Śpiew może poprawić funkcjonowanie mózgu, twierdzi nauka

Badania prowadzone przez Uniwersytet w Helsinkach wykazały korzyści płynące ze śpiewania dla szerokiego spektrum populacji. Wydaje się, że są one szczególnie istotne dla osób, które mają problemy z wyrażaniem siebie.
Śpiew może poprawić funkcjonowanie mózgu, twierdzi nauka

Ostatnia aktualizacja: 17 sierpnia, 2022

Od kilku lat wiadomo, że śpiew może poprawić funkcjonowanie mózgu. Nie tylko wzmacnia układ oddechowy, ale stwierdzono również, że odgrywa ważną rolę w zapobieganiu poważnym chorobom, takim jak demencja. Pomaga także uwalniać endorfiny. Są to hormony, które sprawiają, że jesteśmy mniej wrażliwi na bodźce, które zwykle generują nastroje o negatywnej wartościowości, takie jak poczucie beznadziejności.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Helsinkach wykazało, że śpiew poprawia funkcjonowanie mózgu u osób z zaburzeniami mowy, takimi jak afazja. Ponadto stwierdzono, że pomaga złagodzić pewne stany związane ze starzeniem się.

W związku z tym dzisiaj mamy dowody na to, że śpiewanie ma konsekwencje, których sobie nigdy wcześniej nie wyobrażaliśmy. Wyniki są naprawdę obiecujące. Co więcej, obecnie trwają badania, aby dowiedzieć się więcej o możliwym związku między śpiewem a chorobą Alzheimera.

Kiedy śpiewasz, otwierasz się na emocje, które przez Ciebie przepływają, a jednocześnie pozostajesz w kontakcie z dźwiękami, do których chcesz sięgnąć, aby stworzyć melodię”.

-Mathias Malzieu-

Starsza kobieta śpiewa
U osób cierpiących na afazję śpiew pomaga poprawić funkcjonowanie mózgu.

Afazja i śpiew

Wspomniane wcześniej badanie prowadził dr Teppo Särkämö. Jest dyrektorem projektu PREMUS, wieloletniego badania dotyczącego afazji.

Afazja może być spowodowana udarem lub guzem mózgu. Chorzy mają trudności z porozumiewaniem się, zarówno ustnym, jak i pisemnym. Choroba może również wpływać na ich zdolność rozumienia zarówno języka mówionego, jak i pisanego.

Naukowcy przebadali 25 osób cierpiących na afazję i ich opiekunów. Wolontariusze utworzyli grupy chóralne. Stosując technikę znaną jako „terapia intonacji melodycznej”, naukowcy odkryli, że pacjenci byli w stanie lepiej wyrażać siebie. Śpiewając to, co chcieli powiedzieć, łatwiej im było wyrazić siebie.

Śpiew może poprawić funkcjonowanie mózgu

Naukowcy przeprowadzili różne testy fMRI na osobach w różnym wieku cierpiących na afazję. Celem było ustalenie, czy śpiew poprawia funkcjonowanie mózgu na różnych etapach życia.

Ustalono, że sieci mózgowe związane ze śpiewem ulegają mniejszym zmianom w czasie niż sieci związane z mową. Innymi słowy, wiek bardziej wpływa na zdolność mówienia niż zdolność do śpiewania.

Dyrektor badań zwrócił uwagę, że „kiedy śpiewasz, aktywowane są układy czołowe i ciemieniowe mózgu odpowiedzialne za regulację zachowań oraz wykorzystywanych jest więcej zasobów motorycznych i poznawczych związanych z kontrolą werbalną i funkcjami wykonawczymi”. Twierdził również, że starsi ludzie, którzy śpiewają, mają lepsze funkcje neuropoznawcze niż ci, którzy tego nie robią.

oświecony mózg
Według nauki śpiew pomaga również przywrócić niektóre funkcje mózgu, które wcześniej zostały utracone.

Obiecujące wyniki

Badania przeprowadzone przez Teppo Särkämö i jego zespół wykazały, że członkowie chóru lepiej radzili sobie w testach neuropsychologicznych. Ponadto przedstawiali mniej trudności poznawczych i wykazywali lepsze wskaźniki integracji społecznej. Krótko mówiąc, śpiewanie poprawiało funkcjonowanie ich mózgów i zapewniało lepszą jakość życia.

Wydaje się, że bycie członkiem chóru łączy się z ćwiczeniem złożonych umiejętności, ale jednocześnie wymaga mniej wysiłku niż mówienie. Śpiewanie poprawia funkcjonowanie mózgu nawet u osób z chorobą Alzheimera. Dlatego też naukowcy zamierzają teraz rozpocząć badanie wpływu śpiewu na tego typu pacjentów.

Osoby z chorobą Alzheimera mają trudniej, ponieważ pamiętają stare piosenki, ale mają duże problemy z nauką nowych tekstów i melodii. Niemniej jednak naukowcy są przekonani, że poprzez stymulację niektórych sieci mózgowych, które pozostają w nich aktywne, można dokonać przełomu w tej kwestii.

Możliwe, że sytuacja będzie podobna, jak w przypadku osób cierpiących na afazję. U tych pacjentów śpiew nie tylko poprawił funkcjonowanie ich mózgu, ale także pomógł im odzyskać te utracone. Chociaż wyniki te nie są jeszcze znaczące, otworzyła się obiecująca nowa ścieżka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pentikäinen E, Pitkäniemi A, Siponkoski S-T, Jansson M, Louhivuori J, Johnson JK, et al. (2021) Beneficial effects of choir singing on cognition and well-being of older adults: Evidence from a cross-sectional study. PLoS ONE 16(2): e0245666. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0245666.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.