Terapia z udziałem delfinów: korzyści i kontrowersje

Terapia z udziałem delfinów polega na zaangażowaniu delfinów do pomocy osobom z problemami psychicznymi lub fizycznymi. Według niektórych źródeł ta terapia może być skuteczna. Dowiedz się więcej!

Terapia z udziałem delfinów

Terapia z udziałem zwierząt okazuje się niezwykle skuteczna w przypadku wielu schorzeń. W związku z tym niektórzy w leczeniu problemów psychicznych lub fizycznych stosowana jest między innymi terapia z udziałem delfinów. Terapeuci wykonują zabiegi w specjalistycznych ośrodkach lub obiektach w parkach wodnych.

Podczas sesji terapeutycznych psychologowie i lekarze pracują z pacjentem, wchodząc w interakcje z delfinem. Terapia z udziałem delfinów cieszy się dobrą opinią, ponieważ działa uspokajająco na pacjenta. Jej zwolennicy twierdzą również, że może poprawić aktywność umysłową.

Na czym polega terapia z udziałem delfinów?

Terapia z udziałem delfinów wymaga obecności pacjenta, delfina i zespołu profesjonalistów. Zespół ten zwykle składa się z psychologów i lekarzy. Krótko mówiąc, jest to terapia wodna, w której aktywność sensoryczna ma ogromne znaczenie.

Terapeuci stosuję tego rodzaju terapię podczas pracy z dziećmi specjalnej troski, na przykład z autyzmem lub z upośledzeniem psychoruchowym. Poza tym dorośli cierpiący na depresję lub zespół stresu pourazowego również mogą skorzystać z zalet, jakie niesie terapia z udziałem delfinów.

Można stosować ją w różnych formach, przez różne okresy lub w różnych ramach czasowych. Na przykład istnieją parki wodne, w których ten rodzaj terapii jest realizowany w ramach indywidualnych i spersonalizowanych programów interakcji. Może to być konieczne w przypadku niektórych najmłodszych pacjentów.

Inne ośrodki mogą oferować różne rodzaje takiej terapii. Ponadto niektóre miejsca stosują technologię wirtualnej rzeczywistości do prowadzenia sesji terapeutycznych.

Początki tego typu terapii z udziałem zwierząt wywodzą się z pewnych badań przeprowadzonych na dzieciach z autyzmem. Badania te dowiodły, że pływanie z delfinami przyniosło pozytywne rezultaty w terapii takich pacjentów.

Jakiś czas po opublikowaniu tych wniosków naukowiec o nazwisku John C. Lilly dalej eksperymentował z interakcjami między delfinami a dziećmi z problemami psychologicznymi. Poprzez encefalogramy, które wykonał po sesjach, Lilly stwierdził, że umiejętności komunikacyjne dzieci, ich nastrój i ruch poprawiły się dzięki terapii.

Naukowiec David Cole stwierdził również, że odgłosy delfinów mają częstotliwości ultradźwiękowe, które stymulują układ nerwowy. Na drodze jeszcze innych badań wykazano, że ten system komunikacji waleni może wpływać na sieci neuronowe ludzi.

Jakie są zalety terapii z udziałem delfinów?

Oprócz korzyści, o których już wspomnieliśmy, według zwolenników terapii z delfinami, ma ona również wiele innych zalet. Po pierwsze, sygnały ultradźwiękowe wywoływane przez delfiny powodują uwalnianie endorfin u ludzi. Może to poprawić nastrój pacjenta. W konsekwencji można również zmniejszyć deficyt uwagi i zaburzenia lękowe.

Jeśli chodzi o korzyści fizyczne, środowisko wodne i obecność zwierzęcia mogą pomóc zmniejszyć ból spowodowany problemami fizycznymi lub skutkami ubocznymi leków.

Badania wykazały, że kontakt ze zwierzętami może pomóc w leczeniu wszelkiego rodzaju zaburzeń. Pokazały również, że może to zmniejszyć problemy intelektualne, fizyczne i społeczne. Psy w ośrodkach oferujących programy terapeutyczne nie są rzadkością.

Inne badania dowodzą, że posiadanie zwierząt domowych może być bardzo korzystne dla rozwoju małych dzieci. Oprócz rozwijania w nich poczucia odpowiedzialności rozwija empatię u dzieci. Zwierzęta są również źródłem bezwarunkowego uczucia.

Kontrowersje

Przeciwnicy terapii z udziałem delfinów ogólnie dzielą się na dwie kategorie:

  • Grupy obrońców praw zwierząt: dla obrońców praw zwierząt żadna forma niewoli nie jest dopuszczalna. W tym przypadku są przeciwni trzymaniu delfinów w niewoli, nawet w ogrodach zoologicznych czy parkach wodnych. Twierdzą również, że korzyści nigdy nie przewyższają kosztów, jakie pociąga narażenie wolności delfinów.
  • Niespójność przekonań w społeczności naukowej: nie wszyscy naukowcy zgadzają się, że fale ultradźwiękowe wpływają na ludzkie sieci neuronowe w sposób, w jaki dowodzą niektóre badania. Dzieje się tak, ponieważ argumentują oni, że żadne konkretne badania nie potwierdziły tej hipotezy. Należy również zauważyć, że nie ma wyraźnych dowodów na to, że terapia może trwale złagodzić objawy autyzmu.

W każdym razie nie powinniśmy lekceważyć koncepcji, że kontakt ze zwierzętami jest korzystny dla zdrowia człowieka. Dokładna siła tego wpływu może być trudna do zmierzenia. Ponadto trudno ignorować pozytywne wyniki badań w tej dziedzinie.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Scroll to Top