Najlepsze filmy na temat sportu

Sport służył jako główny motyw dla wielu świetnych filmów. W tym artykule robimy krótki przegląd tych najlepszych.
Najlepsze filmy na temat sportu
Cristina Roda Rivera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Roda Rivera.

Ostatnia aktualizacja: 28 marca, 2023

Filmy na temat sportu lub rozgrywające się w sportowych sceneriach mogą być bardzo inspirujące. Temat ten idealnie nadaje się do przedstawienia marzeń, rozczarowań i nieoczekiwanych relacji.

Sport może pojawiać się w filmach jako źródło dochodu, niewyczerpane źródło frustracji lub sposób na zdobycie uznania społecznego. To elastyczne zagadnienie, które oferuje wiele punktów zaczepienia i interpretacji.

Najlepsze filmy na temat sportu

Filmy na temat sportu nie tylko opowiadają nam o doznaniach, jakich doświadczamy podczas tej czynności, ale także o znaczeniu sportu w politycznej i społecznej historii świata. Ponadto pokazują jego rolę w walce o równe szanse.

1. Tytani

Tytani to film, który zadowoli widzów w każdym wieku. Czasami jest nieco melodramatyczny, ale ogólnie rzecz biorąc dobrze się go ogląda.

Akcja rozgrywa się w Wirginii, gdzie gra w futbol w szkole średniej jest sposobem na życie. Akcja toczy się w 1971 roku, kiedy miejscowa rada szkolna zostaje zmuszona do zakończenia segregacji rasowej i zintegrowania dwóch skrajnie różnych szkół.

Jako symboliczny gest szkoła wybiera czarnoskórego trenera drużyny piłkarskiej. Organizatorzy mają nadzieję, że będzie to z ich strony znak poszanowania prawa społeczności osób czarnoskórych. Po wielu wzlotach i upadkach zespół osiąga harmonię rasową i staje się zjednoczoną drużyną. Niemniej jednak nie wszystkim się to podoba.

2. Rydwany ognia

Film zaczyna się od jednej z najbardziej emblematycznych scen w historii kina. Słynny wyścig na plaży, w którym biegacze ubrani na biało biegną w zwolnionym tempie boso po piasku, stał się klasykiem.

Z muzyką Vangelisa w tle, film pokazuje ducha pracy zespołowej, koleżeństwa, wolności i niewinności, jednocześnie podkreślając szczególny obraz brytyjskiego dziedzictwa, który był popularnym tematem filmów w latach 80. i 90.

Rydwany ognia opowiadają prawdziwą historię Erica Liddella i Harolda Abrahamsa, którzy zdobyli złote medale dla Wielkiej Brytanii na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku. Film skupia się również na różnicach klasowych w latach po I wojnie światowej, kiedy kraj próbował się odbudować.

Erica i Harolda można uznać za dwóch „obcych” z Wielkiej Brytanii. Szkocki syn pary misjonarzy w Chinach i Żyd, którego ojciec jest imigrantem z Litwy. Oboje zwrócili się do biegania jako środka obrony swojej godności.

Film ma wyjątkowo emocjonalny ton dzięki swojej ścieżce dźwiękowej. Cały nastrój dzieła jest raczej nostalgiczny i pozwala nam wrócić do czasów, kiedy ci dwaj młodzi sportowcy biegali wystarczająco szybko, by osiągnąć chwałę olimpijską na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

3. Wstrząs

Jeśli chciałbyś obejrzeć thriller osadzony w świecie sportu, film Wstrząs będzie dobrym wyborem. Z pewnością Cię nie zawiedzie. Film ten opowiada o tajemnicach dotyczących National Football League, ukrytych chorobach, dużych ilościach pieniędzy i śledczym, który niezwykle utrudnia życie osobom zaangażowanym w ten skandal.

Will Smith gra rolę Omalu, nigeryjskiego imigranta i naukowca, który pracuje dla biura koronera w Pittsburghu. Kiedy legendarny gracz drużyny Steelersów, Mike Webster (David Morse) ląduje w biurze koronera, martwy w wieku 50 lat, Omalu zaczyna coś podejrzewać. Zleca pełną serię testów pośmiertnych i dopatruje się czegoś w wynikach.

Omalu rozwija teorię, że Webster i kilku innych graczy padło ofiarą choroby neurodegeneracyjnej, którą nazywa chroniczną traumatyczną encefalopatią.

Choroba ta charakteryzuje się uszkodzeniem mózgu podobnym do demencji lub choroby Alzheimera, spowodowanym urazem głowy. Omalu publikuje swoje odkrycia w małym czasopiśmie medycznym. Kiedy przedstawia je Lidze, szybko poznaje konsekwencje swoich działań: nękanie, groźby i zaprzeczanie.

Obraz ten przedstawia w szczegółach konsekwencje wystąpienia przeciwko organizacji, która, jak mówi przyjaciel Omalu, lekarz Julian Bailes (Alec Baldwin), „NFL ma na własność dzień tygodnia. Wcześniej należał on do Kościoła. Teraz jest ich”.

4. Foxcatcher

Pierwszą rzeczą, która może Cię zaintrygować w filmie Foxcatcher, jest jego absurdalność. Historia dotyczy jednego z najbogatszych mężczyzn w Stanach Zjednoczonych, który chce zostać trenerem zapaśniczym, mimo że nic nie wie o tej dyscyplinie.

Fabuła koncentruje się na miliarderze Johnie du Pont (Steve Carell) i jego zaproszeniu dla olimpijskiego zapaśnika, Marka Schultza (Channing Tatum), aby ten przeprowadził się do jego posiadłości.

Celem tego zaproszenia jest nic innego jak pomoc w stworzeniu drużyny zapaśniczej na Igrzyska Olimpijskie w 1988 roku. Du Pont ma jednak większe i bardziej symboliczne cele.

5. Jestem najlepsza. Ja, Tonya

Filmy na temat sportu jako głównych bohaterów najczęściej pokazują mężczyzn, ale jest kilka wyjątków. Jednym z takich przykładów jest dokument Naomi Osaki.

Fabuła filmu Jestem najlepsza. Ja, Tonya podąża za kontrowersyjną karierą Tonyi Harding. W jednej z pierwszych scen matka Harding obrabia zwłoki różnych zwierząt, aby zrobić z nich futro. To ostrzeżenie dla widzów, że film, który zaraz obejrzą, nie będzie przyjemny.

Sceny przedstawiające przemoc domową oscylują między kreskówkową żartobliwością a szokującymi zachowaniami. Te sporadyczne zmiany w tonie filmu są ukłonem w stronę czarnego humoru Harding. „Słuchaj, Nancy raz dostanie i cały świat sra… dla mnie tak wygląda rzeczywistość”. Były to słowa wypowiedziane przez Tonyę tuż przed sytuacją, która na dobre przekreśliła jej karierę w łyżwiarstwie.

Rola Tonyi, pierwszej Amerykanki, która wykonała potrójny axel, przyniosła Margot Robbie najlepszy występ w jej karierze (przynajmniej do tej pory). Jej sukces został przesłonięty sytuacją z 1994 roku, kiedy jej były mąż rozpoczął spisek, by skrzywdzić Nancy Kerrigan, zawodniczkę olimpijską. Jego atak zmusił młodą kobietę do wycofania się z mistrzostw kraju.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.