Testosteron jest jednym z najważniejszych hormonów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odgrywa ważną rolę w przyroście mięśni, a także w ekspresji drugorzędowych cech płciowych. Reguluje również poczucie witalności. W tym artykule zamierzamy zidentyfikować główne pokarmy odpowiedzialne za to, że testosteron utrzymuje w organizmie odpowiedni poziom.
Po pierwsze warto wiedzieć, że wpływ diety na syntezę tej substancji jest ograniczony. Produkcję można nieco zwiększyć, ale tylko w ograniczonym zakresie fizjologicznym. W rzeczywistości wyników, zwłaszcza tych uzyskiwanych na poziomie mięśni, nigdy nie należy porównywać z wynikami uzyskiwanymi przez użytkowników leków anabolicznych.
Testosteron — jak zwiększyć jego poziom w organizmie
Jeśli zaczniesz spożywać pokarmy, o których mówimy tutaj w kontekście zróżnicowanej i zbilansowanej diety, będziesz w stanie zwiększyć poziom testosteronu w swoim organizmie. Dzięki temu poczujesz się bardziej energicznie i poprawisz swoją wydajność fizyczną.
Imbir
Imbir to korzeń, który jest często używany jako przyprawa kulinarna. Zwykle ma lekko pikantny smak i działa przeciwzapalnie sprzyjając przy tym odchudzaniu. Jest zdrowy, a jego regularne spożywanie przyczynia się do zapobiegania przewlekłym i złożonym schorzeniom.
Według badań opublikowanych na łamach czasopisma Biomolecules regularne spożywanie imbiru może w pewnym zakresie zwiększyć poziom testosteronu, szczególnie u mężczyzn z obniżonym jego poziomem. Co ciekawe spożywanie imbiru korzystnie wpływa również na jakość nasienia. Dlatego możemy śmiało stwierdzić, że mężczyźni mogą poprawić swój sukces reprodukcyjny, jeśli tylko wprowadzą imbir do swojej diety.
Jaja
Wysokiej jakości białko jest niezbędne do utrzymania beztłuszczowej masy. Jaja zapewniają organizmowi białka o wysokiej wartości biologicznej. Mają doskonały poziom strawności. Ponadto są niezwykle wszechstronne na poziomie kulinarnym, więc łatwo je włączyć do diety.
Niektóre aminokwasy znajdujące się w jajach mogą również decydować o optymalizacji produkcji testosteronu. Ponadto, według badań opublikowanych w czasopiśmie Reviews in Endocrine & Metabolic Disorders, niedobór witaminy D może wpływać na płodność mężczyzn, a także odbijać się na produkcji hormonu, jakim jest testosteron. Jaja stanowią jeden z niewielu produktów żywnościowych, które koncentrują ten składnik odżywczy.
Awokado
Wysoki poziom stanów zapalnych może negatywnie wpływać na równowagę hormonalną, obniżając syntezę kluczowych dla organizmu substancji. Dlatego tak ważne jest spożywanie składników odżywczych o działaniu przeciwzapalnym. Skutecznie pozwala to zmaksymalizować produkcję testosteronu i innych elementów zapewniających doskonałe zdrowie.
Awokado stanowi jedno z najlepszych źródeł kwasów tłuszczowych z serii omega 3, które można wprowadzić do diety. Lipidy te zmniejszają przewlekłe stany zapalne niskiego stopnia. Pomagają również zapobiegać wielu przewlekłym i złożonym stanom chorobowym. Ponadto zarówno oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, jak i niebieska ryba stanowią bogate naturalne źródło wspomnianych tłuszczów.
Testosteron wyzwalany poprzez ćwiczenia
Utrzymanie dobrej diety może nieznacznie zwiększyć produkcję testosteronu lub przynajmniej zapobiec jej spadkowi. Jednak naprawdę ważna jest regularna praktyka w wykonywaniu ćwiczeń wytrzymałościowych.
Aktywność o wysokiej intensywności wyzwala produkcję testosteronu, a także hormonu wzrostu, zwłaszcza gdy sesje treningowe opierają się na ćwiczeniach wielostawowych z dużym obciążeniem. W ten sposób można zapewnić syntezę na najwyższym poziomie.
Testosteron dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie
Jak widać, możliwe jest włączenie do diety niektórych produktów żywnościowych, które są w stanie zwiększyć poziom testosteronu. Efekty będą jeszcze bardziej widoczne, jeśli już doszło do obniżenia syntezy tego hormonu. Wobec tego wzbogacenie diety może skutecznie poprawić płodność i poczucie witalności.
Nie zapominaj jednak, że aby zoptymalizować produkcję hormonów, konieczne jest również podjęcie innych działań i wprowadzenie odpowiednich nawyków związanych ze stylem życia. W rzeczywistości, aby uzyskać najlepsze wyniki, musisz regularnie trenować siłowo i dobrze odpoczywać każdej nocy.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Banihani S. A. (2018). Ginger and Testosterone. Biomolecules, 8(4), 119. https://doi.org/10.3390/biom8040119
- de Angelis, C., Galdiero, M., Pivonello, C., Garifalos, F., Menafra, D., Cariati, F., Salzano, C., Galdiero, G., Piscopo, M., Vece, A., Colao, A., & Pivonello, R. (2017). The role of vitamin D in male fertility: A focus on the testis. Reviews in endocrine & metabolic disorders, 18(3), 285–305. https://doi.org/10.1007/s11154-017-9425-0