Czytanie - 7 korzyści, jakie z niego płyną

Czytanie - 7 korzyści, jakie z niego płyną

Ostatnia aktualizacja: 16 września, 2017

Wielokrotnie przeprowadzane badania wykazały niezbicie, że czytanie niezwykle pozytywnie wpływa na Twój umysł i życie, do tego na wiele różnych sposobów.

Jednak biorąc pod uwagę aspekty zarówno psychologiczne, jak i fizjologiczne udowodniono także, że ludzie, którzy przeznaczają sporo czasu na czytanie, czy to książek, czy też czasopism, mogą znacząco zwiększyć liczbę połączeń między komórkami nerwowymi. A to przekłada się na znacznie wyższą sprawność umysłu.

Dodatkowo, biorąc pod uwagę płaszczyznę emocjonalną, wykazano, że gdy człowiek czyta książki – zwłaszcza powieści i innego rodzaju fikcję literacką -, jego zdolność rozumienia stanu umysłu innych ludzi i poczucia empatii wobec innych staje się znacząco większa.

Oczywiście przekłada się to na zdolności interpersonalne i ułatwia kontakty międzyludzkie.

Jakie zalety zapewnia Ci czytanie?

Czytanie pozwala zdobywać liczne, nowe i nie zwykle cenne doświadczenia. Ale w jaki sposób? Cóż, odpowiedź na to pytanie jest naprawdę prosta.

Literatura, a zwłaszcza fikcja literacka dowolnego rodzaju, ma ogromny emocjonalny wpływ na każdego z czytelników. Dzięki temu umożliwia im pełne odczuwanie emocji, na poznanie których w inny sposób niekiedy taka osoba mogłaby potrzebować nawet kilku dekad.

Na dodatek czytanie pozwala rozwinąć w sobie poczucie empatii wobec postaci bohatera powieści, z którą czytelnik identyfikuje się przez całą jej fabułę.

A takie zdolności w bardzo łatwy sposób można przenieść także do świata rzeczywistego. Inaczej mówiąc, czytanie książek rozwija wiele różnych umiejętności i zdolności przydatnych także w życiu codziennym.

Kobieta czytająca książkę

Literatura jest świetnym symulatorem rzeczywistości. Można porównać ją do swoistego wehikułu czasu, który pozwoli w mgnieniu oka przenieść Cię do różnych innych sytuacji i epok historycznych, z których każda ma swoje szczególne cechy i postaci.

Na dodatek istnieją także gatunki literackie, które pozwolą Ci przenieść się albo w przyszłość, albo w światy wykreowane wyłącznie w wyobraźni autorów, jak fantastyka, czy też fantasy.

Czytanie pomaga nam także w byciu milszymi dla innych ludzi, ponieważ uczy nas spoglądać na otaczający nas świat z punktu widzenia innej osoby. W ten sposób umożliwia nam to dokładne rozważenie wszelkich konsekwencji naszego postępowania i problemów, które nasze decyzje lub działanie mogłyby spowodować dla innych.

Czytanie uczy też pokory oraz uświadamia nam znaczenie najprostszych cnót takich jak życzliwość, hojność i współczucie.

Czytanie to balsam dla umysłu i relaks dla ciała

Dobra literatura zawsze sprzeciwiała się systemom hegemonicznym, które starają się priorytetowo traktować poszukiwanie pieniędzy i władzy. Autorzy dzieł literackich od zawsze dostosowują się do przeciwstawnej sobie koncepcji świata.

Pomagają nam sympatyzować z ideami i uczuciami, które przeciwdziałają hipokryzji i przestarzałym postawom wobec świata. Nie zawsze oczywiście jest to literatura buntu, ale w wielu wypadkach czytanie pozwala nam uzyskać nieco inny pogląd na otaczającą nas rzeczywistość.

W ten sposób poszerzamy swoje horyzonty i zdolność rozumienia świata.

Czytanie książek jest także znakomitym lekarstwem na samotność. W dobrej powieści niewątpliwie znajdziemy postaci, z którymi możemy się w pełni identyfikować. Zagłębiając się w fabułę książki błyskawicznie odkryjemy bogactwo różnorakiej wiedzy, która jest ukryta w jej treści.

Dziecko z książką

Kiedy książka wydaje się nam interesująca, wymaga zawsze poświęcenia jej 100% naszej uwagi. W ten sposób nasza samotność po prostu znika. Wynika to z tego, że przez pewien czas to właśnie książka staje się naszym najlepszym przyjacielem i towarzyszem. A na dodatek skupiając się na jej fabule ćwiczymy naszą zdolność koncentracji.

Autorzy książek zachęcają nas do otwarcia naszych serc i umysłów. Czynią to poprzez dostarczanie nam narzędzi umożliwiających nam uwolnienie się od poczucia paranoi i zaszczucia, które tak często atakują naszą psychikę.

I na koniec należy koniecznie dodać, że czytanie książek jest również niezwykle użytecznym zajęciem. Nie tylko z uwagi na cenną wiedzę, jaką możesz w ten sposób uzyskać.

Także dlatego, że pomaga lepiej przygotować się do ewentualnej porażki. Nikt nie chce skomplikować sobie życia nietrafionymi decyzjami, czy też błędnymi posunięciami.

Książki są dobre w każdym wieku i dla każdego człowieka

Jednak na stronach dobrej książki, czy to powieści, czy też popularnonaukowej w wielu wypadkach znajdziesz odpowiednie narzędzia, które pozwalają Ci rozpoznać kryjące się gdzieś w oddali niepowodzenie.

Dzięki temu będziesz wiedział, że można je odpowiednio wcześnie wykryć. A następnie opracować sposób, by je pokonać. Gdy to Ci się uda, będziesz także mógł wykorzystać tę okoliczność na swoją korzyść, aby stać się silniejszą osobą i ostatecznie zdolną do osiągnięcia tego wymarzonego przez siebie sukcesu.

Mama czyta dziecku

Czytanie jest wspaniałym nawykiem dla wszystkich ludzi, ponieważ korzyści jakie oferuje, takie jak wspomniane powyżej, są takie same bez względu na wiek czytelnika, czy też tego stan zdrowia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego.

Jest także oczywiste, że każda grupa wiekowa ma własne preferencje i potrzeby. Niemniej jednak wyniki są takie same, niezależnie od indywidualnych potrzeb i upodobań.

Pomyśl o literaturze jako magicznym eliksirze, który pomaga nam przeżyć nasze własne życie z poczuciem większej mądrości i łagodności. Zatem jeśli masz okazję przeczytać dobrą książkę, to koniecznie skorzystaj z tej możliwości. Zawsze oferuje Ci ona mnóstwo korzyści i żadnej wady – pamiętaj o tym!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.