Jakie dziś wymyśliłeś wymówki? Może myślisz, że jesteś za stary, by uczyć się języka chińskiego albo że rzeczy, których pragniesz, mogą poczekać? Może czujesz się bardzo zmęczony albo już nie jesteś pewien czy w ogóle czegokolwiek chcesz ? Ale prawda jest taka, że zamiast działać, jedyne, co robisz, to po prostu wymyślasz kolejne wymówki.
Czasami brak Ci motywacji do zrealizowania celów, które jakiś czas temu z takim zapałem wyznaczyłeś. Albo pojawiają się ogromne wątpliwości. Nie chodzi tu o strach. Nie chodzi o posiadanie zdolności do zrobienia czegoś czy ich brak. Nie chodzi nawet o pewność siebie.
To wszystko jest produktem naszego własnego usprawiedliwiania się, przyczyn, które wytwarza nasz umysł. I na nieszczęście te wymówki zaczynają kształtować Twoje życie.
Różnica pomiędzy ludźmi mającymi normalne życie, a ludźmi, których życie jest doskonałe, to nie brak strachu, tylko brak wymówek.
Wszyscy się czegoś boimy, ponieważ strach to naturalna emocja. I tak, jest to prawda, że wiele razy obawy nas blokują, paraliżują i zatrzymują przed otrzymaniem tego, czego chcemy. Aczkolwiek strach nie powoduje, że się poddajemy. Ten czyn opiera się na naszej własnej woli.
Wymyślamy niepotrzebne wymówki, by za nimi się ukryć. Na tę ścieżkę prowadzi nas właśnie strach. Jak również brak pewności. I w ten sposób zmieniamy kierunek lotu naszych uczuć, zaprowadzając je do obfitego świata wymówek.
Angażujesz się w to, czego pragniesz, czy tylko szukasz wymówki?
Oto prosty przykład. Załóżmy, że starasz się być bardziej odpowiedzialny lub zastanawiasz się nad zmianą pracy, ponieważ ta obecna Cię już nie satysfakcjonuje. Oczywiście, masz jasny cel, lecz coś jest nie tak.
Może masz wątpliwości, czy w ogóle Ci się to uda. Może akurat zaczynasz myśleć, że to się nie opłaca. Nie zdając sobie z tego sprawy, zaczynasz zwlekać.
Zwlekanie oznacza zostawienie na jutro tego, co mógłbyś zrobić dzisiaj. Z powodu różnych okoliczności decydujesz się odłożyć wykonanie tych spraw czy zadań. To oznacza, że tak naprawdę nie jesteś na tyle zaangażowany w swoje cele jak może Ci się zdawać.
Jeśli szczerze czegoś pragniesz, dokładasz wszelkich starań, by jak najszybciej to osiągnąć. I nie ma tu żadnych “ale”. Jutro już może nie być tej okazji, która nadarzyła Ci się dzisiaj. W szachach wygrywasz przesuwając pionki po szachownicy, a nie wpatrując się pasywnie w szachownicę.
Wyobraź sobie, że masz temperament powodujący wszystkie problemy w Twoich relacjach z innymi, czy nawet w pracy. Miałeś już kilka ostrzegawczych sygnałów. Za każdym razem mówiłeś sobie: “Tak, muszę zmienić sposób traktowania ludzi wokół mnie”.
Uznałeś, że inni mają rację i również im się nie podoba twoje zachowanie w pewnych sytuacjach. Niestety, dni mijają, lecz wszystko pozostaje bez zmian. Nie podejmujesz żadnych kroków w tym kierunku niczego w sobie nie zmieniając. I tu powstaje ogromne pytanie: “Dlaczego?”.
Tylko poprzez działanie, poprzez przesuwanie figur szachowych, urzeczywistnisz wszystko, czego chcesz.
Odpowiedź można znaleźć w fakcie, że w Twoim umyśle ciągle rozbrzmiewa słowo “jutro“. A gdy następny dzień nadchodzi, od razu zapominasz o tym, co odłożyłeś. Nie zależy Ci tak naprawdę na zmianie samego siebie, ponieważ pokonało Cię lenistwo.
Może być nawet tak, że uważasz siebie za zbyt starego na zmianę pewnych swoich cech. Ale to bzdury! Twój wiek może mieć znaczenie, lecz decydującym czynnikiem są myśli. I mają o wiele większe oddziaływanie na całe Twoje życie.
Naprawdę coś robisz… czy tylko myślisz, że robisz?
Często mówimy sobie: “Nie ma sensu bardziej się starać, gdyż i tak nie uzyskuję pożądanych wyników”. Ale czy naprawdę dołożyłeś wszelkich starań, by dobrze coś wykonać, czy może po prostu próbujesz zgadnąć, co się stanie?
Czasami nie jesteśmy szczerzy wobec siebie samych. Tworzymy wymówki, aby usprawiedliwić swoje zachowanie opierając się na czymś, co się nawet jeszcze nie wydarzyło. Dzieje się tak, ponieważ nie jesteśmy naprawdę zaangażowani, jak już wspomnieliśmy wcześniej.
Cały problem polega na tym, że ludzie czasami wolą sami siebie oszukiwać, aby wierzyć, że robią coś pożytecznego. A w rzeczywistości nawet się nie ruszają w celu uzyskania tego, czego pragną.
Wymówki sprawiają, że czujemy się lepiej, jako ofiary okoliczności nie pozwalających nam dotrzeć tam, gdzie chcemy. Jest to jednak jedno wielkie kłamstwo. Pomyśl, czy naprawdę chcesz osiągnąć to, o czym mówisz, czy być może po prostu tylko mówisz?
Życie ma ścieżki, które naprawdę potrafią zasiać panikę niezależnie od tego, czy jesteśmy zmuszeni do tej drogi, czy jest ona wybrana przez nas dobrowolnie. Nie tylko wtedy, gdy formujemy swoją osobowość, ale też kiedy rozpoczynamy nową przygodę.
Na przykład ścieżki takie, jak ponowne rozpoczęcie studiów czy rzucenie pracy, aby robić to, co naprawdę nas satysfakcjonuje. Ale to wszystko jest kwestią woli, chęci tego i dokładania wysiłku. Nie ma łatwiejszej drogi, ale te trudności są tym, co może pomóc nam przetrwać, jeśli podejmiemy decyzję stawić temu czoła.
Nie zwlekaj, zrób to już teraz!
Nie ma żadnej różnicy, jeśli uważasz, że nie ma odpowiedniego momentu na dany krok w Twoim życiu. Nieważne, że myślisz, że nie masz niezbędnych narzędzi do osiągnięcia celu. Prawda jest taka, że rzadko kiedy zdarzy się sytuacja, w której byś dostał wszystko, czego potrzebujesz na tacy, nieważne jak długo byś czekał.
Bez względu na to, że wątpliwości w Twojej głowie krzyczą: “nie rób tego!”, zrób to mimo wszystko! Bo wszystko inne to tylko wymówki.
Wiele z tych ograniczeń, które uważasz za prawdziwe, istnieją tylko w Twojej głowie. Skończysz wymyślać wymówki w momencie, gdy postanowisz zmierzyć się z rzeczywistością.
Nie ma potrzeby okłamywać samego siebie ani ludzi dookoła. Jeśli nie chcesz iść w jakimś kierunku, to nie idź. Ale gdy tylko zapragniesz osiągnąć pewien cel, zrób to bez cienia wątpliwości. Bez szukania wymówek, bez odwlekania, bez zawahania…
Zrób to bez zbędnego rozwodzenia się nad tematem i długiego zastanawiania. Ponieważ, gdy wciskamy do naszych umysłów zbyt dużo pomysłów, zostajemy zablokowani, a po upływie czasu całkowicie sparaliżowani.