Gry ukrywanie ran staje się strategią przetrwania

Ukrywanie ran nie pomoże na dłuższą metę. Jeśli chcesz doznać uzdrowienia, musisz je zaakceptować i zintegrować ze swoim życiem.

Smutna kobieta

Czy znasz kogoś, kto unika chodzenia do lekarza i wykonywania badań lub kontroli w obawie, że „coś odkryje”? Czy kiedykolwiek unikałeś wizyty u dentysty lub dermatologa z obawy przed koniecznością poddania się bolesnemu zabiegowi? Jeśli chodzi o zdrowie psychiczne, często zachowujesz się w ten sam sposób. W rzeczywistości stajesz się głuchy na własne potrzeby i przekonujesz się, że ukrywanie ran jest najlepszą strategią. Jednak w rzeczywistości po prostu boisz się uporządkować swoją przeszłość.

Należy pamiętać, że terapia nie jest przeznaczona tylko dla osób z poważnymi zaburzeniami psychicznymi. W rzeczywistości polecana jest wszystkim. W większym lub mniejszym stopniu wszyscy nosimy ze sobą nasze przeszłe doświadczenia, zranione i nierozwiązane emocje. Mimo to wybieramy ukrywanie ran i wszelkie problemy staramy się zamiatać pod dywan. Całkiem łatwo jest kontynuować życie, ukrywając lub ukrywając swoje wewnętrzne rany, ale one nie znikną tylko dlatego, że na nie nie spojrzysz.

Smutna kobieta zastanawia się
Chociaż czasami próbujemy uciec od naszych ran, one pozostają z nami na wiele sposobów.

Ukrywanie ran

Czasami, gdy przychodzi nam do głowy pomysł pójścia na terapię, nasze wymówki mogą przybierać różne formy. „Nie potrzebuję”, „Nic złego się ze mną nie dzieje”, „Terapia to bzdura, nie zadziała”, „Lepiej nie burzyć przeszłości”, „Dlatego rozmawiam już z przyjaciółmi”. Czy te stwierdzenia brzmią ci znajomo?

Możliwe, że u niektórych z nas, przynajmniej w pewnym stopniu, uczucia te wynikają z prawdziwego przekonania, że nie potrzebujemy profesjonalnej pomocy. Rzeczywiście, w wielu przypadkach są one tylko wymówką, by nie stawić czoła bólowi, jego pochodzeniu i jego skutkom.

Nigdy nie jest łatwo spojrzeć na siebie, rozpoznać swoje wady lub niedociągnięcia, zaakceptować, że zostałeś zraniony i pozwolić sobie na poczucie bezbronności. Nie jest pożądane pamiętanie pewnych wydarzeń, zadawanie sobie pytań, zanurzanie się w głąb swojej duszy i pociąganie do odpowiedzialności. Często jednak im bardziej się opierasz, tym bardziej musisz podejmować tego rodzaju introspekcję.

Jeśli boisz się, że to poruszy twoją przeszłość, to dlatego, że nie udało ci się jeszcze jej zintegrować. Jeśli boisz się, że twoja rana zostanie dotknięta, to dlatego, że nadal jest otwarta lub nie zagoiła się jeszcze prawidłowo. To normalne, że boisz się doświadczania pewnych emocji, ale to jedyny sposób, aby móc je przekroczyć.

Zacznij leczyć

Istoty ludzkie mają wielką zdolność adaptacji. Możemy stawić czoła stresującym, negatywnym i bolesnym wydarzeniom i jesteśmy w stanie podnieść się i iść dalej. Prawdą jest jednak również to, że nasza elastyczność ma swoje granice. Często ograniczamy się, ledwo przetrwaliśmy burzę, ale kontynuujemy, staramy się nie pamiętać, staramy się być silniejsi, ale często w rzeczywistości jesteśmy załamani.

Wbrew pozorom Twoje obrażenia są spowodowane nie tylko niezwykłymi wydarzeniami. Mogą być spowodowane pewnym ojcowskim nastawieniem w dzieciństwie, odrzuceniem przez rówieśników lub zdradą przyjaciela. Odrzucenie, które sprawiło, że poczułeś się bezużyteczny, zerwanie, które sprawiło, że poczułeś się jak porażka lub nierozwiązana kłótnia.

Oznaki, że boisz się dotknąć swoich ran

Nawet jeśli uważasz, że wszystko jest w porządku, oto kilka znaków, które mogą wskazywać, że musisz przyjrzeć się temu, co ignorujesz:

  • Kiepskie relacje z partnerem. Chciałbyś, żeby wszystko było inne, a może nawet próbowałeś coś zmienić. Nie oznacza to, że powinieneś wznowić lub spróbować rozwiązać problemy w związku, ale prawdopodobnie musisz zarządzać serią towarzyszących emocji.
  • Twoje emocje często Cię porywają. Masz wybuchy złości, których później żałujesz i które wpływają na twoje relacje z dziećmi, partnerem lub otoczeniem. Co więcej, masz tendencję do odczuwania smutku i beznadziejności lub niepokoju i irytacji, nie do końca wiedząc dlaczego.
  • Trudno ci wyznaczać granice, ponieważ zwykle jesteś osobą pomocną, zawsze gotową do pomocy innym. Z drugiej strony, może zostałeś oskarżony o bycie samolubnym, nawet jeśli sam tego nie rozpoznajesz.
  • Masz tendencję do polegania na tych, którzy są ci bliscy. W rzeczywistości ich działania, słowa i postawy warunkują twój nastrój i szczęście. A może jesteś nadmiernie niezależny i trudno ci opuścić gardę i zaangażować się emocjonalnie.
  • Powtarzasz wzorce w pewnych obszarach swojego życia. Na przykład, być może wszyscy twoi partnerzy mieli podobne cechy. Być może nigdy nie udaje ci się utrzymać pracy przez dłuższy czas, a może zawsze czułeś się ofiarą okoliczności i pecha.
  • Są pewne osoby i wydarzenia z Twojej przeszłości, o których unikasz mówienia. Są tematami zakazanymi, ponieważ wciąż niosą ze sobą emocjonalny ciężar, który trudno ci tolerować.
Smutna kobieta z niską samooceną. Ukrywanie ran
Ignorowanie pewnych wydarzeń i sytuacji z przeszłości jest znakiem wskazującym na obecność rany.

Przestań się bać dotykania swoich ran

To tylko niektóre wskazówki, że sprawy nie są tak dobre, jak myślałeś. Rzeczywiście, jeśli utożsamiasz się z którąś z poprzednich przesłanek, pamiętaj, że te rzeczywistości nie są dziełem przypadku, ani nie są nieodłączną częścią twojej osobowości. Są wynikiem twojej historii, tej, którą przeżyłeś, ale być może jeszcze nie wyzdrowiałeś. W konsekwencji nadal kieruje tobą, nawet jeśli nie jesteś tego świadomy.

Obawa dotykania ran jest całkiem akceptowalna. W końcu uzdrowienie może być bolesne. W rzeczywistości, robiąc to, część tego, co myślałeś, że wiesz o sobie, zostanie zniszczona. Ostatecznie będziesz musiał otworzyć się na to, czego nie chciałeś rozpoznać. Zmieni to sposób, w jaki postrzegasz ludzi wokół ciebie. W efekcie twoja idealizacja i poczucie winy się skończą.

Musisz pamiętać, że jesteś odpowiedzialny za własne szczęście. Gdy rana zostanie zagojona, będziesz mógł wyraźnie zobaczyć jej wielkość i wpływ na twoje życie. Dlatego miej odwagę przełamać swój opór i zacząć wprowadzać zmiany.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Jung, C. G., Campbell, J., Wilber, K., von Franz, M. L., Bly, R., Dossey, L., … & Nichols, S. (1991). Encuentro con la sombra. El poder del lado oculto de la naturaleza humana. Recuperado de https://psicovivir.org/wp-content/uploads/2021/03/JUNG-CARL-Encuentro-con-la-sombra.pdf
  • Sarrió, A. R. (2014). Heridas emocionales. Heridas pendientes de sanar para ser feliz. Misión Joven446, 5-14.
Scroll to Top