Środowisko pracy – czynniki, które wpływają na Twój mózg

Sporą część dnia spędzasz w pracy. Środowisko pracy często jednak okazuje się problematyczne. W rzeczywistości czas i zapotrzebowanie powodują pewne zmiany w mózgu. Dowiedz się, na czym one polegają i jakie powodują konsekwencje.

Mężczyzna zmęczony pracą

Niektóre czynniki w środowisku pracy wpływają negatywnie na mózg. Są to sytuacje lub okoliczności, które modyfikują stan umysłu lub postrzeganie i wpływają na koncentrację, motywację i produktywność.

Twoje środowisko pracy może pomóc lub ograniczyć Twoją wydajność. Nawet kolor ścian pobudza pewne nastroje, a inne hamuje. W rzeczywistości czynniki, które mogą wpływać na Twoją produktywność, wahają się od najmniejszych do niezwykle znaczących.

Podczas codziennych zajęć często odczuwasz zmęczenie i uczucie zniechęcenia. Możesz nawet odrzucić to, co się dzieje. Dzieje się tak dlatego, że w miejscu pracy często występują pewne czynniki, które wymagają zidentyfikowania i dostosowania.

Odpoczynek należy do pracy, jak powieki do oczu”.

-Rabindranath Tagore-

1. Środowisko pracy – negatywne nastroje kolegów

Zarażenie emocjonalne to zjawisko, którego wszyscy od czasu do czasu doświadczyliśmy. Zwykle cierpisz na nie bardziej w miejscu pracy, zwłaszcza jeśli spędzasz tam wiele godzin lub pracujesz w niewielkiej odległości od współpracowników.

Jeśli jesteś w domu lub w sytuacji towarzyskiej i zauważysz negatywny nastrój u osób znajdujących się wokół Ciebie, masz możliwość zdystansowania się lub odwrócenia się i wyjścia. W pracy nie zawsze możesz to zrobić. Dlatego musisz nauczyć się, jak chronić się przed takimi sytuacjami.

Koledzy rozmawiający w pracy

2. Brak autonomii w przestrzeni roboczej

Innym czynnikiem ekosystemu pracy, który może wpływać na Twój mózg, jest niemożność lub trudność skonfigurowania i umieszczenia każdego elementu w miejscu, które jest dla Ciebie ergonomiczne. Z reguły ci, którzy mają swobodę personalizacji swojego miejsca pracy, czują się bardziej zmotywowani do działania.

Co więcej, jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca, Twoja prywatność jest ograniczona, co może sprawić, że poczujesz się naprawdę nieswojo. Lub, jeśli Twoje miejsce pracy zostało zaaranżowane tak, aby zaspokajać potrzeby innych, możesz czuć się zdemotywowany. W pewnym momencie znajdzie to odzwierciedlenie w wynikach.

3. Sztuczne światło

Badanie przeprowadzone przez Northwestern University (USA) wykazało, że osoby pracujące przy sztucznym świetle szybciej się męczą, osiągają gorsze wyniki i trudniej odpoczywają niż osoby pracujące przy świetle naturalnym.

Ivy Cheung, jedna z naukowców, która prowadziła badania, zwróciła uwagę, że sztuczne światło może wpływać na uwalnianie melatoniny, hormonu wydzielanego przez bodźce świetlne. Kiedy cykle światła i ciemności ulegają zmianie, nasze ciało cierpi, co ostatecznie wpływa na nasz cykl czuwania i odpoczynku.

4. Niemożność zrobienia sobie przerwy, kiedy chcesz

Nauka ustaliła, że aby prawidłowo funkcjonować, mózg potrzebuje punktów odniesienia w czasie i przestrzeni. Duże badanie przeprowadzone przez Microsoft, które cytuje kilka innych badań, potwierdziło ten pomysł. Twierdzą, że najlepiej byłoby robić krótkie kilkuminutowe przerwy co kwadrans.

Jednak wielu pracodawców nie zostało o tym poinformowanych. Z tego powodu wymagają od pracowników pozostawania w miejscu pracy bez wychodzenia z niego przez kilka nieprzerwanych godzin. To nie tylko wpływa na funkcjonowanie mózgu, prowadząc do zmęczenia, ale też zmniejsza produktywność i zwiększa liczbę błędów.

Kobieta z laptopem. Środowisko pracy

5. Nie picie wystarczającej ilości wody

Aby dobrze funkcjonować, mózg potrzebuje dobrego zaopatrzenia w wodę. Jeśli nie pijesz wystarczająco często, pojawiają się oznaki odwodnienia, co wpływa na aktywność mózgu. Mówiąc dokładniej, wpływa na pamięć i koncentrację. Może również powodować bóle głowy i łagodne objawy depresji.

Dlatego niezwykle ważne jest, aby w miejscu pracy była dostępna wystarczająca ilość wody pitnej. W ciągu ośmiogodzinnego dnia należy wypijać od półtora do dwóch litrów wody. Herbaty i napary też są w porządku, ale nie kawa.

Wreszcie, środowisko pracy to nie tylko miejsce, w którym wykonujesz codzienne zadania. To także przestrzeń do życia i współistnienia. Dlatego, aby właściwie nim zarządzać, należy zaspokoić nie tylko potrzeby produkcji, ale także ludzi, którzy tam pracują.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Scroll to Top