» Praca

Zdrowa równowaga między życiem zawodowym a prywatnym

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym stale zmienia nasze życie i ważne jest, aby mieć zdrowe.

Kobieta pracująca, wykazująca równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

W dzisiejszych czasach w miejscu pracy musimy brać pod uwagę wiele nowych praktyk i procesów. Są to, na przykład, techniki poprawy wydajności, dynamika budowania zespołu i nowe programy zapobiegania molestowaniu w pracy. Wśród nich wyróżnia się work-life balance. Innymi słowy, równowaga między życiem zawodowym a prywatnym.

Obecnie jednym z najbardziej destrukcyjnych aspektów w miejscu pracy jest zacieranie się granic między pracą a życiem codziennym. Czynniki takie jak media społecznościowe, elastyczne godziny pracy i wzrost liczby osób korzystających z autonomicznego reżimu sprawiają, że zakończenie pracy jest czymś w rodzaju nieosiągalnego marzenia.

W tym artykule przyjrzymy się koncepcji zdrowej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym i jej zastosowaniu w miejscu pracy. Pomoże Ci to uzyskać moc lepszego zrównoważenia swojego życia.

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym to pojęcie, które odnosi się do równowagi między czasem i zasobami przeznaczanymi na pracę zarobkową a tymi, które poświęca się na inne ważne czynności. Zarówno praca, jak i czas wolny są niezbędne do zapewnienia dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.

Osoby z dobrą równowagą między życiem zawodowym a prywatnym ustalają godziny pracy zgodnie z harmonogramem, który pozwala im pogodzić życie osobiste z życiem zawodowym, pozostawiając im wystarczającą ilość wolnego czasu. Obejmuje to oczywiście zdrowe środowisko pracy i wystarczającą płacę, aby zaspokoić ich podstawowe potrzeby.

Aby stworzyć dobre warunki dla pracowników trzeba zainwestować pieniądze i czas. Niestety, niektóre firmy stosują pewne wątpliwe metody. Na przykład nieprawidłowo liczone nadgodziny lub uznawanie integracyjnych działań jako czasu wolnego.

Kobieta pracująca z komputerem

Znaczenie dobrej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym

Jak wspomnieliśmy wcześniej, dobre zarządzanie czasem i zasobami przeznaczonymi na pracę i codzienne życie to synonim dobrego samopoczucia i produktywności. Aby spojrzeć na to w mniej abstrakcyjny sposób, oto najważniejsze punkty, o których należy pamiętać, mówiąc o równowadze między życiem zawodowym a prywatnym:

  • Jeśli nie ma ustalonych limitów godzin pracy, staje się ona jedyną ważną czynnością. Innymi słowy, jeśli harmonogram pracy nie jest jasno zdefiniowany i wytyczony, zbyt łatwo jest wypełnić nim cały dzień.
  • Zapobieganie zespołowi wypalenia oraz zaburzeniom depresyjnym i lękowym jest niezbędne dla utrzymania zdrowej i produktywnej populacji. Jeśli ludzie nie mają możliwości zadbania o wszystkie aspekty swojego życia, prędzej czy później przestaną być produktywni, czy tego chcą, czy nie.
  • Życie to znacznie więcej niż praca i dbanie o obowiązki. Nie wystarczy dać ludziom wystarczająco dużo czasu na wypełnienie obowiązków domowych. Odpoczynek i czas wolny są również niezbędne, aby utrzymać umysł i ciało w dobrej kondycji.

Weźmy na przykład pracowników niezależnych. Ponieważ ich zarobki zależą bezpośrednio od tego, ile pracują, niezwykle łatwo jest im wydłużyć godziny pracy praktycznie do wieczora. Brak wiedzy o tym, jak narzucić harmonogram (lub niepewność pracy) spowoduje u nich nudę, niepokój i chroniczny stres.

Zdrowie fizyczne również bardzo cierpi, gdy nie przestrzega się równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Kontuzje spowodowane stałą postawą przez dłuższy czas, nadmierny wysiłek fizyczny lub wykonywanie tego samego zadania w kółko godzinami stały się epidemią w świecie pracy. Co więcej, systemy opieki zdrowotnej często nie posiadają wystarczających zasobów, aby radzić sobie z tego rodzaju zaburzeniami.

Jak osiągnąć dobrą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym?

Zarówno firma, jak i pracownik mają obowiązki w zakresie osiągnięcia dobrej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Pomysły, które podajemy poniżej, pomogą Ci lepiej zrozumieć, w jaki sposób firma i pracownicy powinni współpracować, aby mogli czerpać korzyści z relacji:

  • Zdefiniowane harmonogramy. Zarówno dla firmy, jak i osoby samozatrudnionej stałe godziny pracy są równoznaczne ze zdrowiem. Niejednoznaczne limity godzin sprzyjają wyzyskowi, ponieważ stwarzają poczucie, że jednostka stale pracuje.
  • Ochrona zdrowia. Łatwo wpaść w pułapkę wiary, że ciało i umysł można zmusić do dalszej produktywności. W krótkim okresie istnieją rozwiązania, które na to pozwalają. Na przykład leki psychotropowe, środki przeciwzapalne, usługi fizjoterapeutyczne itp. Jednak zdrowie pracownika będzie cierpieć z powodu postępującego i subtelnego zużycia, które ma również negatywny wpływ na jego produktywność.
  • Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym dotyczy nie tylko osób z innymi dodatkowymi obowiązkami. Potrzeby życiowe mają nie tylko osoby z dziećmi. Nikt nie powinien być zmuszony do wypełniania przerw obowiązkami.

W końcu stworzenie dobrej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym wymaga od firm zaangażowania i wkładu. Wymaga to jednak również świadomej kontroli jednostki podczas zarządzania sobą. Bardzo łatwo jest popaść w zachowania i dynamikę, które sabotują dobre samopoczucie i prawa do siebie.

Kobieta pracująca

Nowe czasy telepracy

Na koniec należy wspomnieć o telepracy. Jest to nowa modalność i wciąż pozostaje wiele aspektów do uregulowania w tej kwestii. Na przykład wymagania wobec jednostki wzrastają, ponieważ nie musi podróżować. Jednak koszty, które ponoszą, pracując w domu, zwykle nie są kompensowane. Co więcej, harmonogramy między pracą a czasem wolnym często się zacierają.

W takich sytuacjach zerwanie z ustalonymi normami jest nieco łatwiejsze niż w przypadku tradycyjnych scenariuszy pracy. Niemniej jednak, pod koniec dnia, jasne jest, że wszystkie istotne aspekty muszą zostać wzięte pod uwagę. Byłoby to korzystne dla wszystkich.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Irawanto, D. W., Novianti, K. R., & Roz, K. (2021). Work from home: Measuring satisfaction between work–life balance and work stress during the covid-19 pandemic in indonesia. Economies9(3), 96.
  • Dousin, O., Collins, N., Bartram, T., & Stanton, P. (2021). The relationship between work‐life balance, the need for achievement, and intention to leave: mixed‐method study. Journal of advanced nursing77(3), 1478-1489.
  • Arief, N. R., Purwana, D., & Saptono, A. (2021). Effect of Quality Work of Life (QWL) and Work-Life Balance on Job Satisfaction through Employee Engagement as Intervening Variables. The International Journal of Social Sciences World (TIJOSSW)3(01), 259-269.
  • Jammaers, E., & Williams, J. (2021). Care for the self, overcompensation and bodily crafting: The work–life balance of disabled people. Gender, Work & Organization28(1), 119-137.
  • Greenblatt, E. (2002). Work/life balance: Wisdom or whining. Organizational dynamics31(2), 177-193.
Scroll to Top