Żal w związku: dlaczego się w Tobie zakochałam?

Ludzie mówią, że po złym związku zawsze można się czegoś nauczyć. Co się dzieje, gdy pozostaje tylko żal i osoba czuje się źle z powodu tego, co się stało? Podzielimy się tutaj kilkoma wskazówkami.

Mężczyzna myśli o zerwaniu ze swoim partnerem.

Żal w związku jest dość powszechny. Szczerze mówiąc, niektóre osoby po prostu wolą zapomnieć o ludziach, z którymi się pokłóciły lub ludziach, z którymi mają nieprzyjemne wspomnienia. Właściwie jest to całkiem normalne i dość często zdarza się, że ktoś zadaje sobie pytanie „Dlaczego się w Tobie zakochałam?” po rozstaniu lub „Jak mogłam nie widzieć ich takimi, jakimi naprawdę byli?” lub „Dlaczego oddałam wszystko komuś, kto na to nie zasłużył?”

Te i inne problemy mogą w pewnym momencie życia kierować Twoim umysłem. Karmią dyskomfort i frustrację oraz wydobywają na powierzchnię złe wspomnienia. Jak mówią: „Dobre relacje przynoszą wspomnienia radości, a złe przynoszą ważne lekcje”. Jednak nie zawsze tak jest.

Wszystkie relacje są inne, wszystkie osoby są różne. Z tego powodu niektórzy ludzie nadal odczuwają duży ból po tym, co się wydarzyło, nawet miesiące lub lata po zakończeniu związku. W takich przypadkach trudno jest skoncentrować się na wskazaniu lekcji, gdy jest tak wiele traumy, lub, co gorsza, gdy dana osoba ma negatywny obraz siebie z powodu tak długiego pozostawania w niewzbogacającej więzi.

Co możesz zrobić w tej sytuacji?

Jak radzić sobie z żalem w związku

Żal w związku to trudna rzeczywistość, którą nauka bada od lat. Badania takie jak to przeprowadzone na Uniwersytecie Illinois pokazują, że to zjawisko występuje częściej niż mogłoby się wydawać. Szczerze mówiąc, po rozstaniu ludzie często zastanawiają się nad rzeczami, które powinni byli zrobić lub których nie zrobili, a także nad rzeczami, których nie powinni byli znosić od samego początku.

Są to tak zwane myśli kontrfaktyczne. Podobnie, warto wiedzieć, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety odczuwają żal z powodu nawiązania pewnych związków. Bez wątpienia jest to bardzo ważny fakt, który wyjaśnia, dlaczego psychologia jest tak zainteresowana jej badaniem.

Żal i myślenie kontrfaktyczne mają ogromny wpływ na samopoczucie emocjonalne, podejmowanie decyzji, regulację zachowania i zdrowie psychiczne. Dlatego bezużyteczne jest mówienie komuś: „Nie martw się, zawsze uczysz się na złych związkach”, podczas gdy w rzeczywistości nikt nie może zrobić kroku, aby ustalić pewne wnioski, gdy to, czego doświadcza, wiąże się z tak wielkim cierpieniem.

Jak poradzić sobie z tego typu doświadczeniem? Przeanalizujmy to.

Mężczyzna siedzący samotnie w lesie.

Jasno określ rzeczy, których żałujesz

Żal w związku nie wynika tylko z frustracji z powodu zainwestowania czasu i emocji w kogoś, kto nie zasługiwał na Twoją energię. To jest coś głębszego i bardzo złożonego. Na przykład ktoś może czuć się źle, że porzucił marzenia dla swojego byłego partnera. Inni mogą czuć się okropnie, nie zdając sobie sprawy, że ich partner ich okłamywał.

Osoba może nawet żałować, że nie walczyła wystarczająco ciężko o ten związek, zaniedbała partnera lub popełniła błędy. Jest wiele form i słów, których można żałować. Dlatego ważne jest, aby wyjaśnić, co naprawdę Cię boli i jakie konkretne wymiary powodują Twoje cierpienie.

Naucz się przetwarzać wszystkie emocje

Czy naprawdę wiesz, z czego „składa się żal”? Są tacy, którzy wskazują, że jest to bezużyteczna psychologiczna rzeczywistość, ponieważ po prostu blokuje osobę; mówią, że nic z tego nie wynika. Jednak to nieprawda. Po pierwsze, ten emocjonalny konstrukt ukrywa ciężar smutku, który zachęca jednostkę do refleksji nad tym, czego doświadczyła i jak się z tym czuje.

Wprowadza również do obrazu wściekłość lub złość, emocje, które skłaniają do reakcji i stawienia czoła temu, co cię boli lub przeszkadza. Podobnie żal w związku ma szczyptę rozczarowania. Jest to kolejny ważny wymiar, którym należy zarządzać, aby zrozumieć, że uczucie rozczarowania jest całkowicie normalne. Jedyne, co pozostało do zrobienia, to iść naprzód i zrozumieć, że zasługujesz na coś lepszego.

Uwolnij się od poczucia winy: nie wiedziałeś, co się stanie

Nie jesteś zadowolona z tego, co wydarzyło się w związku. Czujesz żal, a nawet złość z powodu całej nadziei, jaką miałaś odnoście tej relacji. Poza tym myślałaś, że jest ona magiczna, a skończyło się na niczym. Rozumiemy, ale w tej sytuacji ostatnią rzeczą, którą powinnaś karmić, jest poczucie winy lub wstydu. Prawda jest taka, że nie wiedziałaaś, co się wydarzy. Przestań być dla siebie surowa za to, że starałaś się jak najlepiej.

Zakochanie się i zaangażowanie w związek to coś, co robi się z serca. Robienie dla kogoś niewypowiedzianego jest normą w każdym związku, ponieważ kochać to walczyć o to, czego i kogo chcesz w swoim życiu. Nie żałuj wysiłku, który włożyłaś, ponieważ czyni Cię to wartościowym i szlachetnym człowiekiem. To, co wydarzyło się później, nie było czymś, co można było po prostu przewidzieć.

Kobieta odczuwająca smutek podczas żalu w związku.

Żal w związku to kolejna faza żałoby

Po zerwaniu żal w związku jest kolejną częścią żałoby. Zakończenie emocjonalnej więzi z kimś zwykle prowadzi do tej części procesu żałoby, o której nie wszyscy mówią. Jednak ostatnią rzeczą, którą powinnaś zrobić, to „zamrozić” swój smutek na tym etapie. Wręcz przeciwnie, pracuj dalej. Siedzenie nieruchomo z tym bólem utrudnia Twój proces, więc postaraj się jak najlepiej rozwiązać swój dyskomfort. Może to zająć trochę czasu, ale jest możliwe i trzeba to zrobić.

Istotne jest, aby zaakceptować to, co się stało, uwolnić się od poczucia winy i móc zaufać sobie i procesowi. Skupiając się na sobie, będziesz w stanie wyciągnąć z tego ważną lekcję. W tym momencie zobaczysz, dlaczego tak się stało. Jeśli masz trudności z uwolnieniem się od tego uczucia, skup się na zaakceptowaniu go i pokonaniu go stopniowo.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Coats, S., Harrington, J.T., Beaubouef, M.E., & Locke, H.S. (2012). Sex Differences in Relationship Regret: The Role of Perceived Mate Characteristics. Evolutionary Psychology, 10.
  • Roese, N. J., Pennington, G. L., Coleman, J., Janicki, M., Li, N. P., & Kenrick, D. T. (2006). Sex differences in regret: all for love or some for lust?. Personality & social psychology bulletin32(6), 770–780. https://doi.org/10.1177/0146167206286709
Scroll to Top