38 wskazówek, jak poprawić relację matka-córka

Więź między matką a córką jest niezwykle szczególna, ale i złożona. Czasami może być napięta. Jeśli chcesz wiedzieć, jak to ulepszyć, czytaj dalej.
38 wskazówek, jak poprawić relację matka-córka

Ostatnia aktualizacja: 26 marca, 2022

Relacje międzyludzkie są dość złożone, a więź między matką a córką nie jest wyjątkiem. Pomimo tego, że jest to wyjątkowo szczególny związek, ma swoje osobliwości, z których niektóre mogą często powodować znaczny dystans między matką a córką.

Ze wszystkich rodzajów relacji matka-córka jest zdecydowanie najbardziej złożona. Na poparcie tego faktu przeprowadzono pewne badania. Sugeruje to, że związek jest najbardziej złożony, gdy córka jest w wieku młodzieńczym.

Wskazówki i ćwiczenia, które zebraliśmy w tym artykule, pomogą Ci zadbać o więź i utrzymać ją niezależnie od aktualnego stanu Twojego związku i tego, czy w równaniu jesteś matką, czy córką. Zacznijmy.

Siedem wskazówek dla matki, jak połączyć się z córką

Żadne różnice nie są nie do pogodzenia. Zresztą w większości przypadków dystans dzielący matkę od córki można skrócić, wprowadzając kilka drobnych i praktycznych zmian.

Badania sugerują, że samoocena i satysfakcja społeczna córki są pozytywnie skorelowane z utrzymywaniem dobrych relacji z matką.

Oczywiście to połączenie między nimi nie pojawia się znikąd. Stoi za nim zarówno zaangażowanie, jak i praca. Jeśli jesteś matką, zwróć uwagę na siedem poniższych wskazówek, które pomogą Ci poprawić relacje z córką.

Dorosła córka z matką

1. Daj jej przestrzeń

Jeśli jest jedna rzecz, której powinnaś się nauczyć jako matka, to dać swoim dzieciom przestrzeń, kiedy o to poproszą. Chociaż związek matki i córki buduje się poprzez wspólne chwile, równie ważne jest, aby wiedzieć, kiedy trochę się wycofać.

Gdy jest przestrzeń między nimi, wspólne chwile są bardziej doceniane. Dotyczy to wszystkich grup wiekowych. Jeśli jest nastolatką, pozwól jej spędzić czas w swoim pokoju lub wyjść z przyjaciółmi. Alternatywnie, jeśli jest dorosła, upewnij się, że nie naciskasz jej, aby powiedziała Ci o wszystkim, co robi.

Ponadto zmuszanie jej do wspólnego wykonywania czynności przez cały czas może ją stresować. Może czuć, że wkraczasz w jej przestrzeń, że nie pozwalasz jej na prywatność i uniemożliwiasz jej uprawianie ulubionych hobby, a nawet samotność. Pamiętaj, kultywowanie chwil w samotności jest ważne.

2. Naucz się wybaczać

Wiemy, że łatwiej o tym pisać niż wcielać w życie, ale żadna lista wskazówek, jak poprawić relacje matka-córka, nie byłaby kompletna bez tej sugestii. Rzeczywiście, wiele tego rodzaju relacji rozpada się z powodu braku przebaczenia.

Trzymanie się niechęci prowadzi donikąd. Co więcej, przebaczenie często wiąże się z uzdrowieniem i żaden związek nie może być podtrzymany, gdy w grę wchodzą negatywne uczucia wobec drugiej osoby. Niekoniecznie oznacza to zapomnienie, ale raczej zrozumienie. Nie chodzi też o aprobatę. Zamiast tego – zastąpienie krytyki i urazy konstrukcją.

Jeśli naprawdę chcesz odzyskać swoją więź między matką a córką, musisz chcieć zostawić przeszłość za sobą. Liczy się dziś. Dzisiaj jest fundamentem, od którego można zacząć na nowo budować swój związek. Jeśli spróbujesz to zrobić na filarach urazy, upadnie na ziemię. Co więcej, stanie się to raczej prędzej niż później.

3. Popraw swoje umiejętności słuchania

Czy naprawdę słuchasz swojej córki, kiedy rozmawiacie ze sobą? Co ważniejsze, czy słuchasz tego, czego ona Ci nie mówi? Poprawa umiejętności w tych dwóch aspektach jest kluczem do wzmocnienia relacji matka-córka.

Aby to zrobić, możesz zastosować w praktyce tak zwane słuchanie refleksyjne. Kiedy rozmawiasz z córką, skup się uważnie na tym, co mówi i usuń wszelkie rozproszenia z umysłu. Ponadto odłóż na bok wszelkie uprzedzenia, jakie możesz mieć na temat rzeczy, o których rozmawiacie.

Jej ton głosu i częstotliwość, gesty, szybkość, z jaką mówi, i jej postawa – wszystko to może powiedzieć, jak się czuje. Jeśli odnoszą się one do szczęścia i radości, ważne jest dla niej to, co Ci powie. W konsekwencji również dla Ciebie.

4. Ćwicz empatię

Empatia to umiejętność postawienia się na jej miejscu i patrzenia na rzeczy z jej perspektywy. To niezwykle ważny aspekt, który pomoże Ci ją zrozumieć.

Zawsze łatwo jest wyrazić opinię z komfortu doświadczenia i siły przeżytego już życia. Jednak Twoja córka prawdopodobnie nie ma tego samego doświadczenia, szczególnie jeśli jest nastolatką. Dlatego nie oczekuj, że będzie miała takie samo wyobrażenie o świecie i innych ludziach, jak Ty.

Eksperci sugerują, że relacja między matką a córką zmienia się, gdy córka sama staje się matką. Dzieje się tak, ponieważ w tym momencie doświadcza matczynej empatii i tym samym zbliża się do swojej matki.

5. Poświęć trochę czasu na przemyślenia

Staraj się zastanowić i nie udzielaj automatycznych i impulsywnych odpowiedzi. Zazwyczaj prowadzi to do mówienia rzeczy w niewłaściwy sposób. Dlatego unikaj tego, aby emocje chwili zaciemniały Twój osąd i nie wypowiadaj słów, których będziesz później żałować.

W rzeczywistości, kiedy tylko możesz, zastanów się, zanim coś powiesz, zwłaszcza gdy to coś może postawić Twój związek w trudnym miejscu. Z kolei postaraj się wyeliminować w swoich przekazach sarkazm, ironię i wrogość. Pierwsze dwie są barierami w komunikacji, a trzecia cierniem w boku każdego związku.

Zawsze dobrze się zastanów, uspokój swoje emocje i starannie dobieraj słowa. W rzeczywistości myślenie przed mówieniem jest dobrą cechą do ćwiczenia asertywności.

6. Nie zamykaj się na to, czego może Cię nauczyć

Córka może nauczyć swoją matkę tyle, ile matka może nauczyć swoją córkę. Jednak czasami, ponieważ znajdujesz się w sytuacji władzy, wierzysz, że Twój autorytet i mądrość są wszechmocne. Niemniej jednak zdrowy związek oznacza, że obie strony są na tym samym poziomie.

Kiedy sobie z tym poradzisz, otwierasz drzwi, aby się z tego uczyć. Mówimy tu nie tylko o umiejętnościach czy praktycznej wiedzy, ale także o aspektach, które mogą przyczynić się do Twojego codziennego życia i sposobu bycia.

7. Miej otwarty umysł

Wreszcie ostatnia z naszych wskazówek dotyczących poprawy relacji matka-córka z perspektywy matki to zachowanie otwartego umysłu. To dlatego, że jeśli zawsze stawiasz przeszkody i krytykujesz ją, nigdy nie będziesz w stanie umocnić więzi między wami.

Tylko poprzez otwarcie umysłu możesz osiągnąć zdrowy, silny i trwały związek. Taki, w którym uwzględnisz wszystkie te siedem wskazówek.

Siedem sposobów na zbliżenie się do matki

Jak podkreślaliśmy od początku, każda rada dotycząca poprawy relacji między matką a córką jest cenna tylko wtedy, gdy istnieje zaangażowanie obu stron. Teraz podpowiadamy, co może zrobić córka, aby zbliżyć się do matki.

1. Pamiętaj, jak ważna jesteś dla niej

To jest coś, o czym dzieci często zapominają. Pamiętaj, że jesteś owocem i poświęceniem dziewięciu miesięcy jej troski i uwagi. Pamiętaj też, że karmiła Cię, chroniła, kształciła i prowadziła w pierwszych krokach. W rzeczywistości, chociaż często prawdopodobnie nie widzisz tego w ten sposób, wszystko, co ona robi lub mówi, jest dla Twojego dobra.

Jej decyzje mogą nie być właściwe, dokładnie w taki sam sposób, jak każda decyzja, którą możesz podjąć. Jednak im szybciej to zrozumiesz, tym lepiej zrozumiesz niektóre z jej motywów.

2. Nigdy nie ignoruj tego, czego może cię nauczyć

Nauczyła Cię tak wiele przez całe życie, chociaż wielu z tych rzeczy nawet nie pamiętasz. Nawet jeśli myślisz, że to, czego chce Cię teraz nauczyć, kieruje cię w przeciwnym kierunku niż ten, do którego chcesz się udać, nigdy nie ignoruj jej rad całkowicie.

Wartość można znaleźć we wszystkim. W każdym razie to dobry pretekst, by spędzić razem trochę czasu. Tak jak teraz lepiej rozumiesz niektóre rzeczy dzisiaj, ona jest w stanie zrozumieć inne, w których ma większe doświadczenie.

3. Spędzaj czas z rodziną

Kiedy dochodzi do zerwania relacji między matką a córką, częścią tego zerwania są chwile spędzone razem jako rodzina. Ich znaczenie nigdy nie jest w pełni zrozumiałe, dopóki nie jest za późno, aby je ponownie przeżyć

Dzielenie czasu z rodziną oznacza nie tylko bycie fizycznie obecnym, ale także emocjonalnie. Nawet jeśli Twoje ciało może być w jednym miejscu, nadal możesz być z nimi w swoim umyśle, a Twoja fizyczna nieobecność niekoniecznie będzie miała znaczenie.

4. Bądź wdzięczna

Jedną z rzeczy, które czynią nas ludźmi, jest umiejętność bycia wdzięcznym innym. Co więcej, to, kim jesteś teraz, to nic innego jak suma decyzji Twoich przodków. Dokładniej, decyzji Twoich dziadków i rodziców.

Nieważne, czy to mało, czy dużo, ale powinieneś być wdzięczna. Możesz wyrazić tę wdzięczność werbalnie, poprzez działania lub po prostu poprzez jej zrozumienie. Rzeczywiście, zrozumienie tego daje jeszcze jeden powód do wzmocnienia relacji matki z córką.

Godzenie matki i córki

5. Znajdź wspólną płaszczyznę

Jeśli nie chcesz znaleźć wspólnej płaszczyzny między wami, bądź pewna, że tak się nie stanie. Oczywiście nie zawsze jest łatwo ją znaleźć, ale jeśli nawet nie spróbujesz, nigdy tego nie zrobisz. Pamiętaj też, że zawsze możesz odkryć nowe zajęcia, którymi będziecie się cieszyć razem.

Luka pokoleniowa może być przeszkodą w znalezieniu aktywności. W końcu każde pokolenie jest na ogół źle rozumiane przez poprzednie. Niemniej jednak nigdy nie powstrzymało to matki i córki przed utrzymywaniem szczególnej więzi.

Później opowiemy Ci o niektórych czynnościach, które możesz wykonać, aby poprawić relację matka-córka. W tej chwili pierwszym krokiem jest chęć znalezienia wspólnej płaszczyzny między Wami i, co najważniejsze, szczere pragnienie zrobienia niektórych z tych rzeczy razem.

6. Unikaj porównań

Tutaj odnosimy się konkretnie do porównań z innymi matkami. Jeszcze poważniejsze są takie porównania na głos. Możesz mieć inny przykładowy związek, którego używasz jako przewodnika, ale nigdy nie powinnaś próbować go naśladować. Co więcej, możesz brać za przykład czyjąś postawę, ale nie oczekuj, że będzie ona powielana w Twoim związku.

Rozumiemy przez to, że każda relacja matki i córki jest wyjątkowa. W rzeczywistości porównania nigdy nie są zdrowe, ponieważ mogą wyrządzić więcej szkody niż myślisz. Im szybciej przestaniesz, tym łatwiej będzie Ci zaakceptować matkę taką, jaka jest.

7. Uczyń szacunek priorytetem

Nie jest to coś, co powinnaś ćwiczyć tylko od czasu do czasu. Właściwie każdy związek jest tworzony w oparciu o szacunek, a bez niego nigdzie byśmy nie doszli. Tak jak matka musi bezwarunkowo kochać swoją córkę, tak córki muszą szczerze szanować swoje matki.

Dziesięć porad dla matek i córek

Przebaczenie nie jest jedyną metodą leczenia relacji. Istnieją inne strategie, które obie możecie zastosować, aby poprawić i wzmocnić swoją więź. Oto one:

Matki

Jako matka musisz trzymać się swojej dorosłej pozycji. Twoje życiowe doświadczenie powinno być światłem, które prowadzi Cię w momencie pogodzenia relacji z córką. Możesz przećwiczyć te wskazówki, aby to osiągnąć.

1. Rozbij krąg

Oznacza to zakończenie kręgu rodzicielskiego, w którym się wychowałaś. Nawet jeśli relacja z Twoją matką była pełna miłości, solidna i komunikatywna, z pewnością istniały jej pewne wzorce, które chciałabyś zmienić.

Również fakt, że Twoja matka wykształciła Cię w pewien sposób, nie oznacza, że był to właściwy sposób. Czasy się zmieniają, podobnie jak sposoby odnoszenia się do dzieci. Dlatego zbieraj dobre punkty, trzymaj się z daleka od złych i nie bój się otwierać się na nowe możliwości.

2. Ustaw realistyczne oczekiwania

Nie oczekuj idealnego połączenia lub nagłej poprawy relacji w ciągu kilku dni. Niezwykle ważne jest, abyś ustaliła realistyczne oczekiwania i nie była ciągle sfrustrowana lub rozczarowana.

Uzdrowienie emocji, wspomnień i przeszłości zawsze wymaga czasu. Musisz być cierpliwa i robić postępy małymi krokami i działaniami, aby wzmocnić Twoją więź.

3. Unikaj przywiązania i nadopiekuńczości

W odpowiedniej mierze przywiązanie i nadopiekuńczość są częścią każdego związku. Kiedy jednak przekraczają granice tego, co zdrowe, niszczą relację i czynią ją toksyczną.

Każda z Was potrzebuje swojego czasu, swojej przestrzeni i swoich błędów. W ten sposób możesz kontynuować postępy i nauczyć się być zarówno autonomiczną, jak i niezależną.

4. Zrozum różnicę między byciem matką a najlepszą przyjaciółką.

Nie możesz udawać najlepszej przyjaciółki swojej córki. Możesz być jej powiernikiem, jej wsparciem, doradcą i kimś, z kim może dzielić dobre chwile, ale nigdy nie możesz być jej najlepszym przyjacielem. Zasadniczo dlatego, że potrzebuje matki, a przyjęcie jednej roli oznacza odrzucenie drugiej.

To nie znaczy, że nie możesz przyjaźnić się ze swoją córką. Po prostu musisz mieć świadomość, że istnieją pewne ograniczenia. Rzeczywiście, są pewne elementy, które możesz wnieść do swojej córki tylko z pozycji matki.

5. Rozpoznaj, że nie jest już dziewczynką

W przypadku, gdy Twoja córka wchodzi w okres dojrzewania, wychodzi z niego lub jest już dorosła, ważne jest, abyś rozpoznała, że nie jest już dziewczynką. Jej rozumienie świata, jej sposób rozumienia życia, jej decyzje, jej przyzwyczajenia i jej gusta – musisz je wszystkie uszanować.

Kiedy zdajesz sobie sprawę, że Twoja córka nie jest już dzieckiem, robisz wielki krok w swoim związku. To dlatego, że uznajesz jej autonomię i autorytet. W rzeczywistości dobrze jest postawić się w jej sytuacji i pamiętać, co myślałaś, czego chciałaś i jak chciałaś być traktowana, gdy byłaś w jej wieku.

Córki

Jeśli jesteś córką, następny zestaw porad jest dla Ciebie.

1. Bądź empatyczna dla swojej matki

Bądź empatyczna wobec tego, co czuje, jej obaw, wątpliwości i emocji. Bądź empatyczna w zrozumieniu, że wiele zmian nie jest dla niej łatwych do przyswojenia. Bądź empatyczna wobec jej żalu, chęci poprawy i zaangażowania w pracę nad Waszym związkiem.

Oczywiście empatia musi być dwukierunkowa. Bez tego nie da się zbudować żadnego związku.

2. Nie ukrywaj tego, co czujesz

Tłumienie emocji Ci nie pomaga. Ukrywanie tego, jak się czujesz, nie sprawi, że to zniknie, po prostu uniemożliwia innym poznanie Cię i poznanie tego, co Cię dotyczy.

Kiedy rozmawiasz z matką, otwórz się na nią, a także porozmawiaj z nią o swoich lękach i obawach. Robienie tego ma wyzwalający, emocjonalnie łagodzący efekt. Zawsze będziesz nosić w sobie dodatkową wagę, jeśli nigdy nie pozbędziesz się emocjonalnego bagażu.

Wyraź, jak się czujesz stopniowo i kiedy tylko możesz. Uczciwość jest częścią zdrowego związku.

Młoda dziewczyna płacze i matka ją przytula

3. Nie bądź ofiarą

Wiktymizm może odgrywać rolę w każdym rodzaju związku. Przyjęcie postawy obronnej, w której sprawcą jest druga osoba, generuje dystanse, a nawet konflikty.

Obwinianie matki za wszystko nie jest rozwiązaniem. Oczywiście może się pomylić i popełnić błędy, ale nie należy jej za to potępiać. Pamiętaj, że zazwyczaj chce dla Ciebie jak najlepiej.

Jeśli coś się między Wami wydarzy, spróbuj zobaczyć, co możesz zrobić, aby to naprawić samodzielnie, a może nawet poproś ją o pomoc. Nie zamieniaj jednak swojego związku w pole bitwy.

4. Pomyśl o teraźniejszości

Odpuszczanie oznacza pozostawienie przeszłości za sobą, aby nie była ona przeszkodą w Waszej relacji teraz. Nie możesz zrobić kroku naprzód, jeśli jesteś związana ze wspomnieniami, słowami i czynami z przeszłości.

Spróbuj skoncentrować się na dniu dzisiejszym, na tym, jak chcesz, aby wyglądały Twoje relacje z nią i co zamierzasz zrobić, aby to poprawić. Jeśli było między Wami prawdziwe przebaczenie i szczere pojednanie, relacja będzie inna.

5. Na nowy początek nigdy nie jest za późno

Nigdy nie jest za późno, by zacząć odbudowywać więź z matką. Bez względu na to, ile czasu minęło, odkąd obie się do siebie uśmiechałyście, czy jak duży jest dystans fizyczny i emocjonalny, który Was teraz dzieli, naprawdę ważna jest chęć rozpoczęcia pracy nad tym i naprawienia tego.

Siedem czynności do wspólnego wykonania, aby wzmocnić więź

Te klucze do poprawy relacji matka-córka byłyby niepełne bez listy działań wzmacniających więź. Proponujemy następujące:

1. Zaplanuj wspólną podróż

Nie musi to być wycieczka do innego kraju. Krótka podróż na kilka dni może być równie satysfakcjonująca. Chodzi o to, aby wspólnie zaplanować trasę i wszystko, co związane z podróżą. Obie wybieracie, gdzie się zatrzymacie, kiedy pojedziecie i miejsca, które planujecie odwiedzić.

Możesz także wybrać środek transportu, który sprzyja komunikacji po drodze. W rzeczywistości podróż jest często ważniejsza niż cel.

2. Wspólnie uprawiajcie sport

Nie musi to być sport, który wymaga współpracy we dwoje, po prostu taki, w którym obie możecie się dobrze bawić. Na przykład jazda na rowerze, jogging, pływanie lub piesze wędrówki.

Ćwiczenia fizyczne pomagają uwolnić się od stresu i są zdrową wymówką do spędzenia razem godziny lub dwóch. Podobnie jak w przypadku poprzedniej aktywności, chodzi o to, aby znaleźć przestrzeń do łączenia się ze sobą.

3. Odtwórz rodzinną tradycję

W ten sposób odtworzysz esencję rodziny. Zależy to jednak od tego, z czego składa się jądro rodzinne. Na przykład możesz przygotować deser lub danie według rodzinnego przepisu albo stworzyć lub pomalować figurki z gliny lub ceramiki.

Ważne jest również większe zaangażowanie w uroczystości rodzinne. Na przykład planuj i świętuj swoje urodziny. W ten sposób będziesz mogła wzmocnić swoje więzi i relacje rodzinne.

4. Ciesz się grami planszowymi

Gry planszowe to kolejny pretekst do wspólnego spędzania czasu. Nie tylko będzie zabawnie, ale także będziesz w stanie nawiązać dobry kontakt między Wami. Ponadto pomogą Wam również rozmawiać na interesujące tematy podczas gry.

5. Wspólne hobby

To może być wszystko. Chociaż lepiej jest, jeśli jest to coś, czego jeszcze nie opanowałaś i czym chcesz się podzielić. Mogą to być lekcje gry na gitarze, lekcje tańca, nauka nowego języka, makijażu lub lekcje gotowania.

Dobrą rzeczą w tego typu zajęciach jest to, że możesz nadal dzielić się swoimi opiniami i pomysłami po powrocie do domu. To kolejny sposób na umocnienie relacji matki z córką.

6. Wolontariat

Pomaganie innym i poznawanie ich pozwala zmienić spojrzenie na świat, innych i ogólnie na życie. Wybierz działanie, które wiąże się z pracą zespołową. W ten sposób zaczniecie się lepiej rozumieć, jeśli chodzi o pomaganie innym.

7. Piszcie razem dziennik

Pisanie o pragnieniach i emocjach jest wysoce zalecaną czynnością, która pomoże Ci poczuć się lepiej. Zwykle pisanie dziennika jest intymnym przeżyciem, którym dzielisz się tylko z samą sobą. Dlaczego jednak nie zrobić tego razem, abyście obie były w tym nowym procesie zmian?

Obie musicie być otwarte na tę aktywność. Co więcej, obie musicie być szczere i uczciwe, kiedy to wykonujecie. Chodzi o pisanie pamiętnika, w którym zostanie pozostawione miejsce dla innych na wrażenia z opisanego przez Ciebie momentu. Obie będziecie mieć dostęp do tego, co napisała druga osoba, więc pomoże Ci to dowiedzieć się trochę o emocjach drugiej strony.

Siedem pytań do konstruktywnej rozmowy

Wybór tematu rozmowy nie jest łatwy, zwłaszcza gdy chcesz wzmocnić związek lub odbudować więź. Oto kilka możliwych tematów do omówienia, które pomogą poprawić Waszą relację.

1. Jak myślisz, co można poprawić w naszej relacji?

Nie możesz poprawić rzeczy, których nie chcesz zaakceptować. Otwarte mówienie o nich, nawet jeśli są tylko drobnymi szczegółami, znacznie wpływa na poprawę więzi.

2. Gdybyś mogła zmienić jedną rzecz we mnie, co by to było?

Nikt nie jest doskonały. Niemniej jednak wszyscy możemy poprawić pewne aspekty nas samych. W tym przypadku chodzi o wskazanie czegoś, co przeszkadza w ten czy inny sposób w związku. Zawsze należy to robić z szacunkiem i empatią.

3. Jak myślisz, co jest naszym największym atrybutem?

W ten sam sposób, w jaki należy wskazywać rzeczy, które można poprawić, tak samo powinno się wskazywać pozytywne atrybuty relacji.

Niektóre z nich to komunikacja, przyjaźń, szacunek lub szczerość. Oczywiście powinnaś dużo o tym mówić i unikać pośpiechu.

4. Jakie są Twoje oczekiwania co do naszego związku w odniesieniu do przyszłości?

Znajomość oczekiwań matki lub córki pomoże ci uregulować swoje. Na tej podstawie będziesz w stanie osiągnąć harmonię, ponieważ obie będziecie pracować w tym samym kierunku. Nigdy nie ignoruj tego, czego oczekuje druga osoba, pozostawiając Was w przeciwnych kierunkach.

5. Czy myślisz, że przeszłyśmy długą drogę?

To pytanie wymaga czegoś więcej niż prostego „tak” lub „nie” jako odpowiedzi. Rzeczywiście, zestawienie tego, gdzie byłyście wcześniej i gdzie jesteście teraz, jest niezwykle ważnym ćwiczeniem, aby sprawdzić, jaki postęp zrobiłyście.

Jeśli włożyłaś wszystkie swoje wysiłki w tę relację, będziesz zaskoczona, jak daleko zaszłaś od tego czasu.

Córka rozmawia z matką

6. Jak myślisz, co jest najważniejsze dla zdrowej relacji matka-córka?

Odpowiedź na to zawiera opinie innych na temat tego, jak osiągnąć lepsze połączenie. Nie ma znaczenia, czy Wasze odpowiedzi są różne. Właściwie to lepiej, jeśli są. Ponieważ dzięki tym różnym perspektywom możesz pracować nad dalszym wzmacnianiem więzi między Wami.

7. Jaka jest najważniejsza rzecz, którą powinnam o Tobie wiedzieć?

Z tym pytaniem porzucasz rozmowę o „my” i zamieniasz ją na „ja”. Rzeczywiście, nie wszystko musi kręcić się wokół relacji. Należy również zapewnić przestrzeń, aby poznać i zainteresować się konkretnymi aspektami was obu. Na przykład Twoje lęki, marzenia, nadzieje i ambicje.

To koniec naszych 38 wskazówek, jak poprawić relację matki z córką. Mamy nadzieję, że pomogą Ci w tworzeniu zdrowego, trwałego związku opartego na szacunku i serdeczności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Caplan, P. The new don’t blame mother: mending the mother-daughter relationship. Routledge. 2002.
  • Fischer, L. R. Transitions in the mother-daughter relationship. Journal of Marriage and the Family. 1981; 613-622.
  • Goldberg, J. E. Mutuality in mother–daughter relationships. Families in Society. 1994;75(4): 236-242.
  • Onaylı, S. The relation between mother-daughter relationship and daughter’s well-being (Master’s thesis, Middle East Technical University). 2010.
  • Russell, A., & Saebel, J. Mother–son, mother–daughter, father–son, and father–daughter: Are they distinct relationships?. Developmental review. 1997; 17(2): 111-147.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.