Czas coraz bardziej się kurczy gdy się starzejemy

Czas coraz bardziej się kurczy gdy się starzejemy

Ostatnia aktualizacja: 29 listopada, 2017

Im starsi jesteśmy, tym bardziej kurczy się czas, wydaje się, że wszystko wokół nas zaczyna przemijać coraz szybciej. Dlaczego nie dzieje się tak, gdy jesteśmy młodzi? W wieku 7 lub 10 lat czas wydaje się wieczny, ale po ukończeniu 20 lat leci bez zatrzymywania się choćby na moment.

Kiedy byłem młody. wydawało mi się, że na Boże Narodzenie lub urodziny trzeba było czekać całą wieczność.

Jest to efekt psychologiczny, którego wszyscy doświadczamy. Czas nie mija szybciej, tylko nasza percepcja się zmienia. Rutyna uniemożliwia nam cieszenie się każdym dniem w pełni, a nasze wspomnienia są wypychane coraz bardziej i bardziej w przeszłość. Wszystko to wpływa na nasze postrzeganie tego jak szybko mija czas.

Ulotność czasu jest kwestią percepcji

Czas płynie tak samo dla każdej osoby, ale jego postrzeganie nie zawsze jest takie samo. Zasadniczo, gdy mamy ponad 20 lat, zaczynamy dostrzegać, że czas mija szybciej niż kiedyś. Dzieje się tak dlatego, że zaczynamy być świadomi jego upływu. W tym wieku nabiera on coraz większego znaczenia. Czy nie jest prawdą, że teraz już zawsze wiesz, która jest godzina?

Jednak wiele osób wie jak wykorzystać każdy dzień i cieszyć się nim tak jak wtedy, gdy byli młodsi. Niepożądany ruch wskazówek zegara nie powoduje u nich ustawicznego stresu. Pamiętaj o znaczeniu percepcji; to klucz do wszystkiego. Czy można coś zrobić, aby uniknąć poczucia, że czasu nie da się spowolnić?

Maszyna do szycia Singera.

Czy zauważyłeś, że kiedy jesteś znudzony i nie masz nic do roboty, czas mija bardzo powoli? Z drugiej strony, kiedy zanurzasz się w pracę pełną spotkań, obowiązków, projektów i prezentacji, wydaje się, ze dzień nie ma wystarczającej liczby godzin.

Starzejemy się i zyskujemy obowiązki, ale tracimy poczucie czasu.

Wszystko zależy od tego, co musisz zrobić – od obowiązków i rutyny. Kiedy zrywasz z codzienna rutyną i jedziesz na wakacje, nie jesteś tak świadomy zegara jak podczas pracy. Wraz z wiekiem wpływa to na twoje postrzeganie czasu. Im jesteś starszy, tym szybciej czas wydaje się płynąć.

Pamięć i czas

Oprócz rutyny i nakładu pracy, istnieje jeszcze jeden czynnik, który może wyjaśnić, dlaczego życie płynie szybciej wraz z wiekiem: jest to pamięć. Jeśli się temu przyjrzeć, widać pewną prawidłowość – im jesteś starszy, tym mniej wspomnień masz z ostatnich lat. Gdy jesteś młodszy, tych ostatnich wspomnień masz po prostu więcej.

Niektóre wspomnienia, które pozostają w naszym umyśle wytwarzają dziwny efekt, który sprawia, że ​​wydaje nam się iż czas porusza się z prędkością światła. Ale czy kiedykolwiek zauważyłeś, patrząc wstecz i licząc dni, że wcale nie minęło aż tyle czasu, ile myślałeś?

Wyobraź sobie, że rok temu zerwałeś z kimś. W twoim wewnętrznym świecie być może nie minęło wiele czasu, ale kiedy się nad tym zastanowisz, odkrywasz że minął rok! Twoja percepcja sprawiła, że ​​uwierzyłeś, iż minęło mniej czasu niż to, co faktycznie miało miejsce. To dlatego, że twoje wspomnienia z tamtego okresu są w pewien sposób ograniczone, a wiele z nich zostało wymazanych.

Dziewczyna z koszyczkiem z kwiatkami.

To wyjaśniałoby, dlaczego wszystko mija wolniej w okresie dzieciństwa i w okresie dojrzewania. Twoje wspomnienia z ostatnich kilku godzin są o wiele bardziej żywe i intensywne. Ale pamięć jest ograniczona, a wraz z wiekiem pozostają tylko najważniejsze wspomnienia. Dlatego też wydają się nam znacznie bliższe niż w rzeczywistości.

Przemijanie jest równoznaczne z marnowaniem godzin, które mijają na twoich oczach tak, jakby nic nie miało żadnego znaczenia.

Wykorzystaj czas w pełni

W pierwszych latach szkoły, college’u lub nowej pracy wszystko pozostawia w twoim życiu ślad. Ciągle się uczysz, przeżywasz pierwsze historie miłosne, spotykasz wielu ludzi, eksperymentujesz, podróżujesz. W związku z tym zmiany następują po sobie i jesteś ich w pełni ich świadomy, w przeciwieństwie do tego, co dzieje się w dzieciństwie.

Bez względu na to jak szybko, czy wolno płynie czas najlepszą rzeczą, którą można zrobić jest jak najlepiej go wykorzystać. Ważne jest, abyś nie czuł , że go marnujesz. Musisz sobie uświadomić, że jest to najlepszy prezent, jaki możesz dać innym – ponieważ czas jest ograniczony i w jakiś sposób należy do ciebie.

Czas - zegar i motyle.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.