Roztropność to inteligencja ludzi odważnych

Roztropność to inteligencja ludzi odważnych

Ostatnia aktualizacja: 16 listopada, 2017

Roztropność jest wartością, na którą często spoglądamy z góry lub ignorujemy, ponieważ uważamy, że jest nudna. Gdy nie mamy nic interesującego do powiedzenia, to plotkujemy lub śmiejemy się z innych – takie postępowanie nie jest właściwe. Z drugiej strony często mylimy odwagę z zuchwałością, ignorując fakt, że roztropność która wyznacza granicę pomiędzy nimi jest bardzo ważna.

Człowiek odważny bierze pod uwagę swoje lęki, podczas gdy osoba zuchwała lekceważy je i nie bierze pod uwagę konsekwencji. Dlatego odważni ludzie rzadko tracą a zuchwałe osoby mają tendencję do kończenia jako ofiara własnego braku percepcji.

Każdy z nas lubi rozmawiać o sobie lub o innych, ale czasami dokonujemy błędnej oceny i przekraczamy granice. W ten sposób zamiast poprawiać jakość naszych towarzyskich kontaktów, kończymy na tym, że inni dystansują się od nas.

Kiedy ktoś jest nieroztropny, inni przestają mu ufać. Ponieważ jeśli taki człowiek nie darzy szacunkiem osoby, którą krytykuje na naszych oczach, nie będzie także okazywał szacunku nam, gdy znajdzie się w innym towarzystwie.

Nierozsądni ludzie często zagarniają całe towarzystwo dla siebie, po to aby znaleźć się w centrum uwagi. Kryje się za tym głęboka potrzeba uznania, którą starają się zaspokajać rzucając niewłaściwe uwagi. Są to ludzie, którzy próbują przeciągnąć innych na swoją stronę, ale lekceważą wtórne skutki swoich działań, co kończy się utratą potencjalnych znajomych.

Roztropność? Jacy są ludzie, którzy posiadają taką cechę?

Roztropne osoby okazują innym szacunek. Nie zdradzają tajemnic, nie krytykują ani nie sprawiają, że inni czują się nieswojo. Zawierają bardzo bliskie przyjaźnie, ponieważ można im w pełni zaufać, co zresztą jest celem do jakiego dążą.

Dziewczyna z kwiatem we włosach.

Ludzie roztropni nie boją się milczenia. Nie muszą wypełniać rozmowy zbędnym monologiem, tak aby wszyscy inni zwracali na nich uwagę. To ludzie, którzy wiedzą, jak słuchać i respektować prawo innych do wypowiedzi. To bardzo ważne jeśli chcemy, aby inni czerpali przyjemność ze wspólnie spędzonego czasu.

Rozważne osoby są zdolne do refleksji: wiedzą, kiedy się odezwać, w jakim kontekście i w jakim momencie. Myślą także o konsekwencjach swoich słów.

Popełnianie błędów jest ludzka rzeczą, ważne jest, aby wynieść z nich naukę i pomyśleć, zanim następnym razem znów coś powiemy. Chociaż momenty, w których nie powiedzieliśmy tego, czego chcieliśmy, są głęboko wyryte w naszej pamięci, chwile, w których powiedzieliśmy coś nie tak są bardziej powszechne.

Ludzie, którzy cenią sobie roztropność, mają również skłonność do empatii. Umieją postawić się na miejscu drugiej osoby, co oznacza, że ​​mogą osiągnąć głębsze poziomy intymności. Roztropni ludzie posiadają także inne wartości związane z ostrożnością, jak szacunek i lojalność.

Jak możemy stać się bardziej roztropni?

Jak już zauważyliśmy, bycie rozważnym ma ogromną zaletę w przypadku wzmocnienia naszych stosunków społecznych. Sprawia również, że ​​inni uważają nas za uprzejme i pełne szacunku osoby, na które można liczyć.

Według psycholog Patricii Ramirez roztropność to umiejętność, którą można wykształcić, ale musicie być konsekwentni i postępować według pewnych zasad. Dzięki ciągłej praktyce możemy przekształcić się w ludzi, z którymi inni będą chcieli przebywać.

Zastanów się, czy jest to odpowiedni czas i miejsce, aby coś powiedzieć

Często mówimy o intymnych tajemnicach, zarówno własnych, jak i innych osób, w nieodpowiednim kontekście. Powinniśmy najpierw zastanowić się nad tym, czy ludzie, którzy są obok chcą usłyszeć to co mamy zamiar im powiedzieć i czy ma to związek z sytuacją, w jakiej się znajdujemy. Jeśli nie, lepiej będzie zatrzymać informacje dla siebie.

Pomyśl, czy nie zdradzisz czyjegoś zaufania mówiąc o czymś

Jeśli macie zamiar zdradzić komuś coś intymnego o drugiej osobie, lub zdradzić sekret, jaki ten ktoś powierzył ci w zaufaniu, pomyślcie dwa razy i starajcie się nic nie mówić. Jeśli zdradzacie tajemnicę, inni pomyślą, ze nie potraficie dochować sekretu i nie zaufają wam ponownie, ponieważ okazaliście się osobą nielojalną.

Plotkujące dziewczyny.

Zastanówcie się, czy to, co macie zamiar powiedzieć nie jest zbyt intymne by się tym dzielić

Czy inni naprawdę chcą poznać wszystkie wasze intymne szczegóły? Nie sądzę. Są pewne tematy, których nie powinno się poruszać przy nikim, bez względu na to jak blisko z tą osobą jesteście. Powinniśmy wiedzieć z kim możemy a z kim nie mówić otwarcie.

Zastanów się, czy masz pozwolenie drugiej osoby na to, co właśnie chcesz powiedzieć

Jeśli nie macie pozwolenia na mówienie o czymś, po prostu tego nie róbcie. Nie do was należą te intymne szczegóły, pozwólcie więc bohaterowi danej historii opowiedzieć o tym samemu, jeśli ma taką ochotę.

Ćwicz aktywne słuchanie

Nie chodzi tylko o rozmowę – słuchanie jest niezwykle ważne i wszyscy lubimy zostać wysłuchani. Nie mówcie dla samego mówienia a zwłaszcza nie przerywajcie innym. Wysłuchajcie a następnie sformułujcie następne pytanie. Nie bójcie się milczenia, ponieważ jest to dobra okazja, aby dać wypowiedzieć się drugiej osobie.

Nie wyrażaj opinii ani nie udzielaj porad, jeśli nie zostaniesz o to poproszony

To naprawdę irytujące. Lepiej zapytać, czy druga osoba chce zasięgnąć rady, zanim zaczniecie im jej udzielać. To, co jest dobre dla nas niekoniecznie przyda się drugiej osobie, która i tak najprawdopodobniej wie najlepiej, co powinna zrobić.

Dwie kobiety na kawie.

Nie krytykuj, jeśli nie wynika z tego nic konstruktywnego

Jeśli krytyka nie pomoże, to po co to robić? Wszystko, co mamy do powiedzenia o innych powinno być dobre, a nie odwrotnie. Nie ma sensu mówić komuś, że nie lubicie jego stroju, jeśli ta osoba nie jest w stanie tego zmienić lub nie jesteście w stanie zaoferować lepszej alternatywy.

Nie proponuj pomocy, jeśli oczekujesz czegoś w zamian.

Przysługi wyświadczamy po to, by pomóc innym a nie by samemu coś zyskać. Nie powinniśmy spodziewać się niczego w zamian ani chwalić się, że wyświadczyliśmy komuś przysługę.

Na co więc czekasz? Staraj się być roztropny! Szacunek, uprzejmość, lojalność i zaufanie to wartości o które należy dbać – wszyscy powinni je cenić. Nawet jeśli w ostatecznym rozrachunku kieruje nami egoizm, pamiętajmy, że praktykowanie ich przyniesie nam ogromne korzyści.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.