Rewolucja neolityczna – co warto wiedzieć o tej ciekawej epoce?

Stonehenge - rewolucja neolityczna

Ludzie rozwijają się z upływem czasu. Każde pokolenie jest lepsze niż poprzednie. Każdy nowy wynalazek prowadzi do lepszego świata. Jednak czy to prawda? Wszyscy jesteśmy świadomi obecnych i przeszłych kryzysów. Ale co z najstarszymi, które miały miejsce podczas neolitycznego podziału epoki kamienia? Rewolucja neolityczna rozciąga się od 7000 lat p.n.e. do około 4000 lat p.n.e. W tym czasie powstało rolnictwo i hodowla zwierząt.

Kiedy uczymy się tego podziału w szkole, mamy wrażenie, że był to ważna epoka, która zmieniło los ludzkości. Wierzymy również, że był to postęp, który wszyscy zaakceptowali. Ale w rzeczywistości tak nie było. Nie wszyscy zaakceptowali tę zmianę. Niektórzy ludzie poznali rolnictwo i hodowlę zwierząt gospodarskich wiele lat później, ponieważ nadal woleli być myśliwymi i zbieraczami. Przyjrzyjmy się bliżej temu, czym była rewolucja neolityczna.

Rewolucja neolityczna  jako część epoki kamienia łupanego

Neolit ​​jest jednym z najbardziej nieznanych okresów  epoki kamiennej w historii ludzkości, mimo że jest również jednym z najważniejszych. W okresie neolitu powstały fundamenty świata. Należą do nich między innymi hodowla zwierząt gospodarskich i rolnictwo, wojna, własność, pismo i podział władzy. Można jednak powiedzieć, że problemy ludzkości zaczęły się w tym okresie.

Rewolucja neolityczna - hodowla bydła

Podczas tego okresu ludzkość zaczęła przekształcać swoje środowisko i dostosowywać je do swoich potrzeb. W rezultacie populacja gwałtownie rosła.

Czego dowiadujemy się o neolitycznym podziale w szkole

Eseista Yuval Noah Harari stwierdził, że podział neolityczny był największym oszustwem w historii: „Zamiast zwiastować nową erę łatwego życia, rewolucja rolna spowodowała, że ​​rolnicy mieli trudniejsze i mniej satysfakcjonujące życie niż myśliwi i zbieracze”. Życie w charakterze łowcy-zbieracza było lepsze.

Naukowcy uważają, że przed tą rewolucją ludzie nie stresowali się tak bardzo z powodu braku pożywienia. Ich dieta była bardziej pożywna i nie angażowali się w wojnę. Zaczęli chorować częściej gdy zaczęli żyć blisko zwierząt.

W szkołach mówi się uczniom, że rewolucja neolityczna pozwoliła ludziom wyeliminować głód, ponieważ nauczyli się udomowiać rośliny i zwierzęta a także tworzyć miasta. Jest to jednak fałszywe przekonanie. Wiele społeczeństw rolniczych porzuciło tę rewolucję i powróciło do stylu łowiecko-zbierackiego.

Uprawy ryżu

Ludzie kilkukrotnie ponownie przyjęli rolnictwo. Różne katastrofy naturalne, takie jak plagi, wylesianie lub zasolenie gleby, sprzyjały tym cyklom. Przez 5000 lat przechodzili od jednego do drugiego w zależności od warunków środowiskowych.

Co pozostawiła nam rewolucja neolityczna

Rewolucja neolityczna pozostawiała jasny przekaz: dobrze uregulowane i przekształcone środowisko naturalne może wyżywić wiele osób. Jednak człowiek wypaczył to przesłanie. Niektóre przykłady obejmują irracjonalną eksploatację środowiska, akumulację nasion, nierówności społeczne i wyższość nad najsłabszymi. Ludzie nigdy nie zdołali żyć w harmonii, ponieważ odmawiają dzielenia się między sobą tym co mają.

Idea pojedynczej rewolucji neolitycznej na Bliskim Wschodzie została od tego czasu odrzucona. Zamiast tego naukowcy uważają, że było kilka mniej więcej równoczesnych rewolucji. Na Bliskim Wschodzie była pszenica, ryż w Chinach i kukurydza w Ameryce. Wszystkie stanowią rewolucję rolniczą, która dzięki migracjom pierwszych chłopów ostatecznie dotarła do Europy.

Rewolucja neolityczna spowodowała niespotykany wcześniej wzrost populacji. Doprowadziło to do migracji ludzi, a także migracji pomysłów i materiałów. Chociaż nie wiemy zbyt wiele o tym podziale epoki kamienia, jesteśmy pewni, że to właśnie ten podział zmienił wszystko.

Scroll to Top