Nadmierna lub długotrwała reakcja organizmu i mózgu na stres może negatywnie wpłynąć na rozwój dzieci. W rzeczywistości toksyczny stres może mieć szkodliwy wpływ na uczenie się, zachowanie i zdrowie przez całe życie.
Nauka radzenia sobie z przeciwnościami losu jest ważną częścią rozwoju zdrowego dzieciństwa. Gdy Twoje ciało jest zagrożone, reaguje przez zwiększenie tętna, ciśnienia krwi i hormonów stresu, takich jak kortyzol. Jakie skutki na rozwój mózgu dzieci ma toksyczny stres?
Gdy zagrożenie aktywuje systemy reagowania na stres u małego dziecka w środowisku charakteryzującym się korzystnymi relacjami z dorosłymi, to środowisko łagodzi skutki psychologiczne. Dlatego rozwijają zdrowe systemy reakcji na stres. Jeśli jednak reakcja na stres jest ekstremalna i długotrwała, a dziecko dostrzeże zakłócenia w relacjach z opiekunami, może to wpłynąć na systemy i strukturę jego mózgu.
W przypadku braku relacji z dorosłymi opiekunami, systemy reagowania na stres dziecka zmieniają się i pozostają w stanie wysokiej gotowości. Ogólne efekty zwiększają prawdopodobieństwo opóźnień rozwojowych, problemów z nauką i problemów behawioralnych u dzieci.
Ponadto takie dzieci są bardziej narażone na cukrzycę, choroby serca, depresję, nadużywanie narkotyków, alkoholizm i inne problemy zdrowotne w wieku dorosłym.
Obszerne badania biologiczne wykazały, że przewlekły i ciężki stres może stać się toksyczny dla rozwijających się mózgów i systemów biologicznych. Znaczące przeciwności, takie jak ubóstwo, przemoc domowa, zaniedbanie lub gwałtowne środowisko mogą być aspektami, które to wyzwalają. Ponadto dziecko może być również dotknięte tymi czynnikami, jeśli ich opiekun cierpi z powodu nadużywania substancji lub choroby psychicznej.
Toksyczny stres w dzieciństwie
Doświadczenia z wczesnego dzieciństwa odgrywają ważną rolę w rozwoju i funkcjonowaniu mózgu. Interakcje między dzieckiem a otoczeniem wpływają na długoterminowe uczenie się, zachowanie i zdrowie. Aby rozwinąć zdrową strukturę mózgu ważne jest, aby dziecko miało otwartych opiekunów. Podobnie muszą rozwijać pozytywne relacje. Ci ludzie pomogą mu nauczyć się radzić sobie ze stresującymi doświadczeniami.
Ogólnie rzecz biorąc, reakcja na stres jest reakcją fizjologiczną na zdarzenie niepożądane lub wymagające okoliczności. Stres powoduje zmiany biochemiczne w układzie nerwowym, hormonalnym i odpornościowym. Jednak stres nie zawsze jest negatywny. Może być pozytywny, znośny lub toksyczny.
Pozytywne reakcje na stres są niezbędne dla wzrostu i rozwoju dziecka. Dziecko otrzymuje wsparcie poprzez swoje społeczne i emocjonalne amortyzatory, takie jak spokój i ochrona rodzicielska. Dziecko uzyskuje motywację i opór po każdej pozytywnej reakcji na stres.
Reakcje na znośny stres są bardziej dotkliwe, częstsze i trwałe. Podobnie, ciało reaguje w większym stopniu, a te reakcje biochemiczne mogą negatywnie wpływać na strukturę mózgu.
W reakcjach na znośny stres, gdy przeciwności zostaną wyeliminowane, mózg i organy całkowicie odzyskują zdrowie, jeśli dziecko jest chronione przez związki z opiekunami. Tak więc ich opiekunowie muszą wspierać ich zarówno społecznie, jak i emocjonalnie.
Toksyczny stres u dzieci
Toksyczny stres u dzieci jest nieprawidłową odpowiedzią na stres. Powoduje to trwały wzrost poziomu kortyzolu. Dodatkowo istnieje uporczywy stan zapalny, w którym organizm nie potrafi naprawić tych zmian. Dzieje się tak niezależnie od tego czy stres zniknął, czy nie.
Toksyczny stres powoduje ciągłą aktywację reakcji na stres. W szczególności organizm dziecka nie wraca do normy. Brak wsparcia, uspokojenia lub przywiązania emocjonalnego do opiekunów może zapobiec normalnej reakcji stresowej.
Toksyczny stres u dzieci jest bardzo poważnym problemem. Dzieci, które doświadczają toksycznego stresu są narażone na niekorzystne długoterminowe skutki zdrowotne. Jednak wiele efektów może się nie ujawnić aż do wieku dorosłego.
Te niekorzystne skutki zdrowotne obejmują niewystarczające umiejętności radzenia sobie ze stresem. Ponadto dzieci mogą być narażone na choroby psychiczne, niezdrowy styl życia lub choroby fizyczne.
Im bardziej niekorzystne są doświadczenia dziecka, tym bardziej prawdopodobne jest, że ujawnią się opóźnienia rozwojowe i późniejsze problemy zdrowotne. Na przykład, mogą to być między innymi choroby serca, cukrzyca, nadużywanie substancji i depresja.
Rozwój mózgu i toksyczny stres
Dzieci doświadczają zewnętrznych zachowań takich jak agresja a także wewnętrznych, takich jak niepokój i depresja. Problem polega na tym, że te zachowania nie są wyjątkowe dla dzieci, których rozwój został dotknięty stresem i traumą. Często ludzie wokół dziecka widzą tylko agresywne dziecko. Nie widzą dziecka, które próbuje uświadomić komuś ból w którym się znajduje.
Trauma, która powoduje toksyczny stres a także jego skutki mogą mieć subtelny efekt normalizacji. Dzieci, które nie mają szerszego spojrzenia na świat mogą myśleć, że przemoc domowa jest normalna lub że przemoc w społeczności jest tak naturalna jak deszcz.
Jeśli chodzi o rozwój, dziecko które doświadcza przeciwności losu jest narażone na trwałe zmiany struktury mózgu, modyfikacje epigenetyczne i zmodyfikowaną funkcję genetyczną. Długoterminowe skutki zdrowotne dla rozwoju są krytyczne i obejmują zwiększone ryzyko chorób związanych ze stresem.
Odpowiedź na toksyczny stres wpływa na układ neuroendokrynno-immunologiczny. Dlatego też prowadzi to do przedłużonej i nieprawidłowej odpowiedzi na kortyzol. Wynikająca z tego dysregulacja immunologiczna, w tym utrzymujący się stan zapalny, zwiększa ryzyko i częstość infekcji u dzieci.
Ponadto naukowcy uważają, że reakcja na toksyczny stres może prowadzić do innych zaburzeń psychicznych, takich jak zaburzenia depresyjne, brak samokontroli, zespół stresu pourazowego i psychoza.
Wiemy również, że dorośli, którzy doświadczyli trudności we wczesnym dzieciństwie również cierpią na więcej chorób fizycznych i złych wyników zdrowotnych. Te słabe wyniki zdrowotne są zróżnicowane i obejmują między innymi alkoholizm, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, depresję, raka, otyłość, myśli samobójcze lub chorobę wieńcową.
Co możemy zrobić?
Eksperci zalecają bardziej dostępną pomoc lekarską. Jest to szczególnie przydatne dla opiekunów, którzy nie mają wystarczającej wiedzy i umiejętności aby pomóc małym dzieciom, które cierpią na toksyczny stres. Podobnie eksperci sugerują również wsparcie istniejących programów interwencyjnych.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Franke H. A. (2014). Toxic Stress: Effects, Prevention and Treatment. Children (Basel, Switzerland), 1(3), 390-402. doi:10.3390/children1030390
- Gershoff, E. (2016). Should Parents’ Physical Punishment of Children Be Considered a Source of Toxic Stress That Affects Brain Development?. Family Relations, 65(1), 151-162. doi: 10.1111/fare.12177
- Kuehn, B. (2014). AAP: Toxic Stress Threatens Kids’ Long-term Health. JAMA, 312(6), 585. doi: 10.1001/jama.2014.8737