Samozadowolenie - jak może powstrzymać Cię przed pójściem do przodu

Samozadowolenie może pomóc w akceptacji siebie, ale może też uniemożliwić osiągnięcie konstruktywnego rozwoju. Jak to możliwe?
Samozadowolenie - jak może powstrzymać Cię przed pójściem do przodu

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Żyjesz w świecie, który zachęca Cię do bycia najlepszym i ciągłego doskonalenia się. Jednak niezależnie od twoich aspiracji, jednym z najsilniejszych filarów twojego dobrego samopoczucia jest zadowolenie z tego, kim jesteś. Niemniej jednak ten filar nie jest odporny na ataki szkodliwych czynników, takich jak skrajny konformizm czy systematyczna akceptacja. W rzeczywistości samozadowolenie może cię spowolnić i sprawić, że utkniesz w poczuciu nieszczęścia. Opowiemy o tym w tym artykule.

Przede wszystkim nie masz obowiązku ulepszania w żadnej dziedzinie życia, ani wprowadzania zmian, których nie chcesz. Rozwój osobisty jest właśnie taki, osobisty. To, że twój partner lubi sport lub ćwiczy, nie oznacza, że ty też powinieneś robić to samo. Albo fakt, że twój przyjaciel przestrzega ścisłej diety, nie oznacza, że powinieneś zrobić to samo. Jednak nawet jeśli postanowisz rozwijać się według własnych potrzeb, samozadowolenie może uniemożliwić ci osiągnięcie tego. Wtedy powinieneś coś z tym zrobić.

Szczęśliwa kobieta. Samozadowolenie
W swoim pozytywnym sensie samozadowolenie pomaga traktować siebie w bardziej pozytywny sposób.

Rozwój a samozadowolenie

Samozadowolenie definiuje się jako poczucie zadowolenia z własnego sposobu bycia lub działania. Oznacza to, że jesteś zadowolony z tego, kim jesteś i co robisz. Czujesz, że już jesteś tym, kim powinieneś być i robisz to, co powinieneś robić. Chodzi o akceptację i umiejętność pogodzenia się z własną rzeczywistością.

Tak więc samozadowolenie ma pozytywny i jasny aspekt. Pozwala ci być w porządku z tym, co się dzieje, a czego nie możesz zmienić. Ponieważ zawsze są części twojego życia, których nie możesz zmienić, a walka z nimi generuje jedynie emocjonalne zmęczenie. Dlatego zadowolenie z np. wzrostu lub wrodzonego temperamentu (aspekty niezmienne) może oszczędzić Ci wiele cierpienia.

Samozadowolenie jest również pomocne dla osób, które są wyjątkowo wymagające i sztywne. Ci, którzy czują, że zawsze muszą robić więcej, że nigdy nie wystarczają, że muszą się poprawić i którzy nigdy nie przestają próbować potwierdzać siebie. W takich przypadkach uczenie się doceniania własnych wartości uznawanie ich zalet i akceptowanie tego, co tu i teraz, jest naprawdę zdrowe. Z drugiej strony, kiedy ludzie wpadają w nawyk nadmiernego samozadowolenia, krzywdzą się na kilka sposobów.

Gdy samozadowolenie staje się przeszkodą

Ciemna strona samozadowolenia polega na tym, że ignorujesz swoje obowiązki. Obowiązki, które masz wobec siebie, w dbaniu o siebie, rozwijaniu siebie i przejmowaniu kontroli nad swoim życiem. Istnieją trzy główne sposoby, w jakie ta postawa może na ciebie wpłynąć:

Oskarżenie i ofiara

Jeśli czujesz się zadowolony z tego, kim jesteś i co robisz, ale nadal jesteś niezadowolony ze swojego życia, nie masz innego wyjścia, jak zrzucić winę na zewnętrznego agenta. W ten sposób zrzucasz odpowiedzialność na swoich rodziców, szefa, przyjaciół lub partnera. Przekonujesz się, że to oni są przyczyną Twojej frustracji i nieszczęścia, ponieważ nie zachowują się tak, jak powinni.

Ten rodzaj złudzenia sprawia, że czujesz, że zrobiłeś już wszystko, co możesz i powinieneś zrobić, a jeśli coś pójdzie nie tak, nie ma to już z tobą nic wspólnego. Jednak ten brak samokrytyki uniemożliwia ci pójście naprzód. W końcu pod koniec dnia jesteś odpowiedzialny za swoje życie. Nikt nie przeżyje tego dla ciebie.

Brak wiary w siebie

Samozadowolenie prowadzi również do nadmiernego pobłażania sobie i wybaczania sobie wielokrotnych wykroczeń. Na przykład, jeśli wyznaczyłeś sobie cel, aby zacząć ćwiczyć w poniedziałek, ale jest czwartek, a jeszcze nie zacząłeś, wybaczasz sobie, że nie trzymasz się swoich planów.

Jednak za twoim samozadowoleniem kryje się krótkotrwały komfort i wzmocnienie. Kiedy nie masz ochoty na ćwiczenia, przekonujesz się, że nic się nie stało, że masz już wystarczająco zdrowe życie lub że zasługujesz na odpoczynek. Kiedy ta postawa jest powtarzana dzień po dniu, utrudnia to twój postęp; postęp, który sobie wyznaczyłeś i chcesz osiągnąć, ale do którego się nie zobowiązujesz.

Zaburzona samoocena

Wreszcie samoocena wpływa również na samozadowolenie. Ludzie, którzy są zbyt samozadowoleni, mają tendencję do chwalenia się i chwalenia się każdym małym osiągnięciem, pomijając obszary, które wymagają poprawy. Tak dzieje się z ojcami i matkami, którzy nadmiernie nagradzają i wychwalają swoje dzieci: ich słowa są puste.

W rzeczywistości samoocena jest budowana na podstawie faktów, wyzwań, które pokonujesz, celów, które sobie wyznaczyłeś i osiągasz oraz sukcesów, które osiągasz. Kiedy przesadzasz, wymyślasz wymówki i oszukujesz samego siebie, wpływa to na twój obraz siebie i możesz czuć się mniej zdolny i mniej zmotywowany.

Mężczyzna z zawiązanymi oczami
Z negatywnego punktu widzenia samozadowolenie może powstrzymać Cię przed pójściem do przodu i prowadzi do oszukiwania się.

Bycie zadowolonym w inteligentny sposób

Podsumowując, nie możemy powiedzieć, że samozadowolenie jest zawsze złe. W rzeczywistości do pewnego stopnia (a zwłaszcza dla niektórych osób) jest ono pozytywne i korzystne. Jednak ważne jest, aby znaleźć równowagę wraz z samokrytyką i samooceną.

Jeśli jesteś zbyt konformistyczny, pobłażliwy, ryzykujesz, że zostaniesz uwięziony w niezadowalającej rzeczywistości. Dlatego pamiętaj, aby zaakceptować to, czego nie możesz zmienić, ale pracuj nad tym, co możesz i chcesz zmienić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Germer, C. (2009). The mindful path to self-compassion: Freeing yourself from destructive thoughts and emotions. Guilford Press.
  • Kawall, J. (2006). On complacency. American Philosophical Quarterly43(4), 343-355.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.