Neuromarketing - strategie, które skłaniają Cię do zakupu

Neuromarketing pozwala nam wiedzieć, jak dana osoba myśli, czuje się i podejmuje decyzje podczas zakupu produktów lub usług. Poniższe strategie to jedne z najczęściej stosowanych strategii wpływania na nasze decyzje zakupowe.
Neuromarketing - strategie, które skłaniają Cię do zakupu
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Lubisz myśleć, że jesteś racjonalną istotą i podejmujesz decyzje swobodnie i ostrożnie. Jednak to pragnienie jest dalekie od spełnienia. Dzieje się tak, ponieważ nieświadome procesy często biorą udział w podejmowaniu decyzji, szczególnie jeśli chodzi o kupowanie rzeczy. Neuromarketing wykorzystuje strategie, które oddziałują tę martwą strefę, aby wpływać na twoje decyzje zakupowe. Porozmawiamy o niektórych z najczęściej używanych strategii w tej dziedzinie.

Każda kampania i strategia reklamowa ma na celu zwrócenie uwagi konsumenta i skłonienie go do zakupu oferowanego produktu lub usługi. Proces ten jest optymalizowany poprzez neuromarketing. Bierze pod uwagę, jakie bodźce i taktyki wywołują reakcje neurologiczne i emocjonalne, które skłaniają klienta do dokonania zakupu. W dziedzinie neuromarketingu wykorzystywane są różne strategie i aplikacje. Pewnie znasz już parę.

Neuromarketing – strategie stosowane w sprzedaży

Aby proces sprzedaży zakończył się sukcesem, nie wystarczy nagłośnienie cech oferty. W rzeczywistości konieczne jest poznanie konsumenta i zrozumienie jego myśli, emocji i decyzji. Dlaczego wybierasz taki, a nie inny produkt, co Cię motywuje, co Cię motywuje i jak reagujesz na wszystkie podane informacje? Posiadanie odpowiedzi na te pytania jest niezwykle cenne dla tych, którzy chcą dokonać sprzedaży. Neuromarketing oferuje odpowiedzi. Przyjrzyjmy się niektórym z najczęściej stosowanych strategii.

Mózg. Neuromarketing
Neuromarketing ma na celu wpływanie na nasze decyzje przy zakupie.

1. Angażowanie zmysłów

Aby przykuć uwagę konsumenta, ważne jest zaangażowanie zmysłów i zrobienie tego w odpowiedni sposób. Wzrok jest głównym środkiem stymulacji. Pozwala przykuć uwagę klienta i zmusza go do przetwarzania większej ilości informacji. Z tego powodu ważny jest aspekt wizualny opakowania, wizerunek marki czy przygotowanie reklam czy stron internetowych. Należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Na przykład:

  • Psychologia koloru pozwala reklamodawcy zrozumieć, jakie emocje wywołuje u danej osoby każdy ton. Mogą z nich korzystać w dogodnym dla nich czasie.
  • Typografia, gdy jest prosta, pomaga klientowi w czytelnym odczytaniu przekazu. Wręcz przeciwnie, jeśli tekst jest bardziej złożony, klient spędza więcej czasu na interakcji z produktem.
  • Organiczne kształty są preferowane przez mózg w porównaniu do geometrycznych, więc korzystanie z nich może dać przewagę.

Pozostałe zmysły też mają wiele do wniesienia. Na przykład chwytliwa melodia kojarząca się z marką lub określony zapach podczas wchodzenia do sklepu może wpłynąć na decyzję zakupową klienta.

2. Odwołanie się do mózgu emocjonalnego

Chociaż myślisz, że decydujesz racjonalnie, prawda jest taka, że robisz to za pomocą swojego mózgu emocjonalnego. Z tego powodu strategie neuromarketingowe odwołujące się do emocji (generowanie nostalgii, strachu, złości, pożądania itp.) są niezwykle skuteczne. Poza tym uciekanie się do empatii (tworzenie postaci czy opowiadanie historii, z którymi konsument może się utożsamiać) również daje naprawdę dobre efekty.

3. Tworzenie poczucia przynależności i czerpanie z tożsamości społecznej

Poczucie przynależności jest podstawową ludzką potrzebą. Rzeczywiście, pragniemy i cieszymy się poczuciem, że jesteśmy częścią grupy. Z tego powodu wiele marek skupia się na skłonieniu użytkowników do identyfikacji z szeregiem wartości związanych z ich produktem lub wizerunkiem. Tym samym przynależność do tej grupy sprawia, że konsument czuje się wyjątkowy i ważny, identyfikuje się z proponowaną kulturą czy filozofią. To generuje w nich poczucie lojalności.

4. Zabawa ceną

Cena jest jednym z najistotniejszych aspektów procesu sprzedaży, ponieważ aktywuje wyspę mózgową (związaną z bolesnymi zdarzeniami). Źle dobrana cena może doprowadzić do tego, że klient odrzuci zakup właśnie z tego powodu. To dlatego, że nie dostrzegają, że koszt odpowiada oferowanej wartości.

Jeśli jednak produkt zostanie pokazany przed podaniem ceny, może to złagodzić ten konkretny efekt. Dlatego klient postrzega koszt jako bardziej akceptowalny. Ponadto dobrze wiadomo, że okrągłe liczby są mniej odpowiednie, jeśli cena ma być akceptowana. Na przykład 19,90 lub 19,99 zawsze wygeneruje większą chłonność niż 20. Z tego powodu większość sklepów i firm stosuje tę strategię.

5. Decydując się na niedobór i wyłączność

Sklepy internetowe często stymulują konsumpcję, stwarzając wrażenie, że produkt jest ekskluzywny i rzadki. Sprawia to, że bardziej prawdopodobne jest, że klient odczuje chęć jego nabycia, co przyspieszy jego decyzję o zakupie. Firmy osiągają ten efekt poprzez generowanie przekonania, że usługa lub produkt nie są dostępne dla wszystkich. Może to być spowodowane jego ceną, ograniczonymi kontyngentami lub faktem, że pozostało ich tylko kilka.

Kobieta robi zakupy w sklepie internetowym
Kiedy pojawia się pomysł, że produkt nie jest dostępny dla wszystkich, ludzie są bardziej skłonni go kupić.

Poznaj strategie neuromarketingowe, aby podejmować mądre decyzje

To tylko niektóre ze strategii, które oferuje neuromarketing, jeśli chodzi o sprzedaż. Oczywiście nie możesz być w pełni świadomy wszystkich procesów w mózgu, które zachodzą, gdy produkt przykuwa Twoją uwagę lub gdy zdecydujesz się go kupić. Jednak wiedza o tym, jak działa twój umysł, pomoże ci nie dać się tak łatwo ponieść emocjom.

Zwracanie uwagi na różne rodzaje mentalnej perswazji i technik sprzedaży stosowanych w neuromarketingu przynajmniej sprawi, że będziesz bardziej świadomy tego, dlaczego podejmujesz takie decyzje. Z drugiej strony, jeśli znajdujesz się po drugiej stronie i chcesz zwiększyć sprzedaż, mogą okazać się dla Ciebie naprawdę przydatne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Karmarkar, U. R., Shiv, B., & Knutson, B. (2015). Cost conscious? The neural and behavioral impact of price primacy on decision making. Journal of Marketing Research52(4), 467-481.
  • Knutson, B., Rick, S., Wimmer, G. E., Prelec, D., & Loewenstein, G. (2007). Neural predictors of purchases. Neuron53(1), 147-156.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.