Tradycyjne pisanie ręczne – niebywale korzystne dla mózgu!

Pisanie ręczne przynosi wiele korzyści. Koniecznie dowiedz się więcej na ten temat i zobacz jak wspomaga rozwój mózgu.

Kobieta robi notatkę

Wraz z pojawieniem się komputerów i innych urządzeń elektronicznych pisanie ręczne praktycznie zostało wyparte. W rzeczywistości wiele osób prawie nie używa go na co dzień, ponieważ pióro zostało zastąpione klawiaturą. Jednak możliwe jest, że gdy poznasz zalety, jakie przynosi pisanie ręczne, powrócisz do korzystania z tej tradycyjnej metody w niektórych obszarach swojego życia.

Pisanie na klawiaturze jest szybsze, łatwiejsze i wygodniejsze. Niemniej jednak, oszczędzając czas, tracisz również swój osobisty odcisk, który utrwalasz podczas pisania odręcznego. To właśnie te cechy sprawiają, że pisanie jest mniej korzystną opcją dla procesów mózgowych.

Pisanie w laptopie

Pisanie ręczne a poprawa stanu emocjonalnego

Ścieżki w mózgu zaangażowane w pisanie listu różnią się od tych, które są zaangażowane w pisanie litery, kreska za kreską. Kiedy piszesz odręcznie, istnieje silniejszy związek z emocjonalnymi regionami twojego mózgu. Twoje pisanie jest bardziej osobiste i koncentruje się na emocjach i pomaga ci łączyć się, uznawać i zarządzać swoimi uczuciami.

Jednym z przykładów jest pisanie terapeutyczne. Polega na poświęceniu od 15 do 30 minut dziennie na wyrażenie swoich uczuć na piśmie. Ci, którzy to robią regularnie, uzyskują korzyści fizyczne i psychiczne. Na przykład lepsze funkcjonowanie układu odpornościowego i mniej objawów lęku i depresji. Efekty uzyskane przez wykonanie tego ćwiczenia na klawiaturze nie są już tak korzystne.

Badania sugerują, że odręczne pisanie o stresującym wydarzeniu życiowym wzbudza znacznie wyższy poziom emocjonalny. Przekłada się to na większą korzyść terapeutyczną. Efekty te mogą nie być tak zauważalne dla młodszych pokoleń, ponieważ są one bardziej przyzwyczajone do wyrażania siebie za pomocą pisania. Jednak emocjonalny związek nigdy nie będzie taki sam w obu rodzajach pisania.

Pamięć i nauka

Obszary mózgu związane z uczeniem się są bardziej aktywne podczas pisania ręcznego niż podczas pisania na klawiaturze. To dlatego, że ręczne pisanie promuje głębokie kodowanie informacji i konsoliduje naukę.

Pismo ręczne to wolniejszy i bardziej skomplikowany proces. Ułatwia to naukę, zrozumienie i zapamiętywanie treści. Okazało się, że uczniowie, którzy robili notatki ręcznie, osiągali lepsze wyniki. A to dlatego, że pisanie odręczne (ze względu na dłuższy czas) zmuszało ich do zrozumienia materiału i przeformułowania go własnymi słowami.

Kobieta. Pisanie ręczne w zeszycie

Zadbaj o słowa i relacje

Pisanie znacznie ułatwia i przyspiesza tworzenie słów. Konsekwencją tego jest to, że wiele razy nie jesteś tak ostrożny ze słowami, jak podczas pisania odręcznego. Ręczne pisanie zmusza Cię do spowolnienia procesu pisania i pozwala poświęcić czas na wyszukanie i wybranie najbardziej odpowiednich słów. W ten sposób pomaga Ci wyrazić siebie.

Teksty pisane odręcznie są znacznie bardziej cenione przez ludzi, ponieważ wymagają o wiele większego zaangażowania. Ponieważ pismo ręczne sprzyja dbałości o wyraz pisany i więzi społeczne.

Co ciekawe, zaobserwowano, że relacja lekarz-pacjent jest korzystna, gdy ten pierwszy robi notatki ręcznie. Rzeczywiście, ustanawia się lepsze połączenie terapeutyczne między tymi dwoma, z korzyściami, jakie to pociąga za sobą dla całego procesu medycznego.

Rozważanie korzyści płynących z pisma ręcznego

W świetle powyższego prawdopodobnie powinieneś ponownie ocenić, jakiego rodzaju pisania chcesz używać w swoim codziennym życiu. Na przykład, jeśli chodzi o pracę, pisanie na klawiaturze jest prawdopodobnie znacznie bardziej praktyczne i efektywne. Z drugiej strony, do przetwarzania wydarzeń emocjonalnych, konsolidacji nowych informacji lub budowania relacji międzyludzkich bardziej odpowiednie jest pismo odręczne.

Należy być ostrożnym i świadomym zaawansowania technologii oraz uważać, aby nie stracić tak pożytecznych zajęć, jak pisanie. Nabierz nawyku regularnego pisania (nawet przez krótki czas), a wkrótce zobaczysz pozytywne zmiany.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Sundararajan, L., Kim, C., Reynolds, M., & Brewin, C. R. (2010). Language, emotion, and health: A semiotic perspective on the writing cure. Semiotics: Theory and applications, 65-97.

Brewin, C. R., & Lennard, H. (1999). Effects of mode of writing on emotional narratives. Journal of Traumatic Stress: Official Publication of The International Society for Traumatic Stress Studies12(2), 355-361.

van der Meer, A. L., & Van der Weel, F. R. (2017). Only three fingers write, but the whole brain works†: a high-density EEG study showing advantages of drawing over typing for learning. Frontiers in psychology8, 706.

Scroll to Top