Z pewnością zauważyłaś, że postęp technologiczny wystawia nas na presję emocjonalną. Korzystając z komunikatorów takich, jak Whatsapp, zauważamy zanik manier dotyczących komunikacji. Pojawiają się też konflikty z powodu braku natychmiastowej odpowiedzi na wysyłane przez Whatsapp wiadomości.
Choć oczywiste jest dla nas, że nie mamy obowiązku odpowiadać natychmiast, to moralnie, czy też wewnętrznie odczuwamy presję, aby tak właśnie uczynić. Taki stan rzeczy kończy się często wypaleniem i sprawia, że nasze wirtualne kontakty z innymi stają się bardzo pogmatwane i zobowiązujące.
Z tego powodu jest bardzo wskazane stworzenie pewnych reguł, które dotyczyć będą komunikacji za pośrednictwem udogodnień technologicznych, takich jak komunikator Whatsapp. Jasne zasady pozwolą też, by respektowano nasze potrzeby, pragnienia i prywatność.
Upór w spełnianiu oczekiwań innych kończy się zmęczeniem, zatarciem naszej tożsamości i po prostu jest niezdrowe i toksyczne.
Która z nas nie spotkała się kiedyś z pretensjami wywołanymi sposobem udzielonej przez nas odpowiedzi? Która nie odczuła na sobie działania zewnętrznej presji mającej nas skłonić do określonego sposobu postępowania? I która z nas nie czuła, że portale społecznościowe nie naruszają naszej prywatności?
Whatsapp – odpisać, czy nie – Ty zadecyduj!
Zawsze pamiętaj o tym, że decyzja o tym czy na daną wiadomość tekstową odpisać, czy też nie, a co za tym idzie, kiedy ewentualnie to zrobić, należy wyłącznie do Ciebie! Zachowuj więc to prawo zawsze kiedy coś publikujesz w sieci, serwisach społecznościowych, czy komunikatorach takich jak Whatsapp.
Ostatnimi czasy wiele osób decyduje się odpocząć od swojej aktywności w sieci i opuszcza zarówno Whatsapp, jak i inne aplikacje po to, aby się nieco odciążyć. Stanowi to sposób, by zaznać w swoim życiu odrobinę prawdziwego spokoju.
Przeczytaj również artykuł: Emocjonalna niezależność: potrafię żyć bez ciebie
Takie zachowanie w internetowym świecie oczywiście uznaje się za nie do przyjęcia i wywołuje prawdziwą falę krytyki ze strony innych użytkowników. Pamiętaj jednak, że nie odpisując bezzwłocznie na wiadomości nie jesteś osobą antyspołeczną, jak zapewne nazwą to inni. Najzwyczajniej w świecie, po prostu korzystasz z przysługujących Ci praw.
Psychologiczna podatność na Whatsapp
To, o czym mówimy w tym artykule nie dotyczy wszystkich osób w jednakowy sposób. W dużej mierze sposób komunikacji przez aplikacje typu Whatsapp zależy od naszych osobistych cech osobowości, a także od stanu emocjonalnego, w jakim się znajdujemy w danym momencie.
Przeczytaj również artykuł: Aplikacja pozwoli Ci znaleźć idealnego partnera
W tym kontekście przeprowadzono wiele badań, które mają na celu wytłumaczenie powstającego uzależnienia i niewłaściwego obchodzenia się z nowinkami technicznymi. Badania te dowodzą, że omawiane zjawiska powodują między innymi problemy takie jak:
- Niskie poczucie własnej wartości: objawia się zwłaszcza u osób, które wykazują tendencję do szukania akceptacji otoczenia i ich wsparcia. Czynnik ten w wielkiej mierze wpływa na to, że osoba charakteryzująca się taką zależnością od innych ma większe szanse paść ofiarą niewłaściwego użytkowania technologii.
- Ekstrawertyzm: osoby ekstrawertyczne mają w zwyczaju szukać specyficznych pod względem socjalnym sytuacji, które również prowadzą do niepoprawnego użytkowania rozwiązań, jakie zawdzięczamy szybko rozwijającej się technologii.
- Impulsywność: stosunkowo niska zdolność do analizowania następstw działań podejmowanych przez takie osoby, również w świecie wirtualnym, obejmującym posługiwanie się komunikatorami w stylu Whatsapp, staje się przyczyną wielu konfliktów i nieporozumień z innymi użytkownikami komunikatorów.
Co przez to rozumiemy? Oczywisty staje się fakt, że to właśnie osoby w znacznym stopniu uzależnione od nowoczesnych rozwiązań technicznych wywołują presję na pozostałych użytkownikach komunikatorów. Presja ta z kolei jest zjawiskiem, które osobom uzależnionym pozwala odczuwać namiastkę bliskości.
Co możesz zrobić?
Biorąc to pod uwagę Ty również, wysyłając wiadomość przez Whatsapp, pamiętaj o ważnym szczególe. Jeśli ktoś nie odpisuje w danej chwili, nie oznacza to braku zainteresowania lub, że ktoś nie chce mieć z Tobą kontaktu. Być może po prostu śpi, ogląda telewizję, czyta książkę, je, oddycha, a może po prostu żyje swoim życiem.
Przeczytaj również artykuł: Odnalezienie mentalnego spokoju
Być może nie ma chęci odpowiedzieć akurat teraz, albo uznała, że nie jest to potrzebne. Dlatego w takiej sytuacji przede wszystkim zachowaj spokój i nie oceniaj nikogo pochopnie. Brak odpowiedzi to nie tylko Twoje prawo. Korzystają z niego również inni. Każdy ma prawo decydować czy jest niewolnikiem technologii, czy też nie.
Nikt z nas nie ma obowiązku pozostawać zawsze do dyspozycji innych i w każdej chwili gotowym do rozmowy. Ty również pamiętaj o tym, by zawsze kontrolować swoje życie. Przede wszystkim nigdy nie pozwól, by to nowoczesne rozwiązania technologiczne kontrolowały Ciebie.
Przeczytaj również artykuł: Odłączenie podstawą emocjonalnej wolności
Whatsapp to tylko narzędzie, którym to Ty masz rozporządzać i które powinno ułatwiać Ci życie, a nie stawać się przyczyną problemów. Jeżeli przemyślisz tę kwestię i asertywnie ustalisz odpowiednie limity i zasady w Twoich kontaktach ze znajomymi, będziesz poprawnie korzystać z technicznych udogodnień.
Ale co to oznacza w praktyce? Jest to możliwość utrzymywania zdrowych kontaktów z otoczeniem, choćby stosując Whatsapp, bez przymusu rezygnowania z wartości takich jak wolność, godność i rozsądek. Bądź zatem nowoczesna i ciesz się pełnią emocjonalnej wolności!