Na pewno każdemu z nas zdarzyło się, że po kilku latach związku zaczęły nas niepokoić różne zachowania i nawyki naszego partnera. Zachowania takie, jak opieranie nóg na stole, ironia… Ale jeśli spojrzymy wstecz, kiedy poznaliśmy tę osobę ona już taka była. Tylko my tego nie zauważaliśmy. I pojawia się wątpliwość: zakochałeś się w osobie czy w iluzji?
Faza zauroczenia może spowodować prawdziwe spustoszenie. Sprawia, że stajemy się ślepi i odbiera nam rozum do tego stopnia, że myślimy, że jesteśmy zdolni do każdego szaleństwa dla drugiej osoby. Dla kogoś, kto wydaje nam się idealny. Ale nie zdajemy sobie sprawy, że to nie jest realne. Ta doskonałość istnieje tylko w naszych myślach. Rzeczywistość jest zniekształcona przez nasze emocje, oczekiwania i iluzje. Nie wygląda tak, jak ją postrzegamy.
Co zrobić, jeśli czujesz, że zakochałeś się w iluzji?
Zakochałeś się w iluzji?
Kiedy zauważamy, że nasz partner zmienił się z biegiem czasu, powinniśmy się zastanowić, czy od początku widzieliśmy go takim, jakim jest naprawdę. Najprawdopodobniej odpowiedź brzmi “nie”. Na początku każdego związku tworzymy obraz drugiej osoby, który sprawia, że dostrzegamy nieporównywalne piękno, doskonałość i urok.
Powinniśmy jednak pamiętać, że nikt nie jest doskonały. Jednak ten obraz drugiej osoby, który tworzymy w naszym umyśle w wyniku zakochania, staje się na jakiś czas częścią naszej rzeczywistości. W ten sposób zaczynamy wierzyć naszym własnym kłamstwom, ignorując każdą postawę, która nas może nas zaniepokoić lub która nam się nie podoba. W rzeczywistości jest to jeden z powodów, dla których niektóre osoby wielokrotnie wpadają w pułapkę toksycznych związków.
Historia Jana
Jan był zdezorientowany i miał dość. Wahał się, czy kontynuować związek, czy go zakończyć. Nagle wszystko wybuchło. Nagle zaczęło mu się wydawać, że nie lubi nic w swojej partnerce. Jej narzekanie, jej nawyki… Wszystko go denerwowało. Chciał spojrzeć na sytuację z innej perspektywy, aby zobaczyć, co się właściwie wydarzyło, ale nie był w stanie.
To, co stało się w przypadku Jana to fakt, że na początku wszystko było idealne. Widział swoją partnerkę jako piękną, idealną, odpowiedzialną i dobrą istotę. Jednak z biegiem czasu i nie wiedząc dlaczego wszystko się zmieniło. Osoba, w której się zakochał miała bardzo złe dni, które dla Jana były nie do zniesienia. Zmiany nastroju, bezpodstawne narzekanie…
Partnerka Jana nie czuła się dobrze w związku lub nie potrafiła poradzić sobie z zewnętrznymi problemami, na przykład stresem w pracy. Problem polegał na tym, że kiedy Jan rozmawiał z przyjaciółmi o tej sytuacji, zdawał się mówić o dwóch zupełnie różnych osobach. Tak różnych, że praktycznie nie istniały. Nie były prawdziwe.
Jan nigdy nie widział swojej partnerki takiej, jaką była naprawdę. Na początku iluzja w związku pozwoliła mu tylko zobaczyć kogoś doskonałego. Jego uczucia nie pozwalały mu dostrzec żadnej wady. Nie widział też swojej partnerki, taką jak naprawdę jest. Jego emocje po raz kolejny mu na to nie pozwalały. Jan nigdy nie wiedział, z kim tak naprawdę jest.
Zakochanie się w iluzji uniemożliwia Ci zobaczenie drugiej osoby taką, jaka jest.
Naucz się widzieć innych
Nauczyć się widzieć innych takimi, jakimi są jest trudne, ale nie niemożliwe. Prawda, że w przypadku przyjaciół zwykle nie mamy tak wysokich oczekiwań jak w przypadku partnera? To samo dotyczy braci, jeśli ich mamy. Widzimy tych ludzi takimi, jacy są, z ich wadami i zaletami.
Jednakże, gdy zaczynamy nowy związek zazwyczaj widzimy tylko zalety. Ale z czasem zaczynamy skupiać się tylko na ich wadach. Zakłóca to równowagę i powoduje, że związek zmienia się w bardzo dramatyczny sposób.
Ważne jest, aby mieć świadomość, że gdy się zakochujemy, obraz drugiej osoby zniekształca się w kierunku doskonałości. Świadomość, że tak się dzieje i wzięcie tego pod uwagę w tym okresie, otwiera nam drzwi do innej rzeczywistości, w której widzimy naszego partnera, jako zbiór nie tylko zalet ale i wad. Ponadto ważne jest, aby pamiętać, że będą istnieć zarówno postawy i zachowania, które będziemy uwielbiać, jak i te, których nie będziemy w stanie znieść.
Nie powinniśmy winić siebie za to, że zakochaliśmy się w iluzji. Wiele z naszych wierzeń o romantycznej miłości popycha nas do takiego zachowania. Ale w chwili, gdy zdajemy sobie z tego sprawę i jesteśmy świadomi, możemy zrobić coś, aby to zmienić. Czy kiedykolwiek zakochałeś się w iluzji?