Tym co wielu z nas stale poszukuje jest szczęście. Mamy wręcz obsesję na jego punkcie, a tak naprawdę nie do końca wiemy czym ono jest. Szczęście jest stanem, w którego pragnie każda istota ludzka.
“Ludzie stale zapominają, że szczęście jest stanem umysłu, a nie wypadkową okoliczności.”
John Locke
Czym tak naprawdę jest szczęście?
Aby tak naprawdę zrozumieć czym ono jest musimy zadać sobie pytanie. Czym jest szczęście dla mnie? Odpowiedź może być raczej złożona i pełna różnych niuansów dla każdego z nas. Nie jest ono czymś co pochodzi od zewnątrz, lub od okoliczności w jakich się znajdujemy, lecz raczej bierze się z głębi nas i zależy od tego jak doświadczamy różnych sytuacji.
Jeśli będziemy szli przez życie wierząc, że szczęście zależy od naszych warunków, sytuacji przez które przechodzimy, ilości pieniędzy, zachowania naszych dzieci, pracy, stabilnego związku itd. to stale będziemy poszukiwać tego, czego nam brakuje. Nie będziemy zdawać sobie sprawy, że szczęście nie ma z tym wszystkim nic wspólnego.
Zawsze możemy znaleźć szczęście w nas samych. Nie jest ono czymś co pochodzi z zewnątrz. Musimy uświadomić sobie, że nie zależy od tego co mamy, ale od tego kim jesteśmy. Oznacza to, że musimy nauczyć się siebie kochać, akceptować i żyć w zgodzie z samym sobą. To są klucze do odnalezienia szczęścia w nas samych – niezależnie od tego przed jaką stoimy sytuacją.
Nasz stosunek do życia zmienia się w miarę jak zdajemy sobie sprawę, że osobiste zadowolenie nie jest tak zmienne jak nam wmawiano. Nie zależy ono stale od tego co dzieje się wokół nas.
Mamy możliwość wyboru, tego jak przechodzimy przez nasze doświadczenia. Możemy osiągać większą harmonię i brać odpowiedzialność za osiąganie szczęścia. Nie chodzi o to, by mieć więcej pozytywnych, niż negatywnych przeżyć. W tym wszystkim chodzi o to, by nauczyć się łączyć te doświadczenia w ramach poznawania życia. Wszystkie one mogą być przydatne, a wręcz niezbędne.
Szczęście dobrze się sprzedaje
Dość powszechne jest pojmowanie szczęścia, jako wartości zależnej od naszego otoczenia. Tak właśnie nauczono nas by je pojmować. Nazywamy to tyranią szczęścia.
Szczęście sprzedaje się w postaci wzorów, na to jak powinniśmy przejść przez nasze życie. Jak powinniśmy się zachowywać i co powinniśmy mieć. Media, ludzie i politycy jeszcze bardziej to wykorzystują. Wierzą, że na ich barkach spoczywa odpowiedzialność przekazania nam, że im więcej posiadamy, tym szczęśliwsi będziemy.
Ich przesłanie głosi, że musimy stale odczuwać pozytywne emocje i musimy żyć w tym baloniku doskonałości. To w żaden sposób nie odzwierciedla naszej rzeczywistości. To właśnie dlatego męczy nas frustracja, a co gorsze, to dlatego odłączamy się od samych siebie.
Niekończące się poszukiwanie szczęścia poza nami samymi powoduje, że oddalamy się tego, które jest wpisane w naszą naturę.
Wszyscy którzy odnajdują swoje zadowolenie w tym co mają i w tym co osiągnęli, ostatecznie zatracą się w sobie. Wszystko dlatego, że będzie ono czymś fikcyjnym, efemerycznym. To nie są prawdziwe potrzeby. Są to potrzeby, które sami stworzyliśmy.
Im więcej mamy, tym więcej potrzebujemy. To właśnie stąd pochodzi słynne powiedzenie Świętego Augustyna na temat szczęścia. “Bogatszy nie jest ten kto więcej posiada, lecz ten, który mniej potrzebuje.”
Całe to poleganie na czynnikach zewnętrznych, oznacza stawianie się w stałym stanie uzależnienia.
Szczęście jest w naszych rękach
Musimy zrozumieć, że nie będziemy szczęśliwsi dzięki kolejnym zwycięstwom. To samo tyczy się większej ilości pieniędzy, władzy, czy sławy, biorąc pod uwagę fakt, że szczęście nie ma nic wspólnego z ambicją.
Musimy zrozumieć, że nie będziemy szczęśliwsi dzięki lepszym doznaniom. Poszukiwanie szczęścia w uciechach ciała również nie jest właściwą drogą.
Wszystkie te rzeczy tworzą sztuczne, płytkie życie. Reprezentuje ono osobę, która śpi i żyje w świecie ilości.
Konieczne jest zrozumienie, że szczęście ma naturę bardziej psychiczną, niż fizyczną. Wymaga wzniosłego stanu świadomości, spotkania z samym sobą, przebudzenia na to co jest naprawdę ważne.
Możemy je osiągnąć, jeśli nauczymy się słuchać samych siebie i spełniać swoje prawdziwe potrzeby. Musimy zdystansować się od wszystkiego co nas zniewala i zamyka w kole stałego, nienasyconego pożądania.
Budda Gautama powiedział: “Istnieje przyjemność i rozkosz. Zrezygnuj z pierwszego, aby osiągnąć drugie.”