Szacunek – jak skłonić innych, by mi go okazywali?

Kobieta z twarzą lwa.

Nie możesz zmusić innych, by szanowali ciebie, jeśli nie do końca wiesz, czym jest szacunek. O wiele łatwiej jest zrozumieć, co oznacza ta wartość, jeśli przywołujemy w pamięci pewne wspomnienia, w których się objawił. W tym znaczeniu szanujemy kogoś, gdy uznajemy go za równego sobie i akceptujemy takiego, jakimi jest.

Oznacza to, że każde zachowanie skierowane na niedocenianie lub niedowartościowanie innych jest aktem braku szacunku. Jak też i każde działanie ukierunkowane na odrzucanie, negowanie lub anulowanie tego, co czuje lub myśli inna osoba. Możliwe, że się z tym nie zgadzasz. Ale próba dewaluacji lub zmiany czyjegoś działania oznacza przekroczenie pewnych granic.

Nie możesz zmusić innych, by szanowali ciebie, jeśli nie szanujesz samego siebie. Oznacza to, że musisz postrzegać siebie jako równego innym pod względem wartości. Innymi słowy, nie myśl, że jesteś lepszy lub gorszy od innych. Oczywiście, musisz także siebie akceptować, czuć, że jesteś wartościowy taki jaki jesteś.

Szacunek – jak wzbudzić go u innych?

“Zawsze bardziej cenne jest posiadanie szacunku innych, zamiast podziwu”

Jean-Jacques Rousseau-

Szacunek - kobieta i domki dla ptaków na drzewie.

Co musisz zrobić, aby inni cię szanowali

Akceptacja i uznanie siebie wyraża się poprzez postawy i działania. Nie są one rzeczywistością abstrakcyjną, ani nie musisz o nich głośno mówić, aby inni wiedzieli, co czujesz. Ktoś, kto szanuje siebie, posiada trzy główne cechy: poczucie własnej wartości, asertywność i autentyczność.

  • Poczucie własnej wartości, jeśli chcemy je zdefiniować w prosty sposób, oznacza mieć o sobie dobrą opinię. Ma to bardzo niewiele wspólnego z narcyzmem. Chodzi po prostu o “lubienie siebie”. Zrozumienie dla tego, co myślisz, mówisz i robisz. Oczywiście bez uważania, że ​​czyni cię to lepszym od innych ludzi. Powinieneś czuć się tak wyjątkowy, jak tylko ty możesz być i równy innym ludziom.
  • Asertywność z kolei ma związek z umiejętnością obrony swoich praw i wyrażania własnych opinii. Jest to szczególnie ważne, gdy znajdujesz się w niekorzystnym kontekście, w którym myślisz inaczej niż większość ludzi wokół ciebie. Inaczej niż osoba, która stanowi autorytet. Z drugiej strony, ten atrybut jest bezpośrednią konsekwencją poczucia własnej wartości i koniecznym warunkiem zdobycia szacunku u innych.
  • Wreszcie – autentyczność odnosi się do tendencji do utrzymywania naszej esencji, wartości i przekonań, nawet jeśli są egoistyczne i niekoniecznie najlepsze dla nas w danej sytuacji. Oznacza to wyrażanie tego, co myślisz i czujesz niezależnie od kontekstu. Nie przedstawianie fałszywego obrazu siebie, aby wywołać określone wrażenie u innych. Bycie spontanicznym. Pamiętaj, że możesz być autentyczny tylko wtedy, gdy jesteś świadomy wartości, jaką posiadasz jako osoba.

Dziewczyna na polu i kule w powietrzu.

Szacunek w oczach innych

Szacunek zaczyna się w domu. Dlatego nie zachęcisz innych do szanowania ciebie, jeśli sam tego nie zrobisz. Z drugiej strony zrozum, że szacunek nie jest tym samym, co strach czy oddawanie komuś czci. Oznacza natomiast akceptację i uznanie.

Oto kilka kluczy, które mogą skłonić innych do szanowania ciebie.

  • Zaakceptuj to, że nie wszyscy będą cię lubić. Aprobata innych lub jej brak nie musi cię warunkować. Zawsze będą istnieć ludzie, którzy cię nie polubią.
  • Naucz się dostrzegać różnicę między życzliwością a protekcjonalnością. Uprzejmość nie oznacza podporządkowywania się. Nie przyszliśmy na świat po to, aby inni czuli się dobrze.
  • Wzmocnij i praktykuj miłość własną. Nigdy nie przestawaj doceniać swoich wartości i osiągnięć. Nigdy nie lekceważ swoich osiągnięć, bez względu na to, jak małe mogą się wydawać.
  • Wprowadź słowo “nie” do swojego słownika. Ustalanie limitów nie oznacza obrażania innych lub bycia nieuważnym. To tylko zdrowy sposób na zachowanie wzajemnego szacunku.
  • Zaakceptuj, że nie jesteś odpowiedzialny za to, co czują lub myślą inni. Jeśli sposób, w jaki myślisz, mówisz lub działasz, niepokoi lub denerwuje inne osoby, nie jest to twój problem. Niech ta osoba sama jakoś rozwiąże ten problem.
  • Domagaj się uznania, jeśli zachodzi taka potrzeba. Jeśli robisz za dużo dla innych, zazwyczaj w końcu przestaną to doceniać. W takim przypadku należy zawiesić współpracę.
  • Naucz się bronić. Być może jesteś ofiarą “wyuczonej bezradności”. Dlatego nadszedł czas, aby przezwyciężyć to i nauczyć się bronić. Na początku nie jest łatwo. Jednak, kiedy już stanie się to twoim nawykiem, nietrudno będzie go utrzymać.

Sprawienie, aby inni ludzie cię szanowali, nie jest celem, który możesz osiągnąć w krótkim czasie. Zwłaszcza jeśli już wcześniej sam okazywałeś sobie brak szacunku niezliczoną ilość razy. Musisz podjąć decyzję, aby ten cel osiągnąć i wykazać się silną wolą, by go utrzymać. Jednak warto to zrobić. Brak szacunku przyniesie tylko większe zło i mnóstwo niepotrzebnego cierpienia.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Scroll to Top