Zależność finansowa osoby dorosłej od rodziców

Zależność finansowa osoby dorosłej od rodziców

Czy nam się to podoba, czy nie, pieniądze są naprawdę ważną częścią życia. Rozwój globalizacji skomplikował świat finansów. Poza tym siła nabywcza pieniądza jest teraz znacznie niższa niż kilka dekad temu. Kryzysy gospodarcze zdarzają się nierzadko. Dlatego też zależność finansowa osoby dorosłej od rodziców obecnie nie jest niczym niecodziennym.

Z praktycznego punktu widzenia zależność finansowa jest opłacalnym i praktycznym rozwiązaniem dla problemów finansowych współczesnego świata. Ale z psychologicznego punktu widzenia prowadzi do szeregu trudności, jeśli chodzi o chęć ustalenia pewnych podstawowych celów czy granic.

W rzeczywistości bezrobocie i zależność finansowa dorosłej jednostki mają również wpływ na wizerunek własny i poczucie własnej wartości. Wiele osób uważa, że ​​zależność od innych jest „wygodna”. Może jednak wyrządzić wiele krzywdy zależnej jednostce.

„Pieniądz jest korzeniem niezależności i towarzyszem uczciwości”.

Lord Chesterfield

Sfrustrowani rodzice i znudzony syn

Przekonania rodziców a zależność finansowa dorosłego dziecka

Pomijając fakt, że istnieją okoliczności, w których znalezienie pracy jest bardzo trudnym zadaniem, zdarzają się również sytuacje, w których zależność finansowa jest wspierana przez rodziców. W tym sensie wielu rodziców, którzy skarżą się, że ich dziecko nie jest niezależne, pielęgnując nawyki, które to wspierają.

Istnieje wiele powodów, dla których może się tak stać. Najczęstszym z nich jest to, że jedno lub oboje rodziców nie czuje się dobrze z własnym życiem. Dlatego ich dzieci stają się pretekstem, aby nie stawiać czoła innym wyzwaniom.

Są też rodzice, którzy przeoczyli pewne kłopoty w swojej relacji. Zdarza się, że rodzice wykorzystują swoje dzieci, aby uniknąć konfliktów lub by odwrócić uwagę od problemów w relacji. Gdy ich dorosłe dziecko staje się niezależne, nie ma innego wyjścia, jak pracować nad własnym związkiem.

Podobnie niektórzy rodzice obawiają się samotności lub nie chcą zmierzyć się z dobrze znaną, ale niemiłą prawdą: dzieci zawsze dorastają. A kiedy tak się dzieje, chociaż ich rodzice nadal mogą być częścią ich życia, nie są już centrum ich życia.

Rodzice, którzy umożliwiają dzieciom zależność finansową

Wielu rodziców nieświadomie zachęca swoje dzieci do zależności finansowej. Są nadopiekuńczy wobec swoich dzieci od ich najmłodszych lat, przez co dzieci stają się niepewne i zależne. Kiedy dzieci próbują żyć własnym życiem, rodzice zniechęcają je lub manipulują nimi.

Dzieci, które wychowano w ten sposób częściej pozostają zależne od rodziców. Są mniej pewne siebie i nie chcą niczego zmieniać. Potrzebują własnego miejsca na świecie, ale nie wiedzą, jak je zbudować.

Ponadto nie czują się zdolne do tego, by odnieść sukces. To sprawia, że ​​podejmują się niskopłatnej lub niestabilnej pracy albo nie robią nic, aby znaleźć nową pracę, gdy stracą swoją poprzednią.

Smutna kobieta opiera głowę o biurko

Na zależność finansową od rodziców jest rozwiązanie

Kiedy ktoś nie wierzy w siebie ani w to, co potrafi, dążenie do niezależności finansowej staje się naprawdę trudne. W większości przypadków pierwszą oznaką tego problemu jest brak wiary we własną efektywność.

Świat może być groźny i niedostępny dla umysłów takich osób, więc wolą one pozostać w domu z rodziną. Stają się ofiarami strachu. Wolą słuchać krytyki lub nie korzystać z przywilejów niezależności, niż doświadczać emocji związanych z podejmowaniem tak trudnych dla nich wyzwań.

Rodzice, którzy nie czują się pewnie z reguły wychowują dzieci, które także idą przez życie niepewnie. Zamiast dążyć do znalezienia idealnej pracy, tak wychowane dzieci powinny skupić się na próbie pozbycia się swoich lęków, które nie pozwalają im ruszyć dalej. W rzeczywistości, jeśli nie rozwiążą tych problemów, bardzo trudno będzie im osiągnąć jakiekolwiek cele.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Rajan, R. G., & Zingales, L. (1998). Financial Dependence and Growth. American Economic Review. https://doi.org/10.3386/w5758
  • Bianchi, S. M. (2000). Maternal Employment and Time with Children: Dramatic Change or Surprising Continuity? Demography. https://doi.org/10.1353/dem.2000.0001
Scroll to Top