9 miesięcy - przełom w życiu niemowlęcia

9 miesięcy - przełom w życiu niemowlęcia

Ostatnia aktualizacja: 11 stycznia, 2019

Pierwszych 9 miesięcy życia dziecka to okres bardzo intensywnego wzrostu i rozwoju. Niemowlęta mają ogromne zdolności uczenia się świata, szczególnie jeśli rozwijają się w środowisku, które temu sprzyja.

Choć ramy rozwojowe wszystkich niemowląt są podobne, to każde dziecko rośnie i uczy się w swoim rytmie, dlatego nie można oczekiwać, że każde z nich będzie na tym samym etapie rozwoju kiedy ukończy 9 miesięcy.

Najlepiej jest zaufać lekarzowi pediatrze, który przy okresowych kontrolach zwróci uwagę na wszelkie problemy, jeżeli takowe się pojawią. Poniżej mówimy zatem jedynie o ogólnych cechach, które można zauważyć u większości dziewięciomiesięcznych niemowląt.

9 Miesięcy – przełomowy okres w rozwoju niemowlęcia

Kiedy niemowlę osiąga wiek 9 miesięcy, zamienia się w prawdziwego odkrywcę. Nieustannie chce dotykać i oglądać nowe rzeczy i jest ciekawe wszystkiego, co widzi w domu i w swoim otoczeniu. Kiedy tylko ma możliwość wejść w kontakt z nowym obiektem, nie zawaha się tego zrobić.

Ta chęć poznawania łączy się z faktem, że dziecko w wieku 9 miesięcy nie ma ochoty przebywać zbyt dużo czasu w ramionach rodziców. Kiedy samo się porusza, nie jest ograniczone w poznawaniu rzeczy, które znajdują się w jego zasięgu.

Dziewięciomiesięczne dzieci raczkują, czasem z zaskakująco duża prędkością. Z jednej strony nie należy ograniczać dziecku możliwości zaznajamiania się z nowymi przedmiotami, ale z drugiej przemieszczające się po całym domu dziecko może stanowić zagrożenie.

W tym okresie rozwoju dziecka rodzice muszą zachować szczególną czujność. Nie można praktycznie spuszczać malucha z oka. Dom powinien być też odpowiednio zabezpieczony i przygotowany na przybycie małego zwiadowcy, bo będzie on chciał zajrzeć dosłownie wszędzie.

niemowlę 9 miesięcy schody

Uwaga – raczkujące niemowlę!

Jak już wspomnieliśmy, kiedy niemowlę osiągnie wiek 9 miesięcy, zaczyna samo się poruszać i raczkuje. Czasem również samodzielnie stoi, trzymając się dostępnych wokół przedmiotów, np. mebli. Pamiętaj, żeby zabezpieczyć wszystkie kanty stołów i krzeseł. Upewnij się, że gniazdka są pozakrywane, a cenne przedmioty schowane w miejscach niedostępnych niemowlakowi.

Jeśli w twoim domu są schody, zamontuj specjalną bramkę, żeby dziecko nie mogło samo się po nich wspinać ani schodzić. Wszystkie szuflady znajdujące się w zasięgu dziecka powinny być zabezpieczone specjalnymi klipsami, które nie pozwolą na ich swobodne otwieranie.

Dzieci w wieku 9 miesięcy zaczynają też wydawać z siebie dużo dźwięków. Nie jest to jeszcze mowa, a jedynie naśladowanie rozmów dorosłych. Brzmi to oczywiście bardzo śmiesznie, kiedy niemowlę udaje, że ma do powiedzenia coś bardzo interesującego i wydaje z siebie potok dźwięków na wzór zasłyszanych konwersacji.

Pierwsze słowa i naśladowanie

Około 9 miesięcy, a czasem nieco krócej muszą czekać rodzice na to, by usłyszeć pierwsze słowa swojego dziecka. Co ciekawe, tym słowem nie zawsze jest ‘mama’ lub ‘tata’. Jest to jednak słowo, którego dziecko nauczyło się od dorosłych i które ma sens.

Dzieci w tym wieku lubią eksperymentować z własnym głosem. Naśladują nie tylko rozmowy innych ludzi, ale również dźwięki wydawane przez zwierzęta lub zabawki. Bodźce dźwiękowe i wizualne są dla nich bardzo ważne na tym etapie rozwoju.

Niemowlęta są jak gąbki i nieustannie chłoną informacje z otoczenia. Rodzice muszą pamiętać, że stanowią dla swoich dzieci wzór do naśladowania. Jest to zaszczytna, ale jednocześnie bardzo trudna rola. Każdy rodzic powinien dołożyć wszelkich starań, żeby jak najczęściej pobudzać zmysły dziecka i stawiać przed nimi nowe mini wyzwania.

dziewczynka 9 miesięcy

Jak stymulować rozwój dziecka w wieku 9 miesięcy

Aby pomóc dziecku rozwinąć umiejętność mówienia, rodzic powinien wskazywać na przedmioty i zwierzęta, a następnie wymawiać ich nazwę kiedy dziecko spojrzy na rodzica. Dziecko zacznie powtarzać ruch warg i kojarzyć wypowiadane słowa i sekwencje dźwięków z danym przedmiotem.

Niemowlęta uwielbiają wszelkie gry polegające na wkładaniu przedmiotów do pojemników i wyjmowaniu ich. Pomaga im to rozwinąć zdolności przestrzenne. Gry tego typu uczą również dostrzegać połączenie pomiędzy przyczyną  skutkiem. Na późniejszych etapach życia dzieci wykorzystują tę umiejętność do przewidywania możliwej kolejności wydarzeń.

Każdy, kto miał do czynienia z dziewięciomiesięcznym niemowlęciem, wie, że jest to niezwykle ciekawy etap w rozwoju dziecka. Każdy dzień staje się niespodzianką, a mały odkrywca nie przestaje zaskakiwać wszystkich wokół swoim poziomem ciekawości i nabytymi umiejętnościami. A to dopiero początek…


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kendrick, D., Young, B., Mason-Jones, A. J., Ilyas, N., Achana, F. A., Cooper, N. J., … Coupland, C. (2013). Home safety education and provision of safety equipment for injury prevention (Review). Evidence-Based Child Health. https://doi.org/10.1002/ebch.1911
  • Langiano, E., Ferrara, M., Lanni, L., Viscardi, V., Abbatecola, A. M., & De Vito, E. (2012). Food safety at home: Knowledge and practices of consumers. Journal of Public Health (Germany). https://doi.org/10.1007/s10389-011-0437-z

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.