Groucho Marx - poznaj top 5 cytatów słynnego aktora

Groucho Marx - poznaj top 5 cytatów słynnego aktora

Ostatnia aktualizacja: 04 marca, 2019

Groucho Marx był znany ze swoich słynnych filmów z niezapomnianymi cytatami, takimi jak: “To są moje zasady, a jeśli ich nie lubisz… cóż, mam inne”. Oprócz tego, że jest zabawny, cytat ten kryje ostrą krytykę hipokryzji panującej w wielu społeczeństwach.

Jest tak wiele jego cytatów, że ​​nawet inne genialne cytaty, których nie powiedział Groucho Marx, są mu błędnie przypisywane. Dlatego zawsze warto pamiętać o jego niesamowitych refleksjach.

W związku z dowcipem i humorem tego aktora pomyśleliśmy, że będzie to świetny pomysł, aby wymienić niektóre z najlepszych cytatów Groucho Marxa. Zobaczmy, czy potrafimy przeanalizować subtelną ironię jego myśli i odkryć krytykę, jaka się za nimi kryje.

“Lepiej jest milczeć i wydawać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.”

Często mówi się, że “jeśli nie masz czegoś miłego do powiedzenia, nie mów nic”. Wydaje się jednak, że ten cytat Groucha Marxa był o wiele bardziej gorzki i dokładny.

Nie wydaje się, żeby Marks naprawdę chciał powiedzieć, że wszyscy są głupi. Jego intencją było przypuszczalnie przypominać nam, że niektórzy ludzie mówią dużo więcej ponad to, co jest absolutnie konieczne. Jeśli więc nie mamy wiele do przekazania, prawdopodobnie powinniśmy zachować milczenie.

Krzycząca kobieta

Groucho Marx powiedział : “Małżeństwo jest główną przyczyną rozwodu”.

Niektórzy ludzie czują się urażeni, gdy słyszą ten cytat. Jednak brzmi to prawdziwie. Gdyby ludzie nie wzięli ślubu, rozwody by nie istniały.

Zarówno w związkach prawnych, jak i parach, które są ze sobą tylko w sensie emocjonalnym, oczywiste jest, że separacja może nastąpić tylko wtedy, gdy dwoje ludzi zdecyduje się zakończyć związek.

Mamy jednak tendencję do postrzegania rozwodów lub zerwania jako katastrofy. Ale może wcale nie musi tak być. Może nie powinniśmy oceniać związków zgodnie z ich czasem trwania, ale zgodnie z ich jakością. Para może być szczęśliwa przez jakiś czas, ale wartości, priorytety lub sposoby myślenia partnerów mogą się zmienić. Z tego powodu mogą zdecydować się na zakończenie związku.

“Muszę powiedzieć, że telewizja jest bardzo pouczająca. W chwili, gdy ktoś ją włącza, idę do biblioteki i czytam dobrą książkę.”

Groucho Marx był kimś więcej niż aktorem. W rzeczywistości był wielkim myślicielem i pisarzem. Opublikował kilka życiorysów i wiele opowiadań, takich jak Memoirs of a Mangy Lover. Jednak uderzające jest to, co ten aktor myślał o telewizji.

Marks przewidział, że telewizja będzie zmierzać w kierunku niskiej jakości programowania i pustej rozrywki. W rzeczywistości jego filmy zawierały nieodżałowany humor i ostrą krytykę, co widać w niektórych jego kluczowych pracach, takich jak Duck Soup.

Czytanie książek herbata

“Polityka to sztuka szukania kłopotów, znajdowania ich wszędzie, diagnozowania niewłaściwie i stosowania niewłaściwych środków.”

Groucho Marx był w stanie ukryć wielką krytykę społeczną w sarkastycznych uwagach. Nic dziwnego, że świat polityki nie uszedł jego uwagi.

Jasne jest, że Marx był bardzo krytyczny wobec przywódców. Czuł, że szukają problemów tam gdzie ich nie ma i wymyślają niewłaściwe rozwiązania.

“Nie zależy mi na przynależności do żadnego klubu, który będzie miał mnie jako członka.”

Jest to niewątpliwie jeden z najlepszych cytatów Groucho Marxa, ale także jego najbardziej zjadliwy. Jest to ostra krytyka hipokryzji i masek używanych przez wiele osób, które w żaden sposób nie reprezentują ich prawdziwych intencji. Zaletą Marxa jest to, że zaczął od krytykowania samego siebie.

To tylko pięć z jego najlepszych cytatów, ale ma o wiele więcej znanych. Z tego powodu postanowiliśmy wymienić kilka innych:

  • Wywiad wojskowy to wewnętrzna sprzeczność.”
  • “Sekretem życia jest uczciwość i uczciwe postępowanie. Jeśli umiesz to udawać, jesteś już dobrze ustawiony.”
  • “W życiu jest tak wiele rzeczy ważniejszych niż pieniądze! Ale one tyle kosztują!”

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Greco, D. S. (2008). What if Groucho Marx Wasn’t Right, a Journal that Finally Sheds Light on the Inside of a Dog (and Cat). Topics in Companion Animal Medicine. https://doi.org/10.1053/j.tcam.2008.01.001
  • Garber, M. (2003). Groucho Marx and “coercive voluntarism” in academe. Chronicle of Higher Education.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.