Jak duży wpływ na nasze odczucia mają nasze umiejętności społeczne? Wyobraź sobie sytuację, w której udało Ci się skutecznie porozumieć z inną osobą lub udało Ci się zażegnać konflikt w taki sposób, że Twoja relacja z drugim człowiekiem wcale nie ucierpiała. Przypomnij sobie, jakie odczucia Ci wtedy towarzyszyły.
A teraz przypomnij sobie, jakie emocje pojawiły się, gdy coś poszło nie tak.
Zasadniczo umiejętności społeczne, czyli umiejętności budowania i utrzymywania dobrych relacji mają wpływ na nasze emocje i dobre samopoczucie. Wbrew temu, co niektórzy myślą, te umiejętności wcale nie są wrodzone i każdy może nad nimi pracować, aby je rozwinąć.
Czytaj dalej, aby nauczyć się komunikować z innymi ludźmi w bardziej inteligentny sposób!
„Najważniejszym pojedynczym składnikiem formuły sukcesu jest wiedza, jak porozumieć się z ludźmi”.
-Theodore Roosevelt-
Istoty ludzkie są istotami społecznymi: jakie znaczenie mają umiejętności społeczne?
Na co dzień nieustannie komunikujemy się z ludźmi. Może to oznaczać wszystko, od zamówienia kawy, rozmowy ze współpracownikiem na temat wspólnego projektu lub poinformowania partnera, jak bardzo go kochamy. Nasze codzienne życie jest utkane z mnóstwa interakcji społecznych o szerokim zasięgu.
Pomyślność tych interakcji zależy od tego, jak inteligentni i mądrzy jesteśmy, jeśli chodzi o rozwijanie naszych umiejętności w sferze społecznej.
W ten sposób możemy łatwiej odróżnić satysfakcjonujące i niesatysfakcjonujące relacje z rodziną, przyjaciółmi i partnerami. Ale to nie wszystko.
Dobre umiejętności społeczne pomagają efektywnie współpracować z innymi profesjonalistami i porozumieć się ze współpracownikami. Ponadto ułatwiają rozwiązywanie konfliktów i wypowiadanie się publicznie w naturalny i zrelaksowany sposób.
„Tylko dzięki rozwojowi wzajemnego szacunku i w duchu prawdy przyjaźń może dojść do skutku”.
-Dalajlama-
Posiadając dobre umiejętności społeczne, możesz także pomóc swoim dzieciom rozwijać się w zdrowszy sposób. Koniec końców dzięki temu Ty też możesz się rozwijać.
Dzieje się tak, ponieważ posiadanie odpowiednich umiejętności społecznych oznacza lepsze dostosowanie psychologiczne, lepsze zdrowie i szczęście. Oznacza to również lepszy system wzajemnego wsparcia społecznego.
Komunikacja: klucz do umiejętności społecznych
Twoja umiejętność komunikowania się – i tego, jak rozwinięta jest Twoja komunikacja – stanowi ważną część Twoich umiejętności społecznych. Pod tym względem jedną z kluczowych koncepcji jest asertywność.
Jest ona sposobem komunikowania się, w którym wyrażasz swoje myśli i opinie, jednocześnie mając na uwadze innych ludzi w sytuacjach, w których może nie być łatwo to robić.
Dlatego jest to składnik przekazywania zarówno szacunku do samego siebie, jak i szacunku dla innych.
Jest to równowaga między agresywną komunikacją (gdzie tylko starasz się chronić swoje prawa) a pasywną komunikacją (gdzie po prostu starasz się chronić innych ludzi). Podstawą asertywności jest to, że potrafisz odmówić, kiedy trzeba.
Bardzo ważne jest również praktykowanie wielu rodzajów umiejętności społecznych. Niektóre zachowania pomogą Ci skutecznie reagować podczas skomplikowanych interakcji z innymi ludźmi.
Aby to zrobić, niezbędne jest słuchanie i zwracanie uwagi na to, co mówi druga osoba, bez przyjmowania ukrytych motywów.
Z drugiej strony trzeba wyrażać własne odczucia i myśli. Podobnie jak Ty, ludzie, z którymi rozmawiasz, nie są czytnikami myśli, więc wyjaśnienie Twojego stanowiska na dany temat sprawi, że łatwiej będzie Wam prawidłowo się komunikować.
Umiejętność rozpoczynania, utrzymywania i kończenia rozmów w razie potrzeby jest jednym z podstawowych elementów składających się na dobre umiejętności społeczne.
„Kiedy ludzie mówią, słuchaj ich całkowicie. Większość ludzi nigdy nie słucha”.
-Ernest Hemingway-
Umiejętności społeczne to nie tylko komunikacja
Skuteczna komunikacja jest Twoim ostatecznym celem, jeśli próbujesz poprawić swoje umiejętności społeczne. Ale aby osiągnąć ten cel, musisz wykazać się zręcznością również w innych obszarach. Te inne obszary pomogą Ci zadbać o to, aby Twoje relacje z innymi ludźmi były zadowalające i wysokiej jakości.
Przykładami są zachowania prospołeczne i chęć współpracy. Oznacza to robienie pewnych rzeczy dla dobra innych ludzi, nawet jeśli Cię o to nie prosili.
To nie znaczy, że przestajesz zajmować się własnymi problemami i radykalnie je odsuwasz. Chodzi raczej o znalezienie równowagi między tymi dwoma strefami.
Bardzo ważne jest również nauczenie się, jak zapobiegać problemom i jak je rozwiązywać. Możliwość skutecznego identyfikowania i przewidywania konfliktów i konfrontacji z nimi pomoże w znalezieniu rozwiązania, które zadowoli wszystkich w najlepszy, najspokojniejszy i najsubtelniejszy możliwy sposób.
Pracuj nad tymi wszystkimi rzeczami i ulepszaj swoje umiejętności społeczne!
Zdjęcia dzięki uprzejmości Priscilla du Preez, Bryana Apena i Phila Coffmana.