Twoje emocje mają siłę, która napędza Twoje życie

Twoje emocje - dziewczyna ze światełkami

W podejmowaniu decyzji, w relacjach, a nawet w myśleniu… W większości codziennych czynności pośredniczą Twoje emocje. Dają impuls naszemu życiu. Dlatego jesteśmy zobowiązani zrozumieć ich znaczenie, aby działały na naszą korzyść.

Twoje emocje i ich siła często poprzedzają samą myśl. Nie możemy zapominać, że jako ludzie jesteśmy istotami emocjonalnymi, które nauczyły się myśleć nieco ponad 100 000 lat temu. Z drugiej strony, emocje zawsze były głównym źródłem informacji dla naszego mózgu. Są zestawem procesów niezbędnych do naszego przetrwania.  

Nie zawsze łatwo jest się z tym zgodzić. Dzieje się tak ponieważ, po pierwsze, większość z nas lubi myśleć, że mamy pełną kontrolę nad wszystkim, co robimy i nad naszymi decyzjami. Jednak zapominamy, że władzę nad znaczną częścią naszego zachowania rządzi potężny wszechświat emocjonalny, którego nie zawsze jesteśmy świadomi.

Zastanówmy się przez chwilę. Kiedy budzimy się rano robimy to w określonym stanie emocjonalnym. Czasami bardziej zmotywowani, czasami nieco znudzeni. To, jak się czujemy, wpływa na cały nasz dzień.

Rozum i Twoje emocjePierwszy impuls, który pośredniczy w każdej decyzji, czy to dużej, czy małej, jest filtrowany przez emocje. To prawda, że ​​w wielu przypadkach staramy się uzasadnić każdą podjętą decyzję, ale na początku to one dają nam pierwszy impuls i pozostawiają ślad. Nie możemy też zaprzeczyć, że emocje wpływają również na wiele decyzji związanych z zakupami, relacjami społecznymi i emocjonalnymi.

Jego znaczenie, impregnacja i ogromna złożoność składają się na wszystko, co robimy i sposób, w jaki reagujemy na otoczeniem. To niezaprzeczalny fakt.

Nie chcę żyć na łasce moich emocji. Chcę z nich korzystać, cieszyć się nimi i nad nimi panować“.

– Oscar Wilde, Portret Doriana Graya-

Twoje emocje pośredniczą we wszystkim, co robisz

Coś, co często powtarza się w książkach o samopomocy lub zarządzaniu emocjami to zdanie, że „musisz nauczyć się kontrolować Twoje emocje”. W tych książkach (podobnie, jak w języku popularnym) nie brakuje terminów takich jak „zarządzanie” i „dominacja”. Wielu czytając te słowa mogłoby pomyśleć, że emocja jest jak samochód, który należy prowadzić, lub czas, którym należy zarządzać.

Jednak nikt nie jest w stanie kontrolować ani obsługiwać niczego, jeśli w pełni nie rozumie z czym ma do czynienia. Przynajmniej na poziomie neuronalnym. Dlatego neurolog António Damásio przybliża nam ten wszechświat. W książkach takich jak W poszukiwaniu Spinozy lub Dziwna kolejność rzeczy przedstawia nam bardzo interesujące dane.

Przyjrzyjmy się temu poniżej.

Twoje emocje chcą, abyś przeżył i miał się dobrze

Emocja jest w zasadzie chemiczną i neuronalną reakcją. Ta reakcja jest wytwarzana przez nasz mózg, gdy przetwarza bodziec, który wymaga określonego zachowania z naszej strony (widzę węża, wiem, że może być niebezpieczny. Więc normalnym jest dla mnie odsunięcie się od niego bez zastanowienia). Ponadto ta wewnętrzna reakcja chemiczna generuje dużą liczbę zmian w naszym ciele w jednym celu – aby pomóc nam doprowadzić do reakcji behawioralnej.

Mężczyzna na plażyCelem Twoich emocji jest pomoc w reagowaniu na to, co dzieje się wokół Ciebie. Robią to, abyś mógł przeżyć i ponownie osiągnął homeostazę, to znaczy równowagę i dobre samopoczucie. Jednak istnieje pewien podstawowy i zasadniczy problem: często nie wiemy, co nasze emocje chcą nam powiedzieć.

Strach, smutek, złość, frustracja… Wiele z tych stanów emocjonalnych, które określamy jako „negatywne”, również odgrywa pewną rolę. Ostrzegają nas, że coś jest nie tak i że musimy zareagować. Jednak często odsuwamy je w najciemniejsze zakamarki naszego życia zmieniając homeostazę i powodując dyskomfort.

Emocja, uczucie i myśl

Emocja zawsze poprzedza uczucie i często poprzedza też samą myśl. Dlatego w książkach takich jak W poszukiwaniu Spinozy autorstwa Damásio lub W jaki sposób działa mózg Francisco Mory ujawnione są znaczenia zrozumienia różnicy między emocjami a uczuciami. Emocje dotyczą ciała, a uczucia umysłu.

Pierwszą rzeczą, jakiej doświadczamy są emocje. W obliczu każdego problemu i sytuacji, z którymi się mierzymy pierwszą rzeczą, jakiej doświadczamy jest emocja. Nasze mentalne doświadczenia, których doznajemy w obliczu zmian w naszym ciele kształtują uczucia. A uczucia z kolei dają impuls umysłowi. Dają nam motywację lub wręcz przeciwnie, blokują nasze działania.

To właśnie na ostatnim etapie naszej ewolucji uczymy się lepiej rozumieć i kontrolować nasze emocje. Wraz z rozwojem płatów czołowych i przedczołowych zaczęliśmy uświadamiać sobie uczucia i emocje, kształtować bardziej wyrafinowane, kreatywne, racjonalne i pełne mocy zachowania.

Ponieważ nie możemy zapomnieć, że emocje i myśli nigdy nie powinny działać osobno. Razem mają znacznie większy rozmach. Emocje kontrolowane i wykorzystywanie myśli zwykle prowadzi do bardziej innowacyjnych i pozytywnych zachowań.

Twoje emocje muszą być Twoim sojusznikiem, a nie wrogiem

Siła Twoich emocji jest niezaprzeczalna i często to one w dużej mierze mają wpływ na Twoje zachowanie. W ten sam sposób nasze uczucia nasycają nas iluzją, która wydaje się ożywiać je i myśli, która przewijają się przez naszą głowę. Dlatego ważne jest nie tylko wiedzieć, czym jest emocja. Ale także wiedzieć, jak sobie z nimi radzić, kierować nimi i używać ich na naszą korzyść.

Osiągnięcie tego nie jest prostym zadaniem. Wymaga czasu i samoświadomości, dzięki której możemy odpowiednio zareagować na to, co się w nas dzieje. Jak zauważa Daniel Goleman mamy dwa umysły, jeden myślący i drugi czujący. Szczęście i prawdziwy dobrobyt to umiejętność sprawienia, by zmierzały w tym samym kierunku. Pomyślmy o tym.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Damasio, Antonio (2005) En busca de Spinoza. Madrid: Crítica
  • Mora, Francisco (2005) Cómo funciona el cerebro. Madrid: Alianza Editorial
Scroll to Top