Wolne duchy: co sprawia, niektórzy ludzie żyją w ten sposób?

Wolne duchy są podziwiane za ich bunt, ale także, w pewnych momentach, za ich posłuszeństwo. Za ich obecność, ale też za ich nieobecność.
Wolne duchy: co sprawia, niektórzy ludzie żyją w ten sposób?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca, 2023

Bycie wolnym duchem jest nie lada wyzwaniem w społeczeństwie, które stara się wkleić nas wszystkich w te same wzorce zachowań i zasad. W tego typu osobowościach jest coś heroicznego, a nawet ekscentrycznego. Jest też wyraźna nuta świadomej nonszalancji, życia z jasno określonymi celami, ale bez nadmiernego stresowania się problemami i obowiązkami. Co więc sprawia, że wolne duchy mają takie, a nie inne podejście do codzienności?

Mówiąc o wolnym duchu pod względem zachowania i postawy takiej osoby, zwykle wyobrażamy sobie kogoś, kto nie jest zbyt zainteresowany związkami. Wizualizujemy sobie go w kamperze, podróżująco gdziekolwiek zaprowadzi go humor danego dnia, ubranego w stylu boho. Jest jednak wiele wolnych duchów, którzy nie są nomadami i żyją w pobliżu swoich starych przyjaciół.

Tego typu ludzie żyją zgodnie z własnymi ideałami i tym, co mówi im serce. Mają własną strefę komfortu i nie chcą dostosowywać się do wzorców, scenariuszy lub dynamiki innych niż ich własne. Ich ideały są ich najbardziej charakterystyczną cechą.

Bycie właścicielami i panami naszych działań, decydowanie za siebie i nie poddawanie się warunkom społecznym może być czasami niezwykle trudne. Tylko wolne duchy są w stanie przekroczyć tę linię.

mężczyzna spacerujący w górach
Bycie wolnym duchem często oznacza kwestionowanie konwencji i niepisanych norm społecznych.

Cechy wolnego ducha

Jedną z postaci, która położyła podwaliny pod to, co znaczyło być wolnomyślicielem i nie być uwarunkowanym przez społeczeństwo, był Fryderyk Nietzsche. W swojej książce Beyond Good and Evil wyjaśnił, że wolny duch to osoba, która utrzymuje swoje kryteria ponad społecznymi żądaniami i wzmocnieniami. Osoby te myślą i biorą odpowiedzialność za własne decyzje. Kiedy inni widzą, jak takie zachowanie wpływa na ich samopoczucie, często chcą robić to samo.

Ochrona naszych własnych ideałów przed dominującymi zasadami społeczeństwa jest tym, co zapewnia nam prawdziwą wolność. Bez wolności myśli naprawdę trudno jest być wolnym tak ogólnie. Osiągnięcie dobrego samopoczucia psychicznego jest wtedy równie trudne.

Zastanów się na przykład, ile lęków byś się pozbył, gdybyś nie przyjmował żadnej z zewnątrz. Wyobraź sobie, co to znaczy nie mieć obsesji na punkcie tego, czego inni oczekują lub myślą o Tobie.

Bycie wolnym duchem jest aktem buntu w świecie, który stara się nas powstrzymywać i warunkować. Choć prawdą jest, że codzienne realia, takie jak spłacanie kredytów hipotecznych i rachunków, dotrzymywanie terminów czy podążanie za modą, są niejako niezbędne do funkcjonowania w społeczeństwie, są one również wielkim stresorem.

Wolne duchy starają się unikać tego rodzaju tradycyjnej dynamiki. Idą pod prąd, ale ich podejście jest jednocześnie przemyślane, głębokie i znaczące. Przyjrzyjmy się cechom wolnego ducha.

Samotność, bezpieczna i przyjemna przestrzeń

Dla tych, którzy stawiają na wolność, samotność jest drugim domem i bezpieczną przestrzenią, w której mogą się naładować i wsłuchać w siebie. Świat jest naprawdę hałaśliwym, pełnym sprzeczności, a nawet chaotycznym miejscem. Wolne duchy potrzebują samotności, aby znaleźć sens w swoim życiu, a także ćwiczyć dystans psychiczny.

Ich schronienie jest niezbędne do refleksji i połączenia się ze swoim prawdziwym ja.

Nieustanne poszukiwanie sensu i głębi w każdej sytuacji

Wolne duchy nienawidzą powierzchownych zachowań. Jeśli z kimś rozmawiają, dotkną kwestii filozoficznych, egzystencjalnych i głębokich psychologicznych i emocjonalnych tematów. Gardzą small talkami, a także pustymi ludźmi, którzy naśladują innych i nie myślą za siebie.

Najważniejszą dla nich rzeczą jest odnalezienie sensu i transcendencji w każdej przeżytej chwili.

Dynamizm i wielorakie pasje (otwarty umysł)

Często mamy tendencję do odrzucania osób, które nieustannie zmieniają zdanie. Jednak jednym z aspektów, który definiuje wolne duchy, jest ich zdolność do ponownego przeanalizowania swoich myśli i zmiany pomysłów. Jest to bardziej korzystne, niż mogłoby się wydawać.

Nic nie jest tak potrzebne, jak uczenie się, oduczanie i ponowna analiza pomysłów i wzorców myślowych oraz zastąpienie ich bardziej aktualnymi. Ten rodzaj elastyczności poznawczej jest cechą wolnych duchów. Osoby te są definiowane przez umysły otwarte na nowe perspektywy. Ponadto są pełni ciekawości i pasji do wszystkiego, czego może ich nauczyć życie.

Prawdziwy wolny duch analizuje wszystko, co widzi i co go otacza. Często może to wzbudzić w innych pewien antagonizm. Niemniej jednak, wolne duchy zdają sobie sprawę, że trudno im dopasować się do społeczeństwa, które woli, aby wszyscy myśleli w ten sam sposób.

Mają świadomość, że nie pasują do dzisiejszego społeczeństwa

Wolne duchy istnieją dzięki swojej zdolności nie dopasowywania się do zwykłych struktur społecznych. Trudno im utrzymać tę samą pracę, nie zgadzają się z wieloma politycznymi poglądami, a już na pewno nie rozumieją współczesnego świata, zdominowanego przez media społecznościowe i bezpośredniość.

Są całkowicie świadomi, że nie pasują do dzisiejszego społeczeństwa. Wiedzą, że bycie sobą i podążanie za własnymi ideałami często przynosi im więcej problemów niż korzyści. Mimo to nie rezygnują z tego, kim chcą być. Ich ideały są ich cechami charakterystycznymi, a wolność jest ich codziennym paliwem.

Profesorka filozofii Christa Davis Acampora z Hunter College (USA) zwróciła na to uwagę w swoim badaniu. Twierdziła, że pojęcie wolnego ducha zawiera w sobie aspekty pozytywne, ale także inne, bardziej złożone, które ujawniają wyjątkowość tej osobowości.

kobieta z walizką
Wolne duchy zwykle nie wytrzymują długo w jednym miejscu.

Praktykują materialne oderwanie

Wielu z nas kurczowo trzyma się rzeczy materialnych… domu, przestrzeni fizycznej, miejsca, a nawet pewnych przedmiotów. Często jednak jest to źródłem ogromnego cierpienia. Czujemy, że nigdy nie mamy dość. Co więcej, płacenie za te materialne artefakty kosztuje nas życie. Najwyższy czas uświadomić sobie, że rzeczy materialne nie są tak ważne, jak to, czego nie widać (emocje, uczucia, relacje).

Wolne duchy nie przywiązują żadnej wartości do rzeczy materialnych, ponieważ nienawidzą tego, co jednorazowe. Wolą solidność swoich ideałów, marzeń i wartości. Są bardzo niezależni. Wymaga to odwagi, by wykorzenić się i przyjąć ruch, siłę zmian i zdrowego dystansu, który nie trzyma się zbyt mocno pewnych rzeczywistości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Acampora, C. (2014) “In What Senses are Free Spirits Free?” Pli: The Warwick Journal of Philosophy; 25: 13-33.
  • Nietzsche, F. (2007) Más allá del bien y del mal. Gradifco: Buenos Aires.
  • van den Toren, S.J., van Grieken, A., de Kroon, M.L.A. et al. Young adults’ self-sufficiency in daily life: the relationship with contextual factors and health indicators. BMC Psychol 8, 89 (2020). https://doi.org/10.1186/s40359-020-00434-0

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.