Terapia poznawcza depresji oparta na uważności

Terapia poznawcza - uważność

Terapia poznawcza to jeden ze sposobów leczenia depresji, który wykorzystuje potencjał samego pacjenta. Depresja to ciemność, niechęć, rozpacz i smutek. Istnieje wiele przymiotników, które zostały użyte do jej zdefiniowania. Tak czy inaczej, jej skutki są druzgocące.

Depresja kliniczna lub poważna powoduje uporczywe pogorszenie nastroju lub utratę zainteresowania. Trudności ze snem, zmniejszony apetyt i zmniejszona koncentracja to inne objawy tego stanu. Terapia poznawcza oparta na uważności promuje odkrywcze podejście do tej choroby.

Statystyki, które pokazują liczbę osób cierpiących na depresję są niepokojące. To jedno z najbardziej rozpowszechnionych zaburzeń psychicznych. Siedemnaście procent populacji zgłosiło depresję w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Ponadto Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ujawniła, że ​​do 2020 r. Depresja stanie się drugą najbardziej rozpowszechnioną chorobą na świecie. Tak więc jej leczenie stanowi ogromne wyzwanie w dziedzinie zdrowia psychicznego.

Depresja i jej leczenie

Pod koniec lat 80-tych było kilka sposobów na walkę z depresją. Leki przeciwdepresyjne stały się pierwszą linią leczenia depresji klinicznej. Jednak popularność zyskały również zabiegi psychologiczne. W tym sensie terapia behawioralna podkreślała potrzebę zwiększenia uczestnictwa każdego człowieka w przyjemnych zajęciach.

Depresja

Z drugiej strony terapia poznawcza miała na celu zmianę sposobu, w jaki nasze myśli przyczyniają się do wystąpienia objawów depresyjnych. Ponadto, terapia interpersonalna potwierdziła, że ​​musimy nauczyć się rozwiązywać spory interpersonalne.

Przy wszystkich dostępnych terapiach można by pomyśleć, że problem depresji zostałby rozwiązany już teraz. Niestety tak nie jest.

Nawroty

Niestety, chociaż terapie depresyjne były skuteczne, badania ujawniły inny problem: nawroty u osób, które już doświadczyły epizodów depresyjnych. W tym sensie niektórzy uważają, że depresja jest przewlekłym stanem życia. Ryzyko nawrotu epizodów wynosi około 80%. Pacjenci doświadczają średnio czterech epizodów depresyjnych trwających dłużej niż 20 tygodni.

Powtarzające się nawroty po udanym leczeniu depresyjnym kończą się często wyniszczającymi wynikami. To jest prawdziwy problem, z którym mamy do czynienia w dzisiejszych czasach. Aby poradzić sobie z tym problemem, specjaliści od zdrowia psychicznego nalegali na terapię poznawczą. Większość pacjentów, którzy ją wypróbowali, cierpiała na mniej ciężkie nawroty.

Terapia poznawcza depresji oparta na uważności

Zasugerowano, że uważność powinna być składnikiem psychologicznego leczenia depresji. Ale co to oznacza?

Uważność oznacza zwracanie uwagi na chwilę obecną bez osądzania. To niezwykłe, co może się stać, gdy nasze myśli są postrzegane tylko jako myśli, a nie jako “rzeczywistość”.

Prosty akt rozpoznawania naszych myśli jako myśli może powstrzymać nas od zniekształcenia naszej rzeczywistości. Pozwala to na większą jasność, a także na większe poczucie kontroli nad naszym życiem.

Medytacja

Kluczem jest uwolnienie powtarzających się myśli

Terapia poznawcza oparta na uważności jest świetnym sposobem na przezwyciężenie stanów psychicznych charakteryzujących się samo utrzymującym się wzorcem negatywnego myślenia i rozmyślania, a zatem może pomóc w leczeniu depresji.

Jeśli nie będziemy zwracać uwagi na te wzorce, prawdopodobnie doświadczymy spadkowej spirali w naszym nastroju i nawrocie. Dlatego podstawowym narzędziem do zmiany procesów mentalnych jest świadomość chwili obecnej.

Wybierając to, na czym się koncentrujemy i jak się na tym skupiamy, możemy pomóc zmienić naszą mentalność. Kiedy można zastosować tę nową umiejętność w praktyce? Zasadniczo ćwiczenie to może być stosowane we wszystkich sytuacjach.

Uważność jest podstawową umiejętnością

Uważność jest podstawową umiejętnością w terapii poznawczej depresji opartej na uważności. Oznacza to zwracanie uwagi na teraźniejszość w określony sposób, z określonym celem i bez dokonywania osądów.

Uświadomienie sobie wzorców myślowych, emocji i doznań cielesnych jest niezbędnym pierwszym krokiem. Pełna świadomość zapewnia środki, które pomagają nam zmienić nasze mentalne wzorce.

Struktura terapii poznawczej depresji opartej na uważności

Terapia poznawcza depresji oparta na uważności trwa 8 sesji. Jej celem jest, aby pacjenci uczyli się zwracać uwagę na każdą chwilę celowo i bez żadnych sądów. Dlatego uczenie się zwracania uwagi jest celem pierwszych kilku sesji terapeutycznych.

Pacjenci zdają sobie sprawę, że tak naprawdę nie zwracają uwagi na to, co dzieje się w ich codziennym życiu. Uczy się ich, aby zdali sobie sprawę z tego, jak szybko umysł porusza się z jednego tematu do drugiego. Po uświadomieniu sobie, że ich umysł jest chaotyczny, uczą się go przywracać i skupiać na jednym elemencie. Umiejętność ta najpierw odnosi się do części ciała, a następnie wprowadza się techniki oparte na oddychaniu.

uważność medytacja

Ponadto, pacjenci uczą się być świadomi tego, jak ich wędrujący umysł może pozwolić sobie na przejęcie negatywnych myśli i emocji. Zajęcie się huśtawkami nastroju w chwili obecnej lub stawienie im czoła, jest drugim etapem terapii poznawczej depresji opartej na uważności.

Jak widzieliśmy, terapia poznawcza oparta na uważności może być naprawdę skuteczna w leczeniu stanów depresyjnych. Dzięki temu pacjenci uczą się rozpoznawać swoje negatywne myśli, akceptować je i nareszcie pozwolić im odejść.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Segal, Z.V., Williams, J.M. y Teasdale, J.D. (2006). Terapia cognitiva de la depresión basada en la consciencia plena. Un nuevo abordaje para la prevención de recaídas. Bilbao: Desclée de Brouwer.
García Campayo J, Demarzo M. Barcelona (2015). Manual práctico de mindfulness: Curiosidad y Aceptación. Siglantana, 2015.
[featured-post url="https://lamenteesmaravillosa.com/7-maneras-motivarnos-practicar-mindfulness/"]

Scroll to Top