Reklama – ciekawostki, o których mogłeś nie wiedzieć

Reklama to fascynujący świat. To cała branża poświęcona badaniu perswazji i projekcji pewnych komunikatów. Nic dziwnego, że w historii reklamy istnieje wiele fascynujących faktów.

Reklama. Piąta aleja

Reklama stopniowo stała się normalną częścią naszego codziennego życia. W rzeczywistości istnieje więcej niż kilka haseł, które zostają włączone do naszego codziennego języka. Reklama ma na celu przeniknąć do naszego umysłu. Potrzeba propagowania wiadomości pochodzi z dawnych czasów. Uważano, że pierwsza reklama pochodzi z 3000 lat p.n.e. Było to ogłoszenie na papirusie, w którym kupiec z Teb w Egipcie ogłosił ucieczkę jednego ze swoich niewolników i zaoferował nagrodę temu, kto go schwytał.

Dziś reklama jest wszechobecna. Spotykamy się z nią na ulicach, w naszych domach, w telewizji, w Internecie, w radiu i gdziekolwiek pójdziemy. To podstawowy instrument handlu, ale także polityki, a nawet różnych działaczy społecznych. Przyjrzyjmy się kilku ciekawym faktom dotyczącym reklamy.

Celem każdego publicysty jest poznanie świata lepiej niż konkurencja i przekazanie tej wiedzy w ręce pisarzy i artystów z wyobraźnią i głębokim zrozumieniem ludzkich spraw”.

-Raymond Rubicam-

Pracownicy rozmawiają o reklamie
Reklama internetowa to rozwijający się sektor.

Reklama – kilka ciekawych faktów

Jeden ciekawy fakt dotyczący reklamy dotyczy Walta Disneya. Karierę rozpoczął w Studiu Sztuki Komercyjnej Pesmen-Rubin. Jednak jego szefom nie podobała się jego praca i ostatecznie próbował szczęścia jako rysownik dla Kansas City Star. Tam też wyjechał z nierozpoznanym talentem.

Kolejna historia ze Stanów Zjednoczonych, prawdziwej Mekki reklamy, dotyczy słynnego klauna McDonalda, Ronalda McDonalda. Ta postać została wypuszczona na rynek w 1963 roku. Jednak początkowo jako nos miał jednorazowy kubek, a zamiast kapelusza miał tacę. W rzeczywistości wzbudził więcej przerażenia niż zachwytu. Później został zmieniony na bardziej rozpoznawalną postać, którą znamy do dzisiaj.

Obecnie istnieje wiele firm, które inwestują więcej w marketing i promocję niż w rozwój swoich produktów. Innymi słowy, bardziej zależy im na reklamie niż na oferowaniu lepszych produktów. Nie byłoby to zbyt zaskakujące, gdyby nie fakt, że robią to prawie wszystkie firmy farmaceutyczne na świecie.

Reklama internetowa

Istnieje wiele ciekawych faktów na temat reklamy internetowej. Na przykład, według firmy Solve Media, bardziej prawdopodobne jest, że człowiek przeżyje katastrofę lotniczą, niż kliknie jeden z banerów reklamowych, których jest tak dużo w Internecie. W rzeczywistości szacuje się, że co najmniej 50 procent kliknięć tych reklam jest spowodowanych błędami.

Innym interesującym faktem jest to, że Twitter, najsłynniejsza na świecie sieć społecznościowa zajmująca się mikroblogowaniem, nie zawsze nazywała się Twitter. Na początku miał kłopotliwą nazwę Twttr. Twórcy chcieli być oryginalni, ale ostatecznie stworzyli słowo, którego nikt nie potrafił wymówić. Następnie poprawili swój błąd w naprawdę prosty sposób: wprowadzając dwie samogłoski.

Wielu uważa, że niebieski kolor sieci Facebook jest spowodowany strategią reklamową przedstawiania firmy jako rzeczywistości związanej z nieskończonością, jaką reprezentuje morze i niebo. Nic nie może być dalej od prawdy. Twórca tej sieci, Mark Zuckerberg, cierpi na ślepotę barw. To uniemożliwia mu wyraźne odróżnienie zielonego od czerwonego, więc zamiast tego wybrał niebieski.

Ręka z ikoną Facebooka
Pierwsza nazwa Facebooka brzmiała Thefacebook. Uznanie redakcyjne: Kropla atramentu / Shutterstock.com

Więcej ciekawostek o reklamie

Medium, które jako pierwsze zrewolucjonizowało reklamę, było radio. Wcześniej robienie drukowanych promocji na papierze było bardzo drogie. Nie wszyscy też umieli czytać i pisać. Po pojawieniu się radia, reklamy zaczęły być produkowane masowo. Na początku prawie wszyscy reklamowali tytoń lub mydło.

Skoro mowa o kosztach, niektóre reklamy kosztują fortunę. Zazwyczaj są tej samej jakości co film i kojarzą się z ekskluzywnymi produktami. Najdroższą reklamą w historii było prawdziwe dzieło sztuki reżysera Baza Luhrmana z udziałem Nicole Kidman. Promowało ono słynny Chanel No. 5 i kosztowało 33 miliony dolarów.

Astronomiczne sumy są wydawane na reklamę tylko z jednego powodu: to działa. To, co inwestują reklamodawcy, później odzyskują. Znawcy tematu twierdzą, że w tej dziedzinie obowiązuje maksyma „jak masz milion dolarów, to łatwo zarobić kolejny milion”. Im więcej wydajesz na reklamę, tym więcej zarabiasz.

Zdjęcie główne dzięki uprzejmości: Allen. G / Shutterstock.com
Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • López Espinosa, José Antonio. (2002). Una rareza bibliográfica universal: el Papiro médico de Edwin Smith. ACIMED10(3), 9-10. Recuperado en 10 de agosto de 2022, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1024-94352002000300005&lng=es&tlng=es.
  • Villegas, S. (2000). Marketingdencias: Curiosidades y anécdotas sobre el marketing y la publicidad de tu día a día. Gestión.
Scroll to Top