Wskazówki, które pomogą Ci przestać się izolować

Nie ma nic złego w preferowaniu samotności, o ile nie oznacza to, że izolujesz się od świata. Jeśli jednak tak się stanie, Twoje zdrowie psychiczne może ucierpieć. Dlatego tak ważne jest szukanie sposobów, aby przestać się izolować.

Kobieta myśląca, przedstawiająca, jak powinnaś przestać się izolować.

Chociaż możesz lubić swoje własne towarzystwo, odcięcie się od świata nigdy nie jest dobrym pomysłem. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, powinieneś przestać się izolować. Nie musisz od razu stać się duszą imprezy. Polega to po prostu na wyjściu ze swojej skorupy, w której z jakiegoś powodu się zanurzyłeś. Oto wskazówki, jak przestać się izolować.

Więzi z innymi ludźmi i ze światem są wzbogacające. Z drugiej strony zerwanie relacji z innymi zwykle prowadzi do większej wrażliwości psychicznej. Zwiększa to ryzyko popadnięcia w stany lękowe lub depresyjne. Dlatego decyzja o zaprzestaniu izolacji jest dobra.

Chociaż niektórzy ludzie nie są szczególnie towarzyscy i nie chcą tacy być, prawda jest taka, że wszyscy do pewnego stopnia potrzebujemy innych. Ludzie są z natury towarzyscy, a przynależność do grupy jest jednym z kluczy do naszej ewolucji jako gatunku. Dlatego życie w całkowitej samotności nie leży w naszej naturze. Przyjrzyjmy się kilku wskazówkom, które pomogą Ci przestać się izolować.

Bądź bezpieczny, bądź mądry, bądź wspierający”.

-Tedros Adhanom Ghebreyesus-

1. Określ, czego chcesz

Wiele osób kocha samotność i czuje się z nią komfortowo. Jednak samotność to jedno, a izolacja to drugie. Z reguły nawet ci, którzy kochają samotność, utrzymują kontakt ze światem. Co więcej, ich samotność nie sprawia im żadnego cierpienia.

Niemniej jednak mieszkanie na “bezludnej wyspie” to zupełnie inna sprawa, zwłaszcza jeśli sytuacja ta zrodziła się z lęku lub złości na innych. W takim przypadku wybrałeś izolację, aby uniknąć dalszych nieudanych prób łączenia się z innymi.

sfrustrowana kobieta
Ważne jest, aby określić, czy samotność wnosi do Twojego życia pozytywne elementy, czy też jest formą samowykluczenia.

2. Odzyskaj swoje upodobania i hobby

Jeśli chcesz przestać się izolować, odzyskanie swoich upodobań i hobby może być doskonałym punktem wyjścia. Dobrym pomysłem może być powrót do nich w formie online. Obecnie istnieje wiele przestrzeni przeznaczonych dla grup ludzi o tych samych zainteresowaniach. Dołączenie do nich to dobry krok w kierunku zakończenia izolacji.

Jednak wirtualne przestrzenie nie wystarczą, by zakończyć izolację. Na początku są w porządku, ale najlepiej, aby posłużyły jako motywacja do wzięcia udziału w kursie lub dołączenia do grupy na żywo. Podobne gusta i hobby łączą wiele osób i często generują wzbogacające relacje.

3. Poszukaj wsparcia w pobliżu

Większość z nas była blisko z innymi ludźmi w pewnych momentach swojego życia. Jednak ze względu na tempo życia osoby te często pozostają w tyle bez konkretnego powodu. Dlatego warto zwrócić się do nich ponownie, aby odzyskać utracone relacje.

Możesz także mieć w swoim życiu ludzi, których widujesz tylko sporadycznie i na nieco powierzchownym poziomie. Na przykład Twoi sąsiedzi, wierni w tym samym kościele, sprzedawca w sklepie, który regularnie odwiedzasz. Poszerzenie Twoich interakcji z tymi ludźmi pomoże Ci przestać izolować się.

4. Zmuś się do udziału w wydarzeniach towarzyskich

Zbyt często izolacja staje się błędnym kołem. Na przykład im bardziej jesteś odizolowany, tym mniej masz motywacji do nawiązywania więzi z innymi. Wtedy im mniej przebywasz z innymi, tym bardziej stajesz się odizolowany. Z tego powodu czasami trzeba trochę wymusić okoliczności, bez popadania w skrajności.

Musisz być elastyczny i tolerancyjny. Nie wyobrażaj sobie, że udział w jednym spotkaniu towarzyskim będzie jak spełnienie marzeń, którego kulminacją będą balony i fajerwerki. Są szanse, że nie będzie to łatwe, ale będzie to naprawdę ważny krok w przerwaniu cyklu izolacji.

Przyjaciele jedzący w restauracji
Kiedy przyzwyczaisz się do izolacji, poznawanie innych ludzi nie jest łatwe, ale jest konieczne.

5. Trenuj asertywność

Często Twój opór przed kontaktowaniem się z innymi ludźmi wynika z braku przeszkolenia w aktywnym uczestniczeniu w rozmowach. Dlatego musisz rozwijać swoją asertywność.

W Internecie jest mnóstwo informacji na temat asertywności. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to uzbroić się w jak najwięcej informacji na ten temat i szkolić się w tej umiejętności. Pamiętaj, możesz przestać się izolować. Może to być nawet łatwiejsze, niż się początkowo wydaje. Nie ma jednak wątpliwości, że Ci się opłaci. Zarówno wzbogaci to Twoje życie, jak i wzmocni Twoje zdrowie psychiczne.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Carmenate Rodríguez, I. D., & Marín Acosta, A. (2021). Aislamiento social, tecnología y salud mental. Multimed25(5).
  • Gené-Badia, J., Ruiz-Sánchez, M., Obiols-Masó, N., Puig, L. O., & Jiménez, E. L. (2016). Aislamiento social y soledad: ¿qué podemos hacer los equipos de atención primaria? Atención primaria, 48(9), 604-609.
  • González, L. G., & Kasparane, A. G. (2009). Asertividad: un análisis teórico-empírico. Enseñanza e investigación en psicología14(2), 403-425.
  • Pereira, M. L. N. (2008). Relaciones interpersonales adecuadas mediante una comunicación y conducta asertivas/Adequate human relationships through an assertive conducts and communication. Actualidades investigativas en educación8(1).
Scroll to Top