Żałoba po ojczyźnie: jak dostosować się do nowego kraju

Emigracja może być bolesnym procesem dostosowawczym. Może wywoływać podobne emocje, jakie odczuwamy po utracie kogoś bliskiego.

Emigranci - żałoba po ojczyźnie

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi migruje do innych krajów. Niektórzy imigranci przeżywają głęboki smutek wynikający z porzucenia domu, rodziny i przyjaciół. Tęsknota za ojczyzną bądź żałoba po ojczyźnie może wywoływać w emigrantach podobne emocje, jakie pojawiają się po utracie kogoś bliskiego.

Wyobraź sobie, że nagle musisz opuścić rodzinę i przyjaciół, nie wiedząc na jak długo. Nie wiesz, czy kiedykolwiek wrócisz do kraju i czy spotkasz swoich bliskich. Żałoba po ojczyźnie, choćby do tamtej pory żyło Ci się w niej bardzo źle, będzie jednym z najważniejszych wyzwań czekających na Ciebie w nowym kraju.

Jak by to było obudzić się w kraju bardzo odmiennym od Twojego, gdzie panują inne zwyczaje i styl życia? Jak to jest zdać sobie sprawę, że musisz nauczyć się zupełnie nowego języka, aby wyrazić swoje uczucia na temat tych wszystkich wielkich zmian, ale też codziennych wydarzeń.

To niektóre z pytań, które zadają sobie osoby planujące emigrację.

Żałoba po ojczyźnie, czyli strata, tego co dobrze znane

Kiedy tracisz coś ważnego lub kogoś bliskiego, mózg zaczyna dostosowywać się emocjonalnie i poznawczo. Ten proces dostosowania jest niezbędnym krokiem do przyzwyczajenia się do nowej rzeczywistości.

To właśnie mamy na myśli, kiedy mówimy „żałoba”. Ten proces dostosowawczy charakteryzuje się wieloma typowymi objawami. Na przykład możesz stracić apetyt, zacząć odczuwać niepokój lub mieć problemy ze snem. Prawdopodobnie zaczniesz także doświadczać negatywnych emocji, takich jak smutek i złość.

Kobieta siedzi przy oknie i rozmyśla nad swoim życiem

Żałoba po ojczyźnie nie zawsze pojawia się od razu. Właśnie udało Ci się osiąść w nowym kraju i masz na głowie mnóstwo spraw i papierkowej roboty związanej z zamieszkaniem w nowym domu, że nie masz zbyt wiele czasu, aby myśleć o swoim kraju.

Koncentrujesz się na wykonywanych, ważnych dla Ciebie zadaniach, aby dostosować się do nowej sytuacji najlepiej, jak potrafisz.

Proces żałoby zwykle zaczyna się chwilę po opuszczeniu kraju, kiedy zaczynasz bardziej koncentrować się na tym, jak się czujesz. Dlatego też niektórzy nazywają to syndromem 6 miesięcy (średnia długość okresu dostosowawczego).

Mieszkańcy Galicji, w północno-zachodniej Hiszpanii, mają własne słowo na określenie tej nostalgii: morriña.

Emigracja i różne rodzaje żałoby

Emigracja wiąże się z utratą więcej niż jednej rzeczy, co oznacza, że może dotknąć Cię kilka różnych rodzajów żałoby. Tracisz dom, bliskich i związki, pracę i, co najgorsze, dotychczasową tożsamość. Ludzie często opuszczają ojczyznę z powodu biedy, wojny, prześladowań itp. To może jeszcze bardziej utrudnić proces żałoby.

Jeśli więc myślisz o wyjechaniu za granicę, właśnie udało Ci się przenieść do nowego kraju lub znasz kogoś, kto jest w podobnej sytuacji, czytaj dalej. Podamy Ci kilka wskazówek, jak sprawić, by okres dostosowania się do nowego środowiska był jak najbardziej pozytywny i produktywny.

Jak pozytywnie dostosować się do nowej rzeczywistości

Nie idealizuj swojego nowego kraju ani powrotu do domu

Budowanie fałszywych oczekiwań co do kraju, do którego się wybierasz, prawdopodobnie w pewnym momencie doprowadzi do rozczarowania. Najlepiej nie mieć oczekiwań, aby być bardziej obiektywnym, jeśli chodzi o dobre i złe aspekty związane z emigracją.

Z drugiej strony emigranci nie powinni idealizować również powrotu do ojczyzny, myśląc, że wszystko będzie lepsze niż wcześniej.

Opierając się na własnych doświadczeniach z pobytu w Norwegii przez ostatni rok, zdałem sobie sprawę, że wszyscy idealizujemy kraje skandynawskie. Tak, wiele rzeczy jest tam dobrze zorganizowanych, a życie tam jest pozytywne pod wieloma względami, ale zawsze są pewne negatywy, które wpłyną również na Twoje doświadczenia.

Osoba z walizką na lotnisku z dwoma paszportami w dłoni

Zachowaj perspektywę

Pamiętaj, że życie charakteryzuje się ciągłymi zmianami. Emigracja istnieje od początków ludzkości. To, że przeprowadzasz się teraz do innego kraju, nie oznacza, że już nigdy  ​​nie wrócisz do domu. Możesz nawet przenieść się później do jeszcze innego kraju i poznać więcej kultur.

Mamy nadzieję, że ta prosta, ale szczera rada pomoże Ci uporać się ze stresem związanym z przeprowadzką i procesem przystosowywania się do innego kraju. Żałoba po ojczyźnie jest czymś, czego nie da się uniknąć i z pewnością doświadczysz jej choćby w małym stopniu.

Możesz jednak spróbować złagodzić żal i tęsknotę za ojczyzną, aby nie wywarły one zbyt poważnego wpływu na Tobie i Twoim nowym życiu.

Scroll to Top