Kiedy byliśmy dziećmi nowa technologia, którą cieszymy się dzisiaj, nie istniała. A przynajmniej nie odgrywała tak ważnej roli jak teraz. Nie mogliśmy się doczekać, aż wyjdziemy na podwórko, by się pobawić. Po szkole chcieliśmy tylko, aby nasi rodzice pozwolili nam zobaczyć się z przyjaciółmi, iść do parku czy po prostu pobiegać. Zazwyczaj kopanie piłki, granie w kulki czy w klasy wystarczało nam do szczęścia.
Jednak dzisiaj zdaje się, że sytuacja ta całkowicie się zmieniła. To już normalne widzieć dzieci “przyklejone” do ekranu. Kiedy tylko wracają ze szkoły włączają telewizor, by następnie przejść do grania na tablecie rodziców czy telefonie komórkowym. Co możemy zrobić, by dzisiejsza technologia nie przyciągała tak bardzo naszych dzieci?
“Żyjemy w społeczeństwie, które jest całkowicie oparte na nauce i technologii, a jednocześnie tak bystro ułożyliśmy świat, że nikt tak naprawdę nie rozumie czym jest ta nauka i technologia. To wyraźny przepis na klęskę.”
-Carl Sagan-
Niebezpieczeństwo bycia stale przyklejonym do ekranu
Kiedy mamy problem z zachęceniem do czegoś naszego dziecka (np. do jedzenia), zwracamy się w kierunku telewizji lub internetu. Pozwalamy, aby pooglądało bajki, aby poprawić mu humor. Dzięki temu zachowuje się cicho. Niektórzy mogą zapytać, że jeśli w ten sposób osiągamy nasz cel, co może być w tym złego? Problem kryje się w nadmiarze oraz uzależnieniu, jakim grozi współczesna technologia.
Zatem w tym przypadku możemy dojść do momentu, kiedy dziecko będzie wpadać w złość za każdym razem, kiedy będzie miało jeść przy wyłączonym telewizorze. Może ono odmówić jedzenia jeśli nie włączymy mu bajek. Co możesz zrobić w sytuacji, kiedy lekarstwo jest gorsze niż choroba? Właśnie w tym tkwi sedno sprawy.
“Lekarstwo jest gorsze niż choroba.”
-Przysłowie hiszpańskie-
Prawdą jest, że technologia używana w niewłaściwy sposób może doprowadzić do sytuacji, kiedy to dziecko będzie spędzać godziny wpatrując się w ekran. Jednocześnie nie będzie mieć czasu na inne zajęcia, takie jak bawienie się z innymi dziećmi, rozmawianie z członkami rodziny, odpoczywanie czy uczenie się. Dlatego jakość jego relacji z innymi osobami może znacząco spaść. Dziecko stanie się odizolowane oraz straci wsparcie społeczne.
To samo dzieje się z jego stopniami. Wyraźnie się pogorszą ze względu na mniejszą ilość czasu poświęcaną na zadania domowe. I na koniec, wspomniane napady złości mogą spowodować, że zachowanie dziecka stanie się problematyczne i nie do opanowania. Mogą pojawić się u niego nawet zaburzenia behawioralne.
“Technologia jest tylko narzędziem. Ludzie używają narzędzi, by poprawić swoje życie.”
-Tom Clancy-
Rodzice są kluczem do zmiany
Klucz do uniknięcia tych wszystkich problemów leży w naszych dłoniach – rodzicielskiej trosce. Możemy zachęcać w domu do rozsądnego korzystania z technologicznych wynalazków. Jeśli stosowane są z umiarkowaniem, nowa technologia niekoniecznie będzie złą rzeczą.
Jeśli używana jest jako źródło informacji, nauki oraz rozrywki, pierwszą rzeczą, jaką musimy wiedzieć, to co tak naprawdę sprawia radość naszym dzieciom. Surfowanie po internecie czy granie w gry komputerowe pomoże nam stworzyć więź z dzieckiem. Pozwala to rodzicom na poznanie swoich pociech oraz na lepszą komunikację z nimi. Będą wiedzieć z pierwszej ręki czym się interesują oraz co robią ich dzieci.
I podobnie, możemy zaproponować im inne zajęcia w ich czasie wolnym. Na przykład moglibyśmy zasugerować poczytanie książki na temat, którym się szczególnie interesują. Byłoby to bardziej skuteczne niż ogólnie zmuszanie ich do czytania. To dobry sposób na motywowanie ich, by znaleźli nowe formy rozrywki. To samo tyczy się sportów lub jakichkolwiek innych zainteresowań.
Nowa technologia i jej zasady
Poza tym powinniśmy też kontrolować czas, jaki nasze dzieci spędzają z cyfrowymi wynalazkami. Zazwyczaj zaleca się ograniczenie oglądania telewizji do jednej godziny dziennie. Granie w gry komputerowe nie powinno przekraczać 3-4 godzin tygodniowo. Dlatego, jako rodzice, powinniśmy wyznaczyć swoisty harmonogram dla tego typu zajęć, mówiąc dzieciom kiedy mogą, a kiedy im nie wolno ich wykonywać.
Jeśli chodzi o umiejscowienie telewizora, konsoli czy komputera, to najlepiej umieścić je w miejscu dostępnym dla wszystkich, a nie w pokoju dziecka. Wtedy będziemy wiedzieć jakie strony przegląda ono na komputerze lub jakie programy ogląda w telewizji.
Ważne, aby były one stosowne do jego wieku. Ponadto, w ten sposób uchronimy je przed izolowaniem się od pozostałych członków rodziny lub przed późnym chodzeniem spać.
Na koniec pamiętaj, że to wszystko to sposoby na zdyscyplinowanie dziecka. Pozytywne motywowanie lub karanie niesie za sobą wiele skutków. Dlatego lepiej, abyśmy nie używali do tych celów nowych technologii. Jeśli to zrobimy, czynimy z nich coś bardzo ważnego w życiu dziecka, jednocześnie zwiększając u niego poddenerwowanie, jeśli technologia ta nie jest dla niego dostępna na wyciągnięcie ręki.