Zaufanie jest najlepszą obroną przed ośmieszeniem

Zaufanie: dziewczyna w niebieskiej spódnicy.

Zaufanie to poczucie bezpieczeństwa lub wielka nadzieja, którą dana osoba pokłada w kimś lub czymś. Oznacza również poczucie dumy z siebie samego i chęć do podjęcia działań. Twoje działania, a także działania innych osób mogą wzmocnić lub osłabić poczucie zaufania.

Zaufanie pomaga również komunikować się w zdrowy sposób, ponieważ daje Ci umiejętność obrony w sposób uczciwy z zachowaniem szacunku do siebie. Ośmieszenie natomiast może pojawiać się w formie obelg i oskarżeń, a także różnych zachowań, gestów i działań.

Zdaniem psychologa Richarda Wisemana życie traci sens, gdy rozczarowanie, czy to do siebie samego, czy kogoś innego, niszczy zaufanie do siebie i twoje pragnienie pogłębiania wiedzy i okazywania innym uczuć.

Ważne jest, aby naprawić powstałe w ten sposób emocjonalne szkody tak, by móc wrócić do poczucia bezpieczeństwa i czerpania radości z życia.

“Nikt nie może sprawić, byś poczuł się gorszy bez twojego przyzwolenia”.

-Eleanor Roosevelt-

Zaufanie -jak chronić się przed ośmieszeniem

Badania naukowe Uniwersytetu w Hamburgu prowadzone przez psycholog Barbarę Berckhan pokazują, że ciągle jesteśmy narażeni na ataki słowne i destruktywną krytykę.

Uważa ona, że ​​pierwszym krokiem w obronie przed atakami słownymi jest deklarowanie własnej niezależności i niedopuszczenie do tego, by twój nastrój zależał od innych ludzi.

Kiedy twój nastrój i uczucia uzależnione są od tego, jak traktują cię inni, znajdujesz się w pułapce. Nie ma znaczenia, jak traktują cię inni; to ty decydujesz, jak to odbierzesz. Berckhan proponuje utworzenie ochronnej tarczy przed zniewagami, a także inne strategie samoobrony.

Aby stworzyć ochronną tarczę, która powstrzyma cię przed braniem sobie do serca opinii innych Berckhan doradza wykonanie trzech następujących kroków::

  • Pamiętaj o sytuacji, w której zachowałeś spokój, pomimo tego, że sytuacja się pogarszała. Wizualizuj tę sytuację ponownie w swoim umyśle.
  • Wyobraź sobie tarczę, za pomocą której możesz widzieć i słyszeć, ale nie działać.
  • Wybierz frazę, której możesz użyć w sytuacjach, gdy ktoś zwraca się do ciebie pogardliwie, np. “To jest ich problem, a nie mój” lub “to nie ma nic wspólnego ze mną”.

Ośmieszanie i zniewagi mają na celu prowokowanie i drażnienie, wywołanie w tobie pewnej negatywnej odpowiedzi lub reakcji . Jeśli unikniesz podjęcia tej gry, ochronisz siebie przed stresującymi sytuacjami i myślami o zemście.

“To, czym pogardzasz , najwięcej o tobie mówi”

-Frank Herbert-

Nawyki, które pomogą ci zyskać wiarę w siebie

Każdego dnia napotykasz sytuacje, w których wiara w siebie i poczucie bezpieczeństwa mogą przynieść ci wymierne korzyści, na przykład zaproszenie kogoś na randkę, poproszenie przyjaciela przysługę lub pójście na rozmowę kwalifikacyjną.

Nie zawsze uzyskasz tę pewność siebie na zawołanie, dlatego też wyjaśnimy ci, jak można nad tym popracować.

Niektórzy ludzie komunikują się zbyt biernie, inni zaś mają bardziej agresywny styl. Bezpieczny styl komunikacji, znany jako asertywność stanowi idealną równowagę pomiędzy wymienionymi wyżej skrajnymi metodami.

Posługiwanie się bezpiecznym sposobem komunikacji może pomóc ci w tym, co pragniesz uzyskać, ale oznacza także znacznie więcej. Kiedy czujesz się bezpiecznie z samym sobą, szanujesz zarówno siebie jak i innych.

Ludzie, którzy mówią z pewnością siebie i poczuciem bezpieczeństwa, pokazują, że wierzą w siebie. Nie są ani zbyt nieśmiali, ani zbyt onieśmielający dla innych. Wiedzą, że ich pomysły i uczucia są ważne. Aby rozwijać odpowiednie poczucie bezpieczeństwa i osiągnąć swoje cele, zastosuj następujące praktyki:

  • Wyrażaj swoją opinię i mów jak się czujesz.
  • Zapytaj o to, czego chcesz i potrzebujesz.
  • Jeśli się z czymś nie zgadzasz, odnieś się z szacunkiem do opinii innych
  • Przedstawiaj swoje propozycje i spraw, by inni zapoznali sie z twoimi pomysłami.
  • Mów “nie” bez poczucia winy.
  • Broń innych ludzi.

“Uwierz w siebie! Miej wiarę w swoje umiejętności! Bez skromnego, ale rozsądnego zaufania we własne siły, nie odniesiesz sukcesu ani nie będziesz szczęśliwy.”

-Norman Vincent Peale-

Scroll to Top