Prostota i naturalność – cechy, które czynią Cię wielkim

Motyl na dłoniach - prostota i naturalność

Słychać jedną z piosenek Vetusty Morla. Słyszysz: Być może nietrudno jest dostrzec to, co czyni Cię wielkim. Wszystko to, czym jesteśmy przejawia się w dwóch cechach. Są to prostota i naturalność. Rzeczywiście, życie osób, których kwintesencję osobowości stanowią prostota i naturalność jest o wiele łatwiejsze.

Na co dzień nie muszą się wysilać, by coś komuś udowadniać, nikogo nie muszą udawać, po prostu żyją i cieszą się tym, co przynosi każdy nowy dzień. 

W życiu każdego z nas przytrafiają się sytuacje, w których prostota i naturalność stanowią najlepsze towarzystwo

-Jean de la Bruyere-

Zanim nieco głębiej wgryziemy się w ten niezwykle interesujący temat warto zaznaczyć, że kiedy mówimy o prostocie, nie ma ona nic wspólnego z płytką, mało znaczącą osobowością.

Właściwie mowa o tym, co prawdziwe i naturalne. Jeśli kogoś dominują prostota i naturalność, oznacza to, że jego sposób postępowania jest prawdziwy, czysty i przejrzysty, nie ma on nic do ukrycia.

Prostota i naturalność górują nad skrytością

Jak wspomnieliśmy w tytule tego artykułu, prostota i naturalność to cechy, które czynią człowieka wielkim. Na czym polega ten niezwykle interesujący mechanizm? Obie te cechy pozwalają, by inni zobaczyli nas takimi, jacy w rzeczywistości jesteśmy, bez zbędnego makijażu, bez żadnych ubarwień, bez udawania kogoś, kim nie jesteśmy.

Zazwyczaj jednak większość z nas podświadomie wspomnianej naturalności unika. Wpadamy w pułapkę, która sprawia, że chcemy dobrze wypaść na przykład w towarzystwie i w ten sposób znacznie komplikujemy proces poznawania się z innymi.

Para w parku

To prawda. Pomyśl na przykład ile razy postanowiłeś ukryć jakiś aspekt Twojej osobowości ze strachu przed tym, że może być źle odebrany. Dlaczego więc, choć wiemy, że prostota i naturalność stanowią najlepszy fundament silnych relacji międzyludzkich, wybieramy inną drogę?

Jedną z przyczyn może być strach wynikający z tego, że zachowywanie naturalności w jakiś sposób odsłania nas, co sprawia, że czujemy się zupełnie bezbronni, nieodporni.

I przestańcie się bać i karać,

niech życie jeszcze bardziej stanie się życiem.

Zrzuć z siebie wszystko, co ukryte,

niech wszystko opowie nam naga skóra.

-Fran Mariscal i Kutxi Romero, piosenka “Vuelen de una vez”-

Łatwo powiedzieć. W rzeczywistości jednak jest zupełnie inaczej. Bycie czytelnym nie sprawia, że jesteśmy słabi, choć z zewnątrz na pierwszy rzut oka mogłoby się tak wydawać.

Umożliwienie, by inni poznali nas takimi, jakimi naprawdę jesteśmy wymaga pokory, ale stanowi doskonałą podstawę nawiązywania solidnych i trwałych znajomości.

Ponadto uznanie tego, w co wierzymy, za nasze mocne strony doda nam poczucia pewności siebie i korzystnie wpłynie na naszą samoocenę. Ukrywanie siebie za jakąś wyimaginowaną zasłoną, nie prowadzi do niczego dobrego, jest dla nas szkodliwe.

Kiedy zaczynamy komplikować sprawy

Z drugiej strony nie chodzi tylko o to, żeby zaprezentować się bez ubarwień czy kłamstw. W rzeczywistości chodzi również o to, żeby nie komplikować sytuacji bardziej, niż to jest potrzebne. Wszyscy mamy ograniczone zasoby energii i nie powinniśmy marnować jej na zbędne poczynania. 

To zupełnie tak, jakbyśmy mieli zwyczaj wszystko sobie utrudniać sprawiając, że w każde zadanie będziemy wkładać podwójny wysiłek, kiedy doskonale wiemy, że można je wykonać o wiele prościej, łatwiej i bez zbędnego wysiłku.

W omawianej przez nas kwestii oczywiste jest, że nie robimy tego celowo. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal robimy. Poświęcamy dodatkowy czas na codzienne zadania, komplikując je sobie właśnie wtedy, kiedy nie wymagają one dodatkowych wysiłków, ale zwykłej naturalności.

Dlaczego tak robimy? Prawdopodobnie wynika to z faktu, że podążamy za ideą, która głosi, że wszystko, co cenne, wymaga wiele wysiłku.

Nie ma powodów, żeby szukać komplikacji. Jeśli słyszysz galop, szukaj koni, a nie zebr.

-Lee Child-

Niektórzy wierzą, że najlepsze rezultaty zawsze są wynikiem podążania drogą utkaną kamieniami. Ale w życiu wcale nie musi tak być. W wielu przypadkach wyjście z labiryntu, choć wydaje nam się bardzo ukryte, nieraz znajduje się tuż obok nas. 

Oczywiście nie negujemy, że życie czasami bywa niezwykle trudne. Nie oznacza to jednak, że ta najgorsza droga do pokonania przypadnie właśnie nam. Nie zawsze, żeby coś osiągnąć, trzeba cierpieć.

Prostota i naturalność – zamknij oczy i otwórz serce

Zaczęliśmy ten artykuł tą samą ideą, którą go zakończymy: prostota i naturalność przynoszą wiele korzyści. Odnosi się to nie tylko do naszej osobowości, ale również do sposobu rozwiązywania w życiu różnych spraw.

Rozmowa z zasłoniętymi oczami

Aby osiągnąć taką naturalność, czasem wystarczy zamknąć oczy i otworzyć serce. Mówił to Mały Książę, mówi to również Murakami: musimy patrzeć daleko poza to, co jawi się oczom, poza to, co tak często nas myli. Zerwij więc z aparycją, zaglądaj do serca.

Być może rzeczy najprostsze są tymi, które najtrudniej dostrzec.

Czasem człowiekowi zajmuje wiele czasu dojrzenie tego, co ma przed nosem

-Murakami-

Pozwalając, by przemawiała przez nas prostota i naturalność sprawiamy, że życie nie jest takie ciężki, jak wcześniej, a osoby, z którymi udało się nam nimi podzielić nie odchodzą, ale wciąż są u naszego boku.

Ludzie autentyczni wzajemnie się odnajdują i odnajdują świat miłości i uczciwości. Z takimi ludźmi u boku, żaden problem nie wydaje się zbyt trudny do rozwiązania.

Scroll to Top