Zdarzyło się to każdemu z nas. Wpadasz na świetny pomysł. Wspominasz o nim w pracy lub wśród znajomych i… ktoś postanawia Ci go ukraść, przypisując sobie za niego zasługi. Jest już za późno – nie jesteś w stanie udowodnić, że pomysł był Twój. Ktoś zdecydował się ukraść Twoją ideę i czujesz się bardzo sfrustrowany.
Bądźmy jednak realistami. Podchodząc to kwestii z drugiej strony, prawdopodobnie Tobie również się to przydarzyło – i to nie raz. Nawet jeśli wydaje nam się, że jest to niesprawiedliwe lub niewłaściwe, jest to całkiem naturalny element naszej ludzkiej natury.
Idee się rodzą, uwalniają się, są wolne jak ptaki. Gdy tylko zostaną wypowiedziane na głos, może je przechwycić dowolny umysł. Kiepsko nam wychodzi zapamiętywanie źródła idei, doskonale jednak zapisuje się w naszym umyśle sama idea.
Jeżeli zatem kiedykolwiek poczujesz się sfrustrowany z powodu wyżej opisanej sytuacji, pamiętaj: ukraść można Ci pomysł, ale nigdy talent.
Talent to coś osobistego – nie da się go ukraść
Talent to coś wyjątkowego, nie da się nim podzielić ani go przekazać. Jest to silna broń, która mówi za nas samych, określając nasze miejsce na tym świecie. Nie jest to coś, co możemy pożyczyć ani skopiować. Talent to coś wrodzonego, naturalnego i aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, musimy go wzmacniać i pielęgnować.
Jeżeli uważasz, że nie masz żadnych umiejętności ani nie dysponujesz żadnym talentem, jesteś w błędzie. Z całą pewnością kryje się w Tobie zdolność, którą po prostu musisz odkryć i zgłębić. Pierwszą rzeczą, o jaką musisz się postarać są chęci, a następnie – praca oraz rozwijanie tego, co odkryłeś.
W taki właśnie sposób pojawią się nowe idee, osobiste pomysły bądź ciekawe refleksje. Będzie je można ukraść, ale nie stworzyć, ponieważ będą Twoje.
“Talent to kwestia dogłębnie niesprawiedliwa: nie można go bowiem przekazać”
-Vittorio Gassman-
Poświęć czas potrzebny to tego, by to dostrzec i sobie uświadomić. Z czasem dotrzesz do punktu, w którym będziesz w stanie pokazać sobie i światu Twoją wartość oraz umiejętności.
Nigdy nie jest na to za późno, nigdy nie jest zbyt trudno i nigdy nie jest tak, że cel jest niemożliwy do osiągnięcia. Wystarczy tylko wierzyć w siebie i ufać w możliwości, jakie są oferowane każdemu z nas z osobna.
Dobrze jest żywić się ideami drugich
W przeciwieństwie do tego, co się dzieje, gdy ktoś postanowi ukraść nam pomysł, samo w sobie inspirowanie się ideami drugich wcale nie jest złe.
Plagiat lub kopiowanie żywcem to praktyka godna potępienia. Ale pozwolenie, aby w naszym umyśle powstał pomysł na podstawie obserwowania posunięć drugich, żywi nas od wewnątrz i pomaga nam się rozwijać jako ludziom. Koniec końców jest to jedna z form rozwoju oraz pogłębiania swoich umiejętności.
“Idee są jak żywe istoty.
Rodzą się, rosną, rozmnażają, łączą się z innymi ideami, a ostatecznie umierają”
-Bernard Werber-
Po co mieć pomysły, jeśli nie jesteśmy w stanie zobaczyć, jak zostają zrealizowane? Aby się to stało, potrzebujemy dać im impuls i tchnąć w nie życie – aż coś się stanie, albo zmienią się w coś większego, albo zwyczajnie umrą.
Jeśli pomysł jest nasz, sprawiedliwy układem jest, że wyjdzie od nas samych jako jego autorów. Z czasem jednak i tak połączy się z ideami drugich, zaszczepiając się w ich umysłach. Nie ma nic złego w tym, że idea rodzi się w nas, ale rośnie w drugich.
Na przestrzeni historii, w rzeczywistości pokolenia naszych przodków zawsze wykorzystywały wiedzę i pomysły swoich poprzedników. To właśnie im zawdzięczamy dostępne obecnie wygody – dysponujemy nimi, ponieważ ludzie żyjący przed nami podzielili się swoją wiedzą i ujawnili pomysły. Mieli talent i wykorzystali go.
Dlatego właśnie to takie ważne, aby szanować pomysły drugich. Pamiętaj jednak, że masz prawo budować na ich podstawie własne plany i projekty – bez odbierania twórcy szacunku, na jaki za to zasługuje.
Talent mimo wszystko wymaga wysiłku
Jak wspomnieliśmy wcześniej, talent to coś naturalnego i wrodzonego. Mimo wszystko wymaga aby nad nim pracować – i to ciężko. W rzeczywistości, jeżeli chce się go pielęgnować i pogłębiać, należy koniecznie poświęcić temu czas i uwagę. Co więcej, całość naszych wysiłków należy właściwie kierunkować. Osiągnięcie celów wymaga również ciągłego dbania o odpowiednie nastawienie.
Nikt nie może ukraść Ci tego, co już zdołałeś osiągnąć. Jeżeli pracujesz w jakiejś firmie i masz talent, znajdź drogę by to pokazać. Choć mogą ukraść Ci pomysły, przemyślenia i projekty. Twój talent to coś, co prędzej czy później ujawni się – nikt nie będzie mógł temu zaprzeczyć ani nikt nie jest w stanie nam tego ukraść.
“Wiele osób wierzy, że posiadanie talentu to kwestia szczęścia; nikt jednak nie mówi, że bycie szczęściarzem to kwestia talentu”
-Jacinto Benavente-