Coraz więcej osób doświadcza wypalenia zawodowego. Niestety, nie zawsze łatwo jest postępować zgodnie z naukami Konfucjusza, który sugerował, że ludzie powinni wybierać pracę, którą lubią, aby nigdy w życiu nie musieli „pracować”. Smutna rzeczywistość jest taka, że wielu z nas wykazuje tendencję do ignorowania sygnałów ostrzegawczych. Odczuwają oni pewien opór w stosunku do ponownego przemyślenia wyboru swojego zawodu. Łatwiej bowiem powiedzieć niż zrobić, prawda?
Praca ma ogromny wpływ na nasze życie. Może być ona bardzo satysfakcjonująca. Jednak w większości przypadków niestety jest odwrotnie. W rzeczywistości wiele osób jest stale zestresowanych. Poniżej przeczytasz o sygnałach ostrzegawczych wypalenia zawodowego, które mogą się pojawić, gdy praca danej osoby nie jest przyjemna.
„Wypalenie to sposób, w jaki natura mówi Ci, że Twoja dusza odeszła podczas, gdy wykonujesz pewne czynności. Jesteś zombie, jednym z żywych trupów, lunatykiem”.
-Sam Keen-
Oznaki wypalenia zawodowego – co warto wiedzieć
Wiele badań naukowych potwierdza, że lubienie swojej pracy jest korzystne nie tylko dla pracownika. Poczucie komfortu w tym, co robisz, prowadzi do lepszych wyników osobistych i oczywiście przynosi korzyści pracodawcy.
Rzecz w tym, że nie zawsze łatwo jest znaleźć pracę, która Ci odpowiada, dlatego należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Na przykład ważne jest, aby robić coś, co uważasz za wartościowe. Coś, co motywuje Cię do osiągnięcia doskonałości.
Wypalenie zawodowe jest sytuacją niepożądaną. Musisz pamiętać, że w pracy spędzasz wiele godzin dziennie. Dlatego lepiej będzie zmienić pracę lub przynajmniej zidentyfikować dyskomfort, jeśli czujesz, że to, co robisz, po prostu stopniowo Cię zabija. Weź pod uwagę następujące znaki ostrzegawcze, aby dowiedzieć się, czy problem dotyczy również Ciebie.
Twoja praca sprawia, że odczuwasz pustkę
Znalezienie pracy idealnej, odpowiadającej Twoim talentom i umiejętnościom, nie jest łatwe. Okoliczności sprawiają, że ludzie wybierają pracę, którą podejmują tylko dlatego, że potrzebują pieniędzy.
Rozwój osobisty i zawodowy są ze sobą ściśle powiązane. Dlatego ważne jest, aby od czasu do czasu przeprowadzić kontrolę emocjonalną. To jedyny sposób, aby dowiedzieć się, co dokładnie myślisz o swojej pracy.
Czy budzisz się smutny każdego ranka? Nie lubisz chodzić do pracy? Może dlatego, że czujesz, że działasz jak automat? Dobrym pomysłem jest dokonanie introspekcji i ustalenie, czego potrzebujesz. Gratulacje, jeśli nie możesz się doczekać kolejnego dnia pracy, prawdopodobnie masz świetną pracę. Z kolei, jeśli ani nie kochasz swojej pracy, ani jej nie nienawidzisz, być może możesz zrobić coś, aby ją ulepszyć. Pomyśl o tym.
Oznaki wypalenia zawodowego – negatywe środowisko pracy
Czasami musisz znosić szefów, których bardzo nie lubisz. Z drugiej strony często musisz znosić sztywnych i nieprzyjemnych kolegów. Czy tak jest właśnie w Twoim przypadku? Jeśli tego typu sytuacje prowadzą do dyskomfortu i niepokoju, być może już jesteś wypalony w pracy lub wkrótce będziesz.
Styl przywództwa wpływa na zadowolenie i rozwój pracowników. To normalne, że między pracownikami pojawiają się problemy, kłótnie i brak empatii, zwłaszcza gdy osoba odpowiedzialna nie dba o dobro swoich pracowników. Ostatecznie wpływa to na poziom dobrostanu ogólnego i indywidualnego.
Zastanów się, co sprawia, że czujesz się niekomfortowo i zastanów się, jak to poprawić. To prawda, że w większości przypadków nie będziesz w stanie zmienić tego, co się wokół Ciebie dzieje, ale przynajmniej będziesz mógł zmienić sposób, w jaki wewnętrznie radzisz sobie z sytuacją.
Stres a oznaki wypalenia zawodowego
Mimo że stres jest mechanizmem obronnym, może być naprawdę dotkliwy, gdy osiąga ekstremalny poziom. Zatem w odpowiedniej ilości może być pozytywny. Natomiast jeśli jest chroniczny, prowadzi do chorób.
Musisz cieszyć się podstawowym zdrowiem i w swojej pracy czuć się komfortowo. Być może nie radzisz sobie dobrze z sytuacją, jeśli codziennie jesteś zestresowany, nie osiągasz swoich celów i nie możesz myśleć o niczym innym niż praca.
Niezbędne jest wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych, nauka samoorganizacji, a przede wszystkim odrywanie się od pracy, gdy jesteś w domu. Jeśli nie jesteś w stanie zrobić tego samodzielnie, poszukaj profesjonalnej pomocy.
Czujesz się niedoceniany
Ważne jest, aby czuć się docenianym na poziomie zawodowym. Każdy pracownik, który wie, że wykonuje dobrą pracę i jest za to doceniany, wykazuje wysoki poziom satysfakcji i oczywiście osiąga lepsze wyniki.
Nie odczuwasz tego? Być może wypalenie zawodowe już jest Twoim problemem lub wkrótce będzie. Niezależnie od tego, jak dobre będą Twoje wyniki, przełożony nie docenia Twojego wysiłku i uważa to wyłącznie za Twój obowiązek. Oczekiwanie na jego uznanie, może być błędem. Skłania Cię ono do dawania z siebie coraz więcej, aż sytuacja stanie się nie do wytrzymania.
Być może zapominasz, że jedyną opinią, która się liczy w odniesieniu do Twojej wartości, jest Twoja. Nie ma lepszej oceny niż własna. Uznanie jest kluczem do tego, abyś czuł się komfortowo w swojej firmie. Zawsze możesz wyrazić swoje uczucia, jeśli tak nie jest. Być może powinieneś ponownie przemyśleć, co robisz lub jak kontynuować, jeśli wydaje Ci się, że jest to już niemożliwe.
Oznaki wypalenia zawodowego a Twój potencjał
Wielu pracowników doświadcza wypalenia zawodowego. Większość ma wrażenie, że mogłaby awansować, ale albo nie daje się im takiej możliwości, albo brakuje im już motywacji. Jest to częsta sytuacja na dzisiejszym rynku pracy.
Niestety, powoduje to, że dobrzy pracownicy nudzą się w pracy i chcą jak najszybciej się z niej wydostać. Być może robią wystarczająco dużo i marnują cały swój potencjał, popadając w stagnację.
Czy to dotyczy również Ciebie? Może już czas podjąć jakieś działania. Co chcesz zrobić ze swoim życiem? Nigdy nie jest za wcześnie na podjęcie decyzji zmieniającej życie. Pamiętaj, że to Ty tutaj rządzisz!