Zakochaj się w sobie i traktuj siebie z czułością

Zakochaj się w sobie i traktuj siebie z czułością
Fátima Servián Franco

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Fátima Servián Franco.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Zakochaj się w sobie. Traktuj siebie z czułością, doceniaj swoje osiągnięcia i przyznaj, że potrafisz wiele rzeczy. Troszcz się o siebie i, przede wszystkim, nie zapominaj o sobie. Ty też jesteś kimś ważnym. Nie krytykuj się, albo przynajmniej się nie zadręczaj. Kochaj siebie.

Dobra samoocena wzmacnia dobre samopoczucie i pozytywne emocje. Co więcej, pozwala być bardziej efektywnym w wykonywaniu obowiązków i stworzyć bardziej zrównoważone relacje z innymi, pozwalając zwiększać naszą niezależność. Z tego, i wielu, wielu innych ważnych powodów, powinniśmy zapamiętać tą ważną wiadomość: zakochaj się w sobie.

Cierpimy na brak miłości własnej

Już od najmłodszych nas uczumy się jak dbać o nasz wygląd fizyczny: myjemy zęby, kąpiemy się, jemy, ubieramy się… Ale czy ktokolwiek uczy nas jak dbać o nasze zdrowie psychiczne i higienę umysłu? Poświęcamy tym tematom wystarczająco dużo uwagi?

Rzeczywistość niestety jest taka, że większość z nas cierpi na niedostatek miłości własnej. Ten brak miłości własnej przekłada się na brak zaufania do innych i niską samoocenę, które nie pozwalają nam korzystać z okazji, jakie daje nam życie, ani z naszych relacji z innymi. Jeśli my sami nas nie kochamy i się o nas nie troszczymy, jeśli sami nas nie szanujemy, czemu inni mają to robić?

“Ty sam, podobnie jak każda istota we wszechświecie, jesteś wart twojej miłości i czułości”.

Budda

rozmazany portret kobiety

Czemu sami siebie bojkotujemy?

Karanie samego siebie to jedno z najgorszych zachowań w stosunku do własnej osoby. Pomimo tego, że zdarza się to bardzo często, nawet codziennie, i zazwyczaj nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Niszcząca krytyka powoduje wzrost cierpienia, zależności od innych i wrażliwości.

Czasami zdarza się, że budujemy mury, które nie pozwalają nam czuć się dobrze, ponieważ nie potrafimy zmierzyć się z cierpieniem lub go zaakceptować. Chowamy się przed światem, nawet przed nami samymi… Niepewność powoduje w nas strach, nieoczekiwane wydarzenia wzbudzają przerażenie.

Kiedy sami siebie bojkotujemy, szukamy kogoś kto ocali naso d nas samych. Błędne koło, w którym in bardziej jesteśmy przybici naszą bezużytecznością, tym bardziej będziemy potrzebować uwagi i pochwał ze strony innych.

“Niska samoocena jest jak jazda przez życie z wrzuconym hamulcem ręcznym”.

-Maxwell Maltz-

To mylne podejście. Szczęście nie znajduje się na zewnątrz nas, ale w naszym wnętrzu. Często popełniamy błąd, myśląc, że to inni sprawią, że będziemy szczęśliwi lub ciągłe kupowanie rzeczy materialnych sprawi, że wreszcie osiągniemy satysfakcję. To co naprawdę sprawi, że będziemy szczęśliwi to dobra relacja z nami samymi.

kobieta przytulająca swoje odbicie

Zakochaj się w sobie czyli znaczenie dbania o siebie

Dbanie o samego siebie  znaczy docenianie i akceptacja własnej osoby. To ważna kwestia, która wskazuję formę, w jakiej tworzymy relacjie z innymi i z nami samymi.

Mówił o tym już Oscar Wilde “Kochać samego siebie to początek wiecznej histori miłosnej”. Jeśli nie dbamy o nas, nie stawiamy siebie na pierwszym miejscu, nikt inny tego za nas nie zrobi. W rzeczywistości jest wiele osób, które zostawiają swoje szczęście w rękach innych i dlatego czują pustkę w środku.

Dbanie o samego siebie to podstawowa cecha ludzka, który wszyscy powinniśmy pielęgnować. Umacnia naszą niezależność i pomaga nam się dopasować i stawić w zdrowy sposób czoła życiu.

Bez odpowiedniej higienty mentalnej ciężko będzie nam osiągnąć wyznaczone cele, ponieważ nasza umiejętność samorealizacji będzie osłabiona. Co więcej, brak tej higieny prowadzi do ciągłego karania samego siebie i do destruktywnej krytyki. Powinniśmy nas doceniać, cieszyć się naszym towarzystwem i walczyć o nas samych.

Kobieta z sercem na twarzy

Miłość własna to pierwszy krok do spełnienia wszystkich naszych oczekiwań, a nie odwrotnie, spełnienie oczekiwań nie sprawi, że nas pokochamy. To bardzo krytyczne wobec nas myślenie prowadzi do negatywnych myśli, które działają jak kara. Czujemy, że zasłużyliśmy na naszą czułość jedynie wtedy, kiedy osiągnęliśmy założone cele. I nie zauważamy, że bez tej czułości nie będzie w stanie tych celi osiągnąć.

Dlatego zakochaj się w sobie, a wszystko inne ułoży się samo. Musisz w pierwszej kolejności kochać samego siebie, by móc dokonać czegokolwiek na tym świecie.

Nie zapominaj o tym, zakochaj się w sobie, bądź twoim najbliższym towarzyszem. Miłość do siebie samego to najprostsza droga do szczęścia.

“Dbanie o siebie nie jest egoistycznym zachowaniem, to zwyczajnie odpowiednie zarządzenie jedynym talentem, jaki posiadam, talent z jakim się urodziłem i mogę zaoferować innym”.

-Parker Palmer-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Belohlavek, L. (2007). Autoestima para quererse más y relacionarse mejor. Madrid. Narcea SA.
  • Riso, W. (2003). Aprendiendo a quererse a sí mismo. Editorial Norma.
  • Tobón Correa, O. (2003). El autocuidado una habilidad para vivir. Hacia promoc. salud, (8), 37-49.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.