Zaburzenia erekcji (ED) to częsta przypadłość, która w pewnym momencie życia dotyka 12 milionów amerykańskich mężczyzn. Ten rodzaj dysfunkcji seksualnych wiąże się z trudnościami w osiągnięciu lub utrzymaniu erekcji podczas stosunku. W tym artykule dowiesz się więcej o tym zaburzeniu i kiedy należy zwrócić się o pomoc w przypadku zaburzeń erekcji.
Sporadyczne zaburzenia erekcji są normalne, ale gdy stają się trwałe, mogą być powodem do niepokoju. W takich przypadkach istnieją sposoby radzenia sobie z tym problemem. Czasami może być konieczna zmiana stylu życia lub skonsultowanie się z lekarzem, który może zidentyfikować przyczynę i zalecić najlepszą pigułkę na zaburzenia erekcji w Twoim przypadku.
Zaburzenia erekcji a okazjonalne problemy – różnice
Przede wszystkim ważne jest, aby odróżnić problemy, które pojawiają się sporadycznie, od przewlekłych zaburzeń erekcji. Epizody sporadyczne to takie, które pojawiają się w izolowanych momentach i nie utrzymują się w czasie.
Ten typ reakcji seksualnej może wystąpić z powodu kilku czynników. Niektóre z nich są następujące:
- Stres
- Zmęczenie
- Nadmierne spożycie alkoholu
- Nieznajomość partnera seksualnego
- Presja na seks
W takich przypadkach odbycie satysfakcjonującego stosunku płciowego może stać się niemożliwe. Mimo to są to doświadczenia, które zdarzają się przy określonych okazjach i nie trwają tygodniami ani miesiącami.
Z drugiej strony, jeśli problem utrzymuje się przez dłuższy czas, na przykład sześć lub więcej miesięcy, może kryć się za nim inna przyczyna. W przypadkach, gdy masz trudności z uzyskaniem erekcji podczas stosunku lub utrzymaniem jej przez cały akt, najlepiej zwrócić się o pomoc w leczeniu zaburzeń erekcji do lekarza.
Możesz także przeczytać: Średnia długość penisa według kraju: czy rozmiar naprawdę ma znaczenie?
Wpływ na mężczyznę
Nie pozwól, aby ten problem zdominował Twoje życie i zwróć się o pomoc w leczeniu zaburzeń erekcji do specjalisty.
Nawracające zaburzenia erekcji nie tylko utrudniają kontakty seksualne. Mogą wystąpić również inne konsekwencje. Po pierwsze, może to mieć wpływ na Twoje relacje, jeśli w związku nie będzie satysfakcjonującego życia seksualnego.
Utrata intymności jest jednym z największych problemów, ponieważ może sprawić, że Twój partner poczuje się niekochany lub nieatrakcyjny. To z kolei może wywołać w Tobie stres, depresję, a nawet negatywnie wpływać na poczucie męskości.
Jednakże ważne jest, aby omówić sytuację ze swoim partnerem seksualnym. Wspólnie możecie znaleźć sposób na rozwiązanie tego problemu bez obwiniania się i wzajemnego przeciążania. Idealnie byłoby, gdybyś był w stanie wyleczyć przyczyny zaburzeń erekcji, aby przestały się one pojawiać.
Zaburzenia erekcji – możliwe przyczyny
Według informacji brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia zaburzenia erekcji mogą często być oznaką ewentualnych chorób podstawowych. W związku z tym ważne jest, aby wiedzieć, że nie zawsze jest to niezależny problem.
Niektóre choroby, które mogą przyczyniać się do tego dyskomfortu, są następujące:
- Cukrzyca
- Nadciśnienie
- Choroba niedokrwienna serca
- Brak równowagi hormonalnej
- Otyłość
- Stosowanie niektórych leków
Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na którąkolwiek z tych chorób lub masz potwierdzoną diagnozę, najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Leczenie chorób podstawowych może być rozwiązaniem pozwalającym zmniejszyć i zakończyć problem, jakim są zaburzenia erekcji.
Oprócz warunków wymienionych powyżej istnieją inne czynniki, które mogą mieć wpływ na ten problem. Przyczyny psychologiczne i złe nawyki to tylko niektóre z okoliczności, które mogą skomplikować ten stan. Więcej na ten temat powiemy poniżej.
1. Czynniki psychologiczne
W większości przypadków czynniki fizyczne sprzyjają zaburzeniom erekcji. Jednak przyczyną tego problemu mogą być również przyczyny psychologiczne.
Badania opublikowane w czasopiśmie medycznym Andrology sugerują, że stres, lęk, depresja, lęk przed sprawnością seksualną lub problemy w relacjach mogą przyczyniać się do trudności seksualnych. Jeśli więc uważasz, że przyczyną zaburzeń erekcji jest problem psychologiczny, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem.
2. Czynniki związane z wiekiem i stylem życia
Wspominaliśmy już, że problemy z erekcją mogą pojawić się w każdym wieku. Jednak wraz z wiekiem mężczyźni odnotowują naturalny spadek sprawności seksualnej. Zwłaszcza po 50. roku życia.
Jednak to, że jest to problem naturalny, nie oznacza, że należy go lekceważyć. Wskazana jest wizyta u lekarza w celu konsultacji.
Według badań przeprowadzonych przez American Family Physician niektóre nawyki mogą wpływać na zaburzenia erekcji. Na przykład palenie, zażywanie narkotyków, nadmierne spożycie alkoholu, siedzący tryb życia lub zła dieta. Tego typu praktyki można modyfikować przy pomocy lekarza. Możesz nawet skonsultować się z dietetykiem lub trenerem fitness.
Zaburzenia erekcji – co można zrobić?
Zdrowa dieta i regularne ćwiczenia mogą pomóc ożywić życie seksualne.
Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, gdy problem nie ustąpi, najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Niektóre metody leczenia, takie jak terapie psychoseksualne, są często pomocne w przypadku braku choroby podstawowej.
Jeśli jednak przyczyną zaburzeń erekcji jest stan chorobowy, specjalista będzie wiedział, jakie wskazać leczenie, aby złagodzić objawy. Jeśli zostanie to uznane za stosowne, leki rozszerzające naczynia krwionośne zawierające takie składniki, jak sildenafil, wardenafil lub tadalafil, mogą pomóc w uzyskaniu erekcji.
Istnieje również kilka zmian, które możesz wprowadzić, aby złagodzić swój dyskomfort. Jeśli masz nadwagę, dobrym rozwiązaniem jest stosowanie diety i wykonywanie ćwiczeń. Podobnie często pomocne jest ograniczenie spożycia alkoholu i rzucenie palenia.
Kiedy należy szukać pomocy?
Zaburzenia erekcji to stan, który może mieć wpływ na Twoje codzienne życie. Dlatego ważne jest, aby rozpoznać objawy i niezwłocznie zwrócić się o pomoc w przypadku zaburzeń erekcji. Przy odpowiedniej pomocy możliwe jest odzyskanie pewności siebie i intymności seksualnej.
Pamiętaj, że tego typu problemy seksualne mogą występować sporadycznie. Kiedy jednak z biegiem czasu się problem nie ustępuje i zmiany nawyków nie pomagają, najlepiej skonsultować się z lekarzem.