Wszyscy doświadczyliśmy kiedyś wątpliwości w miłości. Utrzymywanie związku wymaga wrażliwości, uwagi i często olbrzymiej cierpliwości. Dlatego nie powinno nikogo dziwić, że od czasu do czasu zadajemy sobie pytanie, czy naprawdę warto kontynuować z naszym obecnym partnerem, zwłaszcza jeśli jesteśmy razem już od jakiegoś czasu i część początkowej “magii” już zniknęła.
Jednakże, chociaż jest to coś tak powszechnego, wielu z nas nie jest gotowych na te wątpliwości i zwykle bardzo źle to znosimy. Czy ta osoba nie jest dla mnie odpowiednia? Czy powinniśmy zerwać, mimo że wszystko szło tak dobrze?
Prawdą jest, że czasami wątpliwości dotyczące relacji mogą wskazywać na głębszy problem, który trzeba rozwiązać, bo inaczej relacja nie będzie prosperować. Jednak w wielu innych okazjach wątpliwości co do miłości pojawiają się, ponieważ nasze oczekiwania co do tego, jak powinien wyglądać związek nie są realistyczne.
W tym przypadku poczucie niepewności w związku nie musi oznaczać poważniejszego problemu. W dzisiejszym artykule nauczymy się rozróżniać te dwa rodzaje wątpliwości.
Wątpliwości w miłości – skąd się biorą?
Wątpliwości w związku mogą pojawiać się z różnych powodów. Niektóre z nich nic nie mówią o zdrowiu związku, podczas gdy inne wskazują, że należy dokonać zmiany. Ogólnie rzecz biorąc, najczęstsze wątpliwości dotyczące miłości pojawiają się w następujących sytuacjach:
- W odpowiedzi na zmianę (zewnętrzną lub wewnętrzną).
- Kiedy jeden z członków pary odczuwa pociąg do kogoś nowego.
Zobaczmy każdy z nich.
Kiedy pojawiają się zmiany w związku
Filmy romantyczne wyrządziły nam wiele krzywdy. Niemal we wszystkich filmach pokazuje się jedynie się początek związku, kiedy uczucia są silniejsze, wszystko wygląda różowo, partnerzy we wszystkim się ze sobą zgadzają i spędzają dzień, patrząc sobie w oczy. Jednak zdecydowanie mniej kamer nagrywa to, co dzieje się później.
Prawda jest taka, że wszyscy doświadczyliśmy tego uczucia chociaż raz. Kiedy zaczynamy spotykać się z nową osobą czasami jesteśmy tak zakochani, że możemy zobaczyć tylko to, co dobre i ignorujemy wszystko to, co złe. Najczęstszym w tych przypadkach nawiązanie relacji, która sprawi, że będziemy szczęśliwi przez kilka miesięcy.
Problem? To uczucie kiedyś się skończy. Według najnowszych badań nad miłością, ta faza trwa od trzech miesięcy do roku. Potem uczucia ulegają zmianie i pojawia się prawdziwa romantyczna miłość. Jednak większość z nas, czując, że to uczucie znika zaczyna się bać i odczuwać wątpliwości co do naszego związku i naszej miłości.
Jeśli coś takiego Ci się przydarzyło, nie martw się. To normalna ewolucja miłości. Ważną rzeczą w tych przypadkach jest skupienie się na ustanowieniu dobrej komunikacji i zaufania z drugą osobą, oprócz pracy nad utrzymaniem pasji. Według badań, są to trzy podstawowe elementy zdrowej i trwałej miłości.
To samo może się zdarzyć, jeśli nastąpi poważna zmiana w życiu jednego z dwóch członków pary. W takich sytuacjach podstawą zdrowej relacji jest to, abyście oboje zachowali się jak zespół. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie relacje mają swoje wzloty i upadki, ale jeśli para utrzymuje równowagę i komunikację prawdopodobnie ich związek stanie się mocniejszy.
Co, gdy pojawia się inna osoba?
Ponownie wracamy do Hollywood, które rozpowszechniało dość szkodliwe przekonania na temat miłości. W tym sensie niektóre z najczęstszych wątpliwości pojawiają się, gdy interesuje nas inna osoba lub zauważamy, że nasz partner interesuje się kimś innym. Czy oznacza to, że nasz związek musi się zakończyć? Niekoniecznie
W rzeczywistości dla większości ludzi bycie zakochanym nie oznacza, że nie mogą interesować się innymi osobami. Wręcz przeciwnie. Dzieje się tak ponieważ decyzja, aby być z tylko jedną osobą wynika z naszego zaangażowania: wybieramy naszego partnera przez cały czas zamiast przelotnych zainteresowań.
Dlatego jeśli czujesz pociąg do kogoś nowego, a to powoduje, że wątpisz w swój związek, weź głęboki oddech. To nie koniec świata ani Twojego związku. Wręcz przeciwnie, kontynuować z Twoim obecnym partnerem lub zostawić go dla nowej osoby jest decyzją, którą tylko Ty możesz podjąć, myśląc racjonalnie i nie pozwalając się porwać emocjom.
Kolejną kwestią jest oczywiście niewierność. W takich przypadkach problemem nie jest zainteresowanie inną osobą, ale rozbicie zaufania w związku. Obaj członkowie związku muszą wtedy zdecydować, czy uważają, że mogą go odbudować, czy też przeciwnie, lepiej zacząć od zera.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Illouz, E. (2009). El consumo de la utopía romántica: El amor y las contradicciones culturales del capitalismo (Vol. 3053). Katz editores.
- Murray, S. L., Holmes, J. G., Griffin, D. W., Bellavia, G., & Rose, P. (2001). The mismeasure of love: How self-doubt contaminates relationship beliefs. Personality and Social Psychology Bulletin, 27(4), 423-436.