Wskaźniki depresji wzrosły o 18%

Wskaźniki depresji wzrosły o 18%

Ostatnia aktualizacja: 08 maja, 2018

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskaźniki depresji wzrosły o 18% na całym świecie. Oczywiście większość z nas czuje się smutna od czasu do czasu z powodu takich rzeczy jak utrata bliskiej osoby, zerwanie z kimś lub utrata pracy – ale kiedy smutek staje się chroniczny i nic nie jest w stanie nam pomóc, może zmienić się w depresję.

Wskaźniki depresji wzrosły dramatycznie w ciągu ostatnich kilku dekad. Większy wpływ ma na kobiety niż na mężczyzn i stała się poważnym problemem zdrowia publicznego. Około 350 milionów ludzi na świecie cierpi na depresję.

“Szlachetne czyny i gorące kąpiele to najlepsze lekarstwa na depresję”

-Dodie Smith-

Pomimo wyzwań, jakie stawia i postępów w badaniach nad jej konsekwencjami, wciąż niewiele o niej wiemy. Ponadto wiele osób cierpiących na depresję odmawia zaakceptowania tego, że na nią cierpi, co znacznie utrudnia radzenie sobie z chorobą.

Wpływ depresji jest tak duży, że jest uważana za drugą najbardziej wyniszczającą chorobę na świecie, prowadzącą tych, którzy cierpią z jej powodu do porzucenia pracy i utraty cennych umiejętności. Co więcej, jest przyczyną 800 000 samobójstw rocznie.

Przyczyny wzrostu depresji

Ludzie z depresją często zaprzeczają, że są chorzy. Istnieją odpowiednie metody leczenia, ale większość ludzi, którzy tego potrzebują, nie otrzymuje ich. Ponadto pracownicy służby zdrowia nie zawsze diagnozują depresję na czas. Dlatego jednym z powodów wzrostu depresji może być nieskuteczność placówek służby zdrowia.

Wskaźniki depresji - kobieta w depresji.

Innym możliwym czynnikiem jest uczucie niepewności, które zdominowało nowoczesne społeczeństwo. Wszystko dzieje się w przytłaczającym i niesłychanym tempie. Dlatego to, co wczoraj było prawdą, może dzisiaj już nie być ważne. Taka niepewność sprawia, że ​​czujemy się bardziej zagrożeni, co prowadzi nas do zaniedbania naszych średnio- i długoterminowych planów i życiu w nieustannym strachu przed nieprzewidywalną przyszłością.

W tym samym czasie nasze wzorce sukcesu stały się jeszcze bardziej wymagające. Wcześniej wystarczyło być dobrym obywatelem, który powoli pracował nad swoimi celami. Teraz musimy spełnić tysiące wymagań, aby osiągnąć sukces społeczny. Na pierwszy rzut oka w dzisiejszych czasach wydajemy się bardziej wolni i bardziej niezależni, ale w rzeczywistości oczekiwania wobec nas uległy znacznemu zaostrzeniu.

Skąd będziesz wiedział, czy cierpisz na depresję?

Wszyscy doświadczamy smutku, strachu i frustracji. Są niezbędne do wzrostu, uczenia się i dojrzewania. Trudne doświadczenia, które napotykamy każdego dnia, mogą nas wzmocnić. Jeśli jednak te nastroje staną się chroniczne, może to być oznaką depresji.

Mężczyzna cierpiący na depresję.

Osoby z depresją mogą zaniedbać dbanie o swój wygląd, zdrowie i relacje z innymi. Nic już nie ma dla nich znaczenia i mają tendencję do izolowania się od wszystkich, łącznie z rodziną. Mogą również odczuwać zwiększoną trudność w zasypianiu.

Częściej odczuwają negatywne emocje (tj. samotność, lęk, strach, pustkę, beznadziejność) i nie potrafią się z nich otrząsnąć. Przestają wykonywać czynności, które sprawiały im przyjemność. Samo istnienie staje się torturą.

Myśli o śmierci są kolejnym symptomem depresji. Najbardziej powszechne są myśli samobójcze. Mogą zacząć wykazywać zachowania autodestruktywne, takie jak picie większej ilości alkoholu, zaniedbywanie higieny osobistej i porzucanie celów, ku którym dążyli.

Rosnące wskaźniki depresji – samotność pogłębia depresję

Jeśli czujesz podobnie, poszukaj pomocy. Rozmowa z kimś, komu ufasz, może okazać się niesamowitą formą wsparcia. W ten sposób możesz uwolnić lęk, który nosisz w sobie. Pamiętaj, że istnieją też profesjonaliści, do których możesz się zwrócić. Jeśli pójdziesz do psychologa lub psychiatry, nie oznacza to, że jesteś szalony. Oznacza to tylko, że znalazłeś kogoś, kto pomoże ci znaleźć przyczyny smutku i trzymać depresję na dystans.

Kobieta łapiąca w siatkę księżyc.

Przede wszystkim pamiętaj, że samotność sprawia, że ​​depresja staje się coraz silniejsza. Zawsze znajdzie się ktoś, kto zechce pomóc ci zrozumieć, co się dzieje, uważnie wysłuchać i zadbać o ciebie. Musisz tylko otworzyć swoje serce i zrozumieć, że samotność w niczym nie pomoże, bez względu na to, jak bardzo myślisz, że chcesz by inni zostawili cię w spokoju.

Pomimo tego, że wskaźniki depresji rosną w zastraszającym tempie, możesz zrobić wiele, aby poczuć się lepiej. Jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, to wrócić do tych czynności, które robiłeś przedtem.

Jeśli lubisz spacery, zacznij to robić ponownie. Jeśli jesteś pasjonatem gry w piłkę nożną, skontaktuj się z przyjaciółmi, z którymi grałeś. Najważniejsze, by wydostać się z fizycznego i emocjonalnego uwięzienia. Dzięki temu przeżywane trudne chwile nie doprowadzą do depresji. Zamiast tego staną się doświadczeniem, które czegoś cię nauczy i pomoże się rozwinąć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.