Tożsamość osobista jest tematem przekrojowym w historii współczesnej filozofii i psychologii. W rzeczywistości kwestię tego, co stanowi tożsamość osobistą i jak jest ona utrzymywana w czasie, badano z różnych perspektyw. Filozof Derek Parfit zaproponował jedno z najbardziej twórczych osiągnięć ubiegłego stulecia.
W swojej pracy Powody i osoby: wprowadzenie i badanie krytyczne Derek Parfit przedstawił teorię tożsamości osobistej znaną jako teoria ciągłości psychologicznej. Teoria ta sugeruje, że tożsamość jednostki utrzymuje się w czasie dzięki ciągłości pewnych aspektów psychologicznych. Na przykład wspomnienia, cechy osobowości i pragnienia. Rozważania Parfita stanowiły ważny wkład w debatę na temat tożsamości osobistej. Zapewnił on wyjątkowy i głęboki wgląd w ten temat.
Tożsamość osobista stanowi kontinuum aspektów psychologicznych.
Derek Parfit – teleportacja i tożsamość osobista
Podejście Parfita zaczęło się od eksperymentu myślowego inspirowanego pewnymi dziełami science fiction. Wyobraź sobie urządzenie do teleportacji, które może zabrać Cię na Marsa. Teleportację można osiągnąć poprzez zeskanowanie ciała, a następnie odtworzenie identycznej kopii w miejscu docelowym i zniszczenie oryginalnego modelu. W ten sposób zarówno neurony, jak i ich połączenia zostaną zreplikowane bez błędów w punkcie docelowym.
A teraz wyobraź sobie, że maszyna zawodzi i po odtworzeniu Cię na Marsie nie pozbywa się Twojego ciała na Ziemi. Asystent informuje Cię, że proces się nie powiódł, ale nie masz się czym martwić, gdyż w ciągu najbliższych pięciu minut Twoje ciało na Ziemi zostanie zniszczone. Jak powinieneś zareagować?
Kopia będzie nadal żyć — kopia, która będzie kochać i dbać o Twoją rodzinę tak samo jak Ty, a także będzie kontynuować Twoją karierę, a nawet kontynuować niedokończone projekty. Umysł będzie nadal działał tak jak Twój…
Dwa typy tożsamości
Ale co stanie się z Twoją tożsamością osobistą w przypadku tej nieudanej próby teleportacji? Derek Parfit twierdzi, że istnieją dwa typy tożsamości:
- Tożsamość jakościowa
- Tożsamość numeryczna
Chociaż kopia utworzona przez teleporter jest identyczna jakościowo, nie jest identyczna numerycznie. Jeśli na przykład masz dwie białe kule bilardowe, nie są one identyczne numerycznie, ale są identyczne jakościowo. Z drugiej strony, jeśli masz kulę z numerem i ją pomalujesz, przestanie ona być jakościowo identyczna w stosunku do poprzedniego stanu, choć nadal będzie identyczna numerycznie.
Zwykle, gdy martwimy się o naszą przyszłość, martwi nas nasza tożsamość liczbowa. Jednakże jakościowe zmiany w naszej osobowości mogą zmienić naszą tożsamość. Na przykład osoba może się zmienić po traumatycznym wydarzeniu lub stracić część pamięci, co będzie miało decydujący wpływ na jej tożsamość osobistą.
Derek Pafrit i teoria ciągłości psychologicznej
Derek Parfit twierdzi, że tożsamość osobista nie będzie określana na podstawie konkretnego kryterium lub zestawu kryteriów, ale na podstawie szeregu nakładających się stanów psychicznych i psychologicznych. Stany te obejmują wspomnienia, przekonania, pragnienia, cechy osobowości i doświadczenia, tworząc rozciągający się w czasie łańcuch. Odzwierciedla on zmiany zachodzące w czasie w naszej osobowości, naszej moralności i sposobie myślenia.
Zdaniem Parfita pojęcie stałego i niezmiennego ja jest iluzją. Zamiast tego nasza tożsamość jest stale rozwijającym się i zmieniającym się zbiorem stanów i cech psychologicznych. O naszej tożsamości osobistej decyduje ciągłość naszych wspomnień.
Pogląd ten podważa tradycyjne filozoficzne koncepcje tożsamości osobowej, które utrzymują, że nasza tożsamość jest zdeterminowana przez jakiś istotny aspekt naszej istoty, taki jak dusza czy ciało.
Fizyczne kryterium tożsamości osobowej
Według niektórych teorii o naszej tożsamości osobistej decydują kryteria fizyczne. Jesteśmy tacy sami w czasie, ponieważ istnieje ciągłość w naszym ciele. Ciągłość ta byłaby gwarantowana przez ochronę naszego mózgu. Jednak niektóre eksperymenty potwierdzają pogląd, że mogą w nas współistnieć dwie odrębne sfery świadomości.
Na początku lat sześćdziesiątych XX wieku przeprowadzono szereg zabiegów chirurgicznych mających na celu wyleczenie padaczki. Operacja polegała na przecięciu ciała modzelowatego łączącego lewą i prawą półkulę mózgu. Chociaż objawy padaczki znacznie się zmniejszyły lub nawet zniknęły, pacjenci zaczęli wykazywać dezorientujące i nieprzystosowawcze zachowania.
Parfit przypuszcza, że gdyby chirurgowi udało się przeszczepić półkulę do ciała pozbawionego mózgu, kryterium fizyczne utraciłoby swą ważność w wyjaśnianiu tożsamości osobistej. Gdyby każda półkula mogła funkcjonować niezależnie w innym ciele, nie moglibyśmy mówić o tożsamości osobistej, gdyż pomiędzy obydwoma ciałami nie byłoby psychologicznej ciągłości. Oba funkcjonowałyby jako odrębne tożsamości, mimo że łączy je wspólna pamięć.
Jednocześnie nowe doświadczenia utworzą nowe wspomnienia, którymi nie będą się wzajemnie dzielić, zatem mielibyśmy do czynienia z dwiema różnymi tożsamościami. Kontynuując poprzedni eksperyment, osoba na ziemi i wersja teleportowana zaczęłyby mieć różne doświadczenia.
Derek Parfit i psychologiczna ciągłość tożsamości osobowej
Konsekwencje teorii ciągłości psychologicznej, którą stworzył Derek Parfit są dalekosiężne. Teoria ta nie jest zgodna z koncepcją stałego i niezmiennego „ja” i zamiast tego działa z dynamiczną koncepcją tożsamości tworzonej przez doświadczenia, przekonania i wartości, a także inne zmieniające się elementy.
Chociaż podejście Parfita przypomina to, co zrobiliby filozofowie empiryści, tacy jak Hume, wprowadza się nowe kryteria, jeśli chodzi o wymienianie elementów, które identyfikują nas jako jednostki.
Dlatego też, aby istniała psychologiczna ciągłość pomiędzy moim 4-letnim ja a obecnym ja, muszą istnieć silne powiązania pomiędzy instancjami pośrednimi. Na przykład mam silną więź ze sobą z dnia wczorajszego. Pamiętam, co robiłem, co jadłem przy każdym posiłku, rozmowy z innymi ludźmi i tak dalej. Nie pamiętam jednak dokładnie tego, co robiłem dziesięć lat temu. Czy mam zatem wierzyć, że byłem wtedy zupełnie inną osobą?
Derek Parfit twierdzi, że ciągłość psychologiczna jest produktem łańcucha nakładających się na siebie silnych powiązań, które na przestrzeni czasu spajają naszą tożsamość. Dzięki temu, że mamy kilka bezpośrednich i konkretnych powiązań psychologicznych, możemy stwierdzić, że istnieje ciągłość psychologiczna.
Podsumowując, teoria ciągłości psychologicznej tożsamości osobistej Dereka Parfita oferuje wyjątkowe i interesujące spojrzenie na naturę „ja” i tożsamości osobistej. Teoria ta przeciwstawia się bardziej idealistycznym nurtom i zapewnia głębokie i złożone zrozumienie tego, jak tożsamość rozwija się i zmienia w czasie.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
-
Parfit, D. (2004). Razones y personas. En Mínimo tránsito.
- Sperry, R. W. (1966). Brain Bisection and Consciousness”, în Brain and Conscious Experience, JC Eccles.
- Alvarado, José, (2016). IDENTIDAD PERSONAL Y ONTOLOGÍA DE LA PERSONA. Universitas Philosophica, vol. 33, núm. 66, pp. 77-112. https://www.redalyc.org/journal/4095/409544845012/html/