Tożsamość płciowa i jej rodzaje

Uznanie istnienia różnorodnych tożsamości płciowych pozwala nam uciec od ograniczeń myślenia binarnego i zamiast tego cieszyć się bogactwem różnic.

Para lesbijek, jeden rodzaj tożsamości płciowej.

Żyjemy w świecie o niejednorodnej naturze. Różnorodność jest częścią naszego życia. Możemy ją zidentyfikować w każdej z naszych codziennych interakcji z innymi ludźmi. Kiedy mówimy o różnorodności seksualnej i płciowej, mówimy o różnych sposobach, w jakie ludzie mogą żyć, cieszyć się i wyrażać swoją orientację seksualną. Równie istotna jest tożsamość płciowa.

Tożsamość płciowa może być rozumiana jako indywidualne i subiektywne postrzeganie każdej osoby w odniesieniu do płci. Innymi słowy, czy postrzegasz siebie jako mężczyznę, kobietę, czy jako osobę niebinarną. Jest to także sposób, w jaki doświadczasz tego postrzegania w swoim codziennym życiu.

Cisgender

Termin „cisgender” odnosi się do osób, których tożsamość płciowa pokrywa się z ich płcią biologiczną oraz z płcią przypisaną im przy urodzeniu. Tak więc istnieją zarówno cispłciowi mężczyźni, jak i cispłciowe kobiety.

Słowo zaczęło nabierać znaczenia w drugiej dekadzie 2000 roku. Zaczęto go używać, aby uwidocznić fakt, że to, co zwykle uważamy za „normalne”, jest tylko jedną z wielu opcji.

Szczęśliwa kobieta uśmiechnięta

Tożsamości trans

Przedrostek trans oznacza „po drugiej stronie” lub „przez”. Jest to używane do opisania różnych tożsamości i określeń płci, które mają wspólny aspekt: płeć przypisana im przy urodzeniu nie zgadza się z płcią, z jaką identyfikuje się osoba.

Pod tym terminem możemy skategoryzować doświadczenia życiowe m.in. transseksualistów, osób transpłciowych, transwestytów.

W 2020 roku Międzyamerykańska Komisja Praw Człowieka opublikowała raport na temat osób trans i płci oraz ich praw gospodarczych, społecznych, kulturalnych i środowiskowych. W raporcie tym uwzględniono kategorię tożsamości trans. Są to osoby, które identyfikują się jako niebinarne.

Trans kobiecości

Wyrażenie „kobiecość trans” obejmuje osoby, które w chwili urodzenia zostały przypisane do płci męskiej. Jednak ich tożsamość płciowa jest zorientowana na społeczną i kulturowo konstruowaną płeć żeńską.

Trans męskości

Podobnie „męskość trans” odnosi się do osób, którym przy urodzeniu przypisano płeć żeńską. Niemniej jednak ich tożsamość płciowa jest zorientowana na społecznie i kulturowo konstruowaną płeć męską.

Płeć niebinarna

Osoby płci niebinarnej to osoby, które nie identyfikują się z płcią przypisaną im przy urodzeniu. Jednak nie identyfikują się również jako mężczyźni ani kobiety. Są to ludzie, którzy mogą poruszać się między różnymi wyrażeniami płci (płynność płciowa). Alternatywnie identyfikują się z neutralną płcią bez żadnych oznak różnicy w stosunku do płci żeńskiej lub męskiej.

Osoba z flagą płci niebinarnej

Tożsamości przodków

Te kategoryzacje znajdują się zarówno w modelu biomedycznym, jak i w żądaniach grup o uznanie praw dysydentów seksualnych. Innymi słowy, są częścią zachodniego sposobu rozumienia i szufladkowania płci i seksualności.

Jednak różne społeczności tubylcze również zbudowały własne kategorie. Często wykraczają one poza binaryzm płci. Mają tendencję do asymilowania różnorodności seksualnej jako wyrazu płynnej więzi z naturą. Przykładami są muxe i tożsamość winkte.

Muxe

Muxe wywodzą się z kultury Zapoteków z Oaxaca w południowym Meksyku. Termin pochodzi od sposobu wymawiania słowa “kobieta” w XVI-wiecznym języku hiszpańskim. Używa się go w odniesieniu do osób, którym przy urodzeniu przypisano płeć męską, ale które identyfikują się z tożsamościami płci żeńskiej.

W społeczeństwie meksykańskim muxe akceptuje się jako trzecią tożsamość. Istnieją poza systemem binarnym płci. Ponadto uczestniczą w różnej dynamice społeczeństwa i są rozpoznawane i szanowane za swoją ekspresję płciową.

Two-spirit

W rdzennych ludach Ameryki Północnej kategoria Two-spirit była używana do określania osób, które przybierały zarówno męskie, jak i kobiece role i tożsamości.

W ostatnich dziesięcioleciach potomkowie różnych rdzennych ludów ze Stanów Zjednoczonych i Kanady ponownie przywłaszczyli sobie ten termin, aby potwierdzić nie tylko swoją tożsamość seksualną, ale także pochodzenie etniczne.

Duma duchowa

Tożsamość płciowa: więcej niż etykieta

Na pierwszy rzut oka fakt nazywania i charakteryzowania różnych tożsamości płciowych może wydawać się mylący. Dla niektórych jest niepotrzebny, a nawet po prostu modny. Tak naprawdę oznacza to, że coraz mniej ludzi na całym świecie musi się teraz ukrywać. Mogą mówić kim są, co myślą o swoim ciele i swoich pragnieniach. Na przestrzeni dziejów tego rodzaju ludzie cierpieli (a niektórzy nadal cierpią) prześladowania, nękanie i dyskryminację za wyrwanie się z dychotomii męsko-żeńskiej.

Wiedza o różnych tożsamościach płciowych jest krokiem naprzód w rozpoznawaniu i zwalczaniu codziennej dyskryminacji, ograniczaniu przemocy wobec populacji LGBTI + oraz kwestionowaniu cisnormatywności i wymuszonej binarności płci.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Comisión Interamericana de Derechos Humanos (2020) Informe sobre Personas Trans y de Género Diverso y sus derechos económicos, sociales, culturales y ambientales. ISBN  978-0-8270-7101-8. Disponible en: https://www.oas.org/es/cidh/informes/pdfs/PersonasTransDESCA-es.pdf.
  • Robinson, M. (2020). Two-Spirit Identity in a Time of Gender Fluidity. Journal of Homosexuality, 67(12), 1675–1690. https://doi.org/10.1080/00918369.2019.1613853.
Scroll to Top