Robin Williams i jego złote cytaty, które warto znać

Robin Williams i jego złote cytaty, które warto znać
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Robin Williams był znany z wielu aktorskich ról. Z jego filmografii niektóre z jego najbardziej wybitnych filmów to “Stowarzyszenie Umarłych Poetów”, “Buntownik z wyboru” i “Pani Doubtfire” oraz wiele innych. Nadal budzą w nas emocje dzięki głębi swojego przesłania. Dzisiaj odkryjemy kilka cytatów jakie pozostawił po sobie Robin Williams. Zmuszą nas do refleksji i pozwolą lepiej go poznać.

Chociaż wszystko wydawało się iść świetnie w życiu Robina Williamsa, 11 sierpnia 2014 roku znaleziono go powieszonego. Fakt ten zaskoczył wszystkich jego zwolenników, dopóki jego żona, Susan Schneider, nie ujawniła, że cierpiał na chorobę Parkinsona i że diagnoza mogła być tym, co popchnęło go do odebrania sobie życia. Zobaczymy niektóre cytaty, które nam zostawił.

1. Być samotnym w towarzystwie

“Kiedyś myślałem, że najgorszą rzeczą w życiu jest być samemu. To nieprawda. Najgorszą rzeczą w życiu jest być z ludźmi, którzy sprawiają, że czujesz się samotny.”

W pierwszym z cytatów Robin Williams przekazuje pewien smutek, ale jednocześnie wielką prawdę. Kto z nas nigdy nie czuł się samotny będąc otoczonym przez ludzi? Jeśli to uczucie pojawia się często może oznaczać wewnętrzną pustkę lub że nie jesteśmy otoczeni właściwymi ludźmi.

Wiele osób o niskim poczuciu własnej wartości czuje się właśnie tak. Może to prowadzić do izolacji, aby próbować się chronić. Cóż, chociaż samotność może być straszna, znacznie gorzej jest być otoczonym przez ludzi, z którymi nie potrafisz nawiązać więzi. Być może w tych okolicznościach dobrze byłoby zadać sobie pytanie, czy otoczyliśmy się ludźmi, którzy wnoszą coś do naszego życia. Lub którzy motywują nas do działania.

wyróżniać się w tłumie

2. Uczyć się na błędach

“Mamy wiele do nauczenia i zawsze znajdziemy interesujące rzeczy. Nawet błędy mogą być cudowne.”

Drugi z cytatów Robina Williamsa nakłania nas do opuszczenia naszej strefy komfortu. Chociaż może być nam w niej bardzo wygodnie to wielkie rzeczy, które mogą najbardziej pobudzać nas do wzrostu, znajdują się poza nią. W tym obszarze podejmujemy wyzwania, ale te nie pozwalają nam na wypróbowanie naszych zdolności.

Błędy pomagają nam być lepszymi, wiedzieć w jakim kierunku iść i poprawić niektóre aspekty naszego życia. Wyobraź sobie, że nigdy nie popełniasz błędów. Nie byłbyś w stanie posuwać się do przodu, będąc uwięzionym w przytłaczającej stagnacji.

3. Robin Williams o tym, jak żyć intensywnie

“Dzisiaj się nie powtórzy. Przeżywaj intensywnie każdą chwilę.”

Wiele osób uważa, że życie w intensywny sposób lub życie tak, jakby każdy dzień był Twoim ostatnim oznacza robienie zwariowanych rzeczy. Jednak to skojarzenie nie jest poprawne. Aby żyć w ten sposób, nie musimy podróżować ani robić niczego niezwykłego. Musimy tylko zwracać uwagę na małe rzeczy.

Możesz żyć intensywnie, jeśli zaczniemy doceniać czas poświęcony bliskim, dbając o każdą chwilę i żyjąc nią w pełni. Możemy również żyć w ten sposób, jeśli cenimy pieniądze, łóżko, w którym śpimy lub pyszne jedzenie, które mamy na talerzu. Bycie wdzięcznym i czerpanie radości z tego, co uważamy za pewnik pomoże żyć intensywnie.

kobieta na łące

4. Jesteśmy naszymi własnymi nauczycielami

“Być swoim własnym nauczycielem. Taka rzecz byłaby lepsza niż cała magia i skarby świata.”

Robin Williams w tym cytacie pozwala nam zastanowić się nad faktem, że jesteśmy naszymi własnymi nauczycielami. Ponieważ dzięki naszym błędom i decyzjom, które podejmujemy, uczymy się rzeczy, których nikt inny nie może nam przekazać.

Chociaż w szkole zdobywamy mnóstwo wiedzy i umiejętności, które są niezbędne, to właśnie “manipulacja” tą wiedzą jest prawdziwą nauką. Jak mówi Robin Williams jest to znacznie lepsze niż cała magia i skarby świata. Ponieważ mamy coś bardzo cennego, co rzadko doceniamy: siebie.

5. Mieć zbyt dużo i nie wiedzieć, co z tym zrobić

“Kokaina jest sposobem Boga na powiedzenie Ci, że masz za dużo pieniędzy”.

To ostatnie ze zdań Robina Williamsa mówi nam o okresie w jego życiu, kiedy alkohol i narkotyki były bardzo obecne. To zdanie ma w sobie wiele ironii, co charakteryzuje aktora, który zwykł żartować na różne tematy.

To smutne, ale często ludzie bogac próbują narkotyków, co gwałtownie zmienia ich życie. W wielu z tych przypadków nie wiedzą na co wydawać pieniądze, aby poczuć się lepiej, co sprawia, że spadają w otchłań używek.

Robin Williams

Wszystkie te cytaty Robina Williamsa pozwalają zbliżyć się nam do tego aktora, który w wieku 63 lat zdecydował się odebrać sobie życie.

Niektóre z nich każą nam myśleć, że w jego wnętrzu była pustka, której nie potrafił wypełnić. Inne pozwalają nam zbliżyć się do szkodliwych nawyków, które naznaczyły jego życie. Ale większość z nich namawia nas, abyśmy doświadczali i doceniali życie w sposób, który zbliża nas do tego, co uważamy za szczęście. Ale powinniśmy zawsze kierować się równowagą i dobrym samopoczuciem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.