Długotrwałe rozżalenie może ukazać się szkodliwe dla Twojego zdrowia mentalnego. Poznaj osiem skutecznych i praktycznych sposobów, które pozwolą Ci się go pozbyć i kontynuować swoje życie!
Słownik Merriama-Webstera definiuje rozżalenie jako “uczucie pełnego oburzenia niezadowolenia lub ciągłej urazy z powodu wydarzenia, które jest uznawane za niewłaściwe, obraźliwe lub krzywdzące”. To negatywne uczucie, które pojawia się, gdy ktoś specjalnie Cię skrzywdzi lub nie będzie starał się tego uniknąć.
To uczucie, które stanowi motywację do poszukiwania zemsty. Dlatego też należy sobie z nim poradzić nie tylko po to, aby uniknąć ranienia innych osób, ale także aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne.
Chociaż czasami rozpamiętywanie bolesnych doświadczeń wydaje się kuszące, to w rzeczywistości wywiera zgubny wpływ na Twoje samopoczucie. Zachowując się w taki sposób koniec końców zatruwasz jedynie samą siebie. Łatwo jest uzasadnić takie zachowania twierdząc, że po prostu dajesz upust swoim uczuciom i wyrażasz to, co czujesz, aby poczuć się lepiej.
Co robić, aby rozżalenie zniknęło z naszego życia?
Warto zadbać o narzędzia, które pomogą Ci radzić sobie z rozżaleniem. Właśnie dlatego zebraliśmy kilka podpowiedzi, które warto zastosować w takich sytuacjach. Jeśli będziesz ich przestrzegać, będziesz w stanie zidentyfikować przyczynę problemu i przeanalizować go w sposób, który nie pogorszy stanu rzeczy.
Dzięki temu uchronisz się przed wpadnięciem w wir emocji, które mogą przejąć kontrolę nad Twoim zachowaniem.
Zduś rozżalenie w zarodku
Jeśli chcesz zwalczyć rozżalenie, powinnaś przede wszystkim w jak najbardziej obiektywny sposób zastanowić się nad tym jaka jest jego przyczyna. Powinnaś na przykład zaakceptować, że sytuacja personalna lub zawodowa, w której się znajdujesz, nie zawsze dopasuje się do Twoich potrzeb lub pragnień.
Nie dokarmiaj negatywnych myśli
Ciągłe rozmyślanie nad problemem w niczym Ci nie pomoże. Jedynie jeszcze bardziej zdenerwujesz się na samą siebie, co utrudni przepracowywanie rozżalenia. Zamiast tego postaraj się zapomnieć dręczący Cię problem. Zaakceptuj, że nie jesteś w stanie zmienić tego, co już się wydarzyło i zacznij poszukiwać rozwiązań.
Doceniaj znaczenie przebaczenia
Wprowadzenie w życie tej porady bywa często problematyczne. Dzieje się tak, ponieważ przebaczenie drugiej osobie nie jest łatwe. Dlatego też warto postarać się pamiętać o zdarzeniach lub wydarzeniach, które motywują Cię do przebaczenia. To wymaga większego wysiłku, ponieważ zazwyczaj odczuwamy emocje, które utrudniają przebaczenie.
Istnieje prosty sposób, który może Ci to ułatwić. Stwórz dwie kolumny na kawałku papieru i spisz w nich pozytywne oraz negatywne aspekty Twojej relacji z daną osobą. Każdej z nich możesz przypisać wartość liczbową.
Dzięki temu będziesz w stanie zapanować nad odczuwanym rozżaleniem w bardziej obiektywny sposób. Spojrzysz z perspektywy na sytuację, w której się znajdujesz i ocenić zarówno jej pozytywne, jak i negatywne aspekty.
Wyciągaj wnioski
Ten krok to dobra kontynuacja poprzedniego. Kiedy przeanalizujesz już pozytywne i negatywne aspekty Twojej relacji z osobą, która Cię zraniła, możesz wyciągnąć wnioski na temat wartości Waszego związku. Dzięki temu będziesz wiedziała, czy chcesz wykroczyć poza przebaczenie i postarać się ratować Waszą relację, czy też nie.
Daj upust swoim uczuciom
Kiedy starasz się zapanować nad rozżaleniem, nie możesz tłumić swoich problemów w sobie. Porozmawiaj o nich z kimś, kto może pomóc Ci spojrzeć na sytuację z innej perspektywy. Być może podpowie Ci coś, czego wcześniej nie widziałaś.
Nie działaj bezmyślnie
Pozwolenie, aby poniosły Cię emocje, to antyteza panowania nad rozżaleniem. Chociaż często jest to niezwykle trudne, najlepiej jest zrobić krok do tyłu i nie prowadzić dyskusji pod wpływem emocji. Poczekaj, póki się nie uspokoisz i zaczniesz patrzeć na wszystko racjonalnie.
Pamięć wybiórcza
Twój mózg ma mechanizm obronny, który pomaga Ci zapominać o rzeczach wywołujących ból. Nie jest to niezawodne rozwiązanie, ale może pomóc Ci zapanować nad rozżaleniem w zdrowszy sposób.
Jeśli ktoś zrani Cię w jakikolwiek sposób, nie idź przez życie czekając, aż to się powtórzy. Zamiast tego postaraj się przekonać samą siebie, że był to jednostkowy przypadek. Mimo tego powinnaś wiedzieć jak rozpoznawać charaktery różnych osób.
Możesz spróbować trzymać rękę na pulsie w przypadku osób, które w przyszłości mogą Cię ponownie zranić. Jednak nie pozwól, aby ta myśl stała się obsesją.
Zdystansuj się
Jeżeli masz do czynienia z sytuacją, która wywołuje ciągły stres, czasami najlepiej jest się zdystansować. Takie zachowanie może sprawdzić się również w przypadku rozpadu związku, ponieważ uchroni Cię przed rozdrapywaniem starych ran. Koniec końców, czas i przestrzeń pomogą Ci zobaczyć wszystko wyraźniej i porzucić rozżalenie.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Menahem, S., & Love, M. (2013). Forgiveness in psychotherapy: The key to healing. Journal of Clinical Psychology. https://doi.org/10.1002/jclp.22018