Noah Wall: historia chłopca z rosnącym mózgiem

Noah Wall: historia chłopca z rosnącym mózgiem

Ostatnia aktualizacja: 18 października, 2020

Noah Wall to żywy dowód na to, że wzrastanie mózgu to nie mit. Nauka nie znalazła odpowiedzi na to jakim cudem dziecko, które urodziło się z minimalną częścią mózgu, było w stanie rozwinąć się w prawie całkowicie normalnie funkcjonującego chłopca.

Opowieść, której bohaterem jest Noah Wall jest niesamowita, ponieważ jest to przypadek wzrostu mózgu z anatomicznego punktu widzenia.

Nie ma wątpliwości, że ta historia przedstawia ciekawostkę naukową, ale równocześnie daleko poza nią wykracza. Poszerza również naszą wiedzę na temat ludzkiego mózgu.

Krótko mówiąc, ten niesamowity przypadek wzrostu mózgu wiąże się z angielskim chłopcem o imieniu Noah Wall. Urodził się z zaledwie 2% mózgu. Już sam fakt, że był w stanie przeżyć, był niespotykany. Jednak najbardziej zaskakując kwestia to fakt, że z biegiem lat i dzięki odpowiedniej opiece i terapii, był w stanie rozwinąć aż 80% normalnej objętości mózgu.

“Życie nie ma ograniczeń poza tymi, które sami nakładamy.”

-Les Brown-

Oczywiście nie można zapominać o bardzo ważnym elemencie tego fantastycznego przypadku wzrostu mózgu. Mówimy o walce, którą musieli toczyć rodzice Noah. Ten chłopiec zawdzięcza swoje życie swojej matce i ojcu. Ta historia bez wątpienia udowadnia, że niektóre ograniczenia istnieją jedynie w umyśle. To przypadek nieugiętej nadziei, wysiłku i wytrzymałości.

Kobieta w ciąży

Noah Wall i jego niezwykły przypadek

Największym pragnieniem Shelly Wall było posiadanie dziecka. Dlatego też była niezwykle szczęśliwa, gdy dowiedziała się, że zostanie mamą. Jednak jej szczęście nie trwało długo. Po dokładnym badaniu otrzymała przerażającą wiadomość, która zmieniła wszystko.

Jej lekarze poinformowali ją, że jej syn cierpi na ciężki przypadek rozszczepu kręgosłupa tylnego. Oznacza to, że dwie linie w kręgosłupie płodu były nadal otwarte.

Ale to nie były jedyne złe wiadomości. Lekarze odkryli, że chłopiec miał guza mózgu, który uniemożliwiał rozwój substancji szarej. Innymi słowy, w jego mózgu znajdował się płyn. Lekarze zalecili dokonanie aborcji, ponieważ nie było szans na poprawę tych zaburzeń. Matka nie powinna się łudzić: jej syna czekało życie pełne ograniczeń.

W rzeczywistości dziecko nie miało nawet przeżyć porodu. A nawet jeśli by mu się udało, przez całe życie borykałby się z licznymi ograniczeniami fizycznymi i mentalnymi. Shelly i jej mąż Rob podjęli jednak decyzję, aby nie przerywać ciąży. Jednocześnie zaczęli przygotowywać się na pogrzeb swojego syna.

Przypadek wzrostu mózgu

Lekarze uszanowali decyzję pary, ale również wydali polecenie mówiące, żeby nie podejmować resuscytacji w przypadku zatrzymania akcji serca. Oznacza to, że zabronili stosowania nadzwyczajnych środków, jeśli Noah przestałby oddychać podczas porodu. Dnia 6. marca 2012 r. Shelly poddała się cięciu cesarskiemu w asyście 12 lekarzy.

Od razu zabrali dziecko do sali operacyjnej, aby naprawić rozszczep kręgosłupa oraz odessać płyn mózgowo-rdzeniowy, który wypełniał większość głowy dziecka. Ku zaskoczeniu wszystkich obecnych, chłopiec nie tylko przeżył, ale operacja zakończyła się całkowitym sukcesem.

Dzieciństwo Noah było pełne lekarzy, operacji, wizyt w szpitalu i ciągłej walki jego rodziców o troszczenie się o niego i wspomaganie go w rozwoju. Mały chłopiec przeszedł terapię neurofizyczną, która łączy fizykoterapię, ćwiczenia poznawcze oraz aktywność fizyczną. Koniec końców udało im się osiągnąć to, czego pragnęli: mózg Noah urósł.

Noworodek w inkubatorze

Wspaniały świat nadziei

Przełom w stanie Noah nadszedł podczas pierwszych trzech lat jego życia. Neurolodzy nie mają pewności w jaki sposób mała część mózgu była w stanie nauczyć się funkcji innych części, co spowodowało wzrost mózgu. Ku zaskoczeniu wszystkich, przypadek Noah nie był szczegółowo badany przez naukowców.

W rzeczywistości maluszek zdołał uzupełnić swój mózg do 80% jego objętości i stał się dzieckiem, które znajduje się prawie na takim samym poziomie rozwoju co inne. Mówimy “prawie”, ponieważ nie odzyskał jeszcze ruchów kończyn, chociaż publicznie świętowano moment, w którym był w stanie poruszyć jedną nogą.

To doświadczenie było ciężką próbą dla rodziców Noah, a jednocześnie stanowiło ekscytującą podróż. Zdecydowali się podzielić się swoją historią na blogu noszącym nazwę Hugs for Noah. Claire Nicholson, neurolog, która opiekowała się tym przypadkiem, niezwykle cieszy się z pragnienia życia, które widzi u chłopca.

Powiedziała, że “Noah to wyjątkowy chłopiec, który ma dwoje wyjątkowych rodziców“.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Balari, S., & Lorenzo, G. (2016). La biología evo-devo, el crecimiento del cerebro y la evolución del lenguaje. Ludus Vitalis, 18(33), 49-77.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.