Zasada jednej minuty jest skuteczna w przypadku każdego z nas. Wiele osób chcąc dokonać u siebie zmian wyznacza sobie różne cele. Mają zamiar ćwiczyć każdego dnia, co wieczór przeczytać fragment książki, chcą coś zmienić na lepsze. Teraz jeszcze łatwiej osiągniesz stawiane sobie cele. Pomoże Ci w tym zasada jednej minuty, która nie pozwoli Ci na poddawanie się marazmowi.
Na Zachodzie przyjął się pogląd, że wielkie zmiany powinny się dokonywać szybko. Wydaje się nam, że to wyłącznie kwestia woli i bez większego namysłu postanawiamy sobie to, czy tamto. Czas jednak pokazuje, że nie jesteśmy w stanie wywiązać się z wszystkich przyjętych na siebie zobowiązań czy postanowień.
“Tylko zwyczaj może zdominować inny zwyczaj”
-Og Mandino-
Chcemy zmienić się z dnia na dzień, a kiedy już przekonujemy się o tym, że to nie możliwe, opanowuje nas rozczarowanie i poczucie winy. Problem polega na tym, że prawdopodobnie mamy w sobie wystarczającą siłę woli, ale nie stosujemy właściwych metod, które pozwoliłyby nam osiągnąć dany cel.
Właśnie dlatego tak cenne okazują się rozmaite triki. Jednym z nich jest zasada jednej minuty. Jest to reguła prosta do opanowania i niezwykle skuteczna.
Zasada jednej minuty
Jak sama nazwa wskazuje jest to metoda mająca ścisły związek z najmniejszym przedziałem czasowym. Wywodzi się z Japonii i sprawdza się nie tylko w kwestiach związanych z pracą, ale również w kontekście personalnym, w którym pewne zadania narzucamy sobie sami.
Kultura Dalekiego Wschodu w odróżnieniu zawsze zakłada, że zachodzące zmiany stanowią pewien proces, którego nie można przyspieszać. Wielkie dokonania natomiast stanowią rezultat wysiłków podejmowanych w konsekwentny sposób, pozwalających realizować kolejne etapy każdego przedsięwzięcia. Tamtejsi ludzie doskonale też rozumieją, że pośpiech to zły doradca.
Zasada jednej minuty mówi, że jeśli chcesz wprowadzić jakieś zmiany, to powinieneś zacząć nowy sposób działania natychmiast, nie powinieneś jednak robić tego dłużej, niż przez minutę. Jeśli wprowadzasz system ćwiczeń, na początku ćwicz przez minutę dziennie. Tak samo rób w przypadku każdej innej dokonywanej zmiany. Postanów więc sobie: jedna minuta, ale każdego dnia bez wyjątku.
Zasada jednej minuty – czy to działa?
Ci, którzy już ją wypróbowali zapewniają, że metoda jest niezwykle skuteczna. Przeszkodą w dokonywaniu życiowych zmian jest przede wszystkim lenistwo mentalne, fizyczne i emocjonalne. Pojawia się ono natychmiast, gdy tylko chcemy się podjąć jakiegoś wysiłku, gdy tylko chcemy opanować nową umiejętność.
Czujemy, że coś jest trudne do wykonania, ponieważ nasz mózg broni się w ten sposób przed dokonywaniem zmian. Przyjęliśmy już określony sposób działania w każdej sytuacji i wykonywanie czynności w taki, a nie inny sposób stanowi naszą rutynę. Podążając za rutyną nie trzeba marnować energii na racjonalizowanie innych sposobów działania.
Z tego powodu zasada jednej minuty jest tak skuteczna. Pozwala zaznaczyć w umyśle nowy system działania zanim poczujemy, że wiąże się to z poświęceniem jakiejś dużej ilości energii, aby się do niego przyzwyczaić. Jedna minuta upływa w mgnieniu oka, ale ślad pozostaje. Dzięki temu zaczynamy dokonywać życiowych zmian zanim nasz mózg w ogóle zda sobie z tego sprawę.
Od jednej minuty do całego życia
Aby zasada jednej minuty przyniosła oczekiwane rezultaty powinniśmy ją stosować co najmniej przez 60 dni. Właśnie tyle czasu potrzeba, aby to, co kiedyś wydawało się czynnością dziwną i wymagającą, zmieniło się w zwykłą rutynę. Kiedy nową czynność zaczniemy postrzegać jako “normalną” mózg przestanie wzbraniać się przed jej dalszym wykonywaniem.
Mieszkańcy Dalekiego Wschodu doskonale rozumieją, że dosłownie wszystko wymaga swojego czasu, a wielkich zmian dokonuje się zawsze stopniowo. Zasada jednej minuty to zaledwie początek, który pozwala dysponować ciałem i umysłem w nowy sposób. Oczywiście nowe czynności nie mogą już na stałe zostać ograniczone do jednej minuty. Dlatego z czasem należy stopniowo wydłużać czas wykonywania nowej czynności.
Poszczególne cykle powinny trwać po 60 dni, choć każdy przypadek może być inny od pozostałych. Niektórzy bardzo dobrze radzą sobie ze zmianami. W przypadku takich osób cykle mogą być krótsze. Inni z kolei potrzebują więcej czasu. Bardzo ważne jest zatem, abyś poznał samego siebie.
Zasada jednej minuty jest idealna do nauczenia się wykonywania zadań, do których nie czujemy się zbytnio zmotywowani i z tego powodu opanowuje nas lenistwo. Jednym z przykładów może być wykonywanie ćwiczeń. Pomyśl jednak. Skoro istnieje tak prosta metoda to dlaczego nie spróbować?