Może trudno to sobie wyobrazić, ale nie każdemu przychodzi łatwo rozpoznawanie, akceptowanie i regulowanie emocji. Teraz, kiedy temat już został podany, czy jesteś w stanie wyobrazić sobie kogoś, kto rzadko zdaje sobie sprawę, że coś mu przeszkadza?
Albo, że ktoś, kogo znasz, ma problemy z radzeniem sobie z negatywnymi emocjami. Do tego stopnia, że większość osób, które znają tą osobę, wiedzą, że ma problem z lękiem lub smutkiem. Być może nawet widzisz, że Ty też odzwierciedlasz te cechy. W rzeczywistości rozpoznawanie, akceptowanie i regulowanie emocji to zdolności, które znacząco wpływają na różne zaburzenia psychiczne, w tym zaburzenia jedzenia. Odkryjmy dlaczego!
“Najważniejszym bogactwem jest zdrowie.”
-Emerson-
Regulowanie emocji a zaburzenia odżywiania
Po pierwsze, należy zauważyć, że według różnych badań naukowych, regulacja emocji w zaburzeniach odżywiania różni się od regulowania emocji u ludzi, którzy nie cierpią na zaburzenia psychiczne. Z jednej strony są bardziej skłonni do aleksytymii. Oznacza to, że mają większe trudności w rozpoznawaniu i opisywaniu uczuć. Jest to logiczne, bo kiedy nie wiesz jak rozpoznać emocje, które odczuwasz, będziesz miał więcej problemów z wyborem najlepszych strategii, aby je uregulować.
Pozwól mi wyjaśnić: jeśli nie zdajesz sobie sprawy, że jesteś zły, w jaki sposób zamierzasz zrobić coś, aby ten gniew zniknął? Skomplikowane, prawda? To jeden z problemów, z którymi mają do czynienia ludzie z zaburzeniami odżywiania.
Do tego musisz dodać kolejne utrudnienie. Użycie niewłaściwych strategii w celu zmniejszenia dyskomfortu. Oznacza to, że gdy zdają sobie sprawę, że czują się źle, nie “radzą sobie” w pozytywny i odpowiednio dostosowany sposób.
“Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego najcenniejszą własnością i powinien uczyć się, jak sam może leczyć swoje choroby.”
-Hipokrates-
Przeciwnie, starają się zarządzać tymi emocjami poprzez ucieczkę, unikanie lub zaprzeczanie. Te zachowania zazwyczaj wywołują efekt odbicia, prowadzący do chronienia ich negatywnych emocji.
Zobaczmy przykład. Osoba z tym problemem czuje się źle, ponieważ myśli, że jeśli zje to przytyje. Próbuje więc opanować ten lęk, ograniczając jedzenie. W krótkim okresie spowoduje to zmniejszenie dyskomfortu.
Jednak w dłuższej perspektywie będzie wytwarzać coraz więcej negatywnych emocji w stosunku do mniejszych ilości jedzenia. Więc minimalnie, dyskomfort będzie się stopniowo zwiększał.
To błędne koło jest również obserwowane w przypadku osób z zaburzeniem odżywiania objawiającym napadowym objadaniem się . Osoba je, ponieważ czuje się źle, ale potem torturuje się przez napadowe przejadanie się, więc stara się przeczyścić jelita. To powoduje, że ponownie doświadcza negatywnych emocji, ponieważ wie, że to, co robi, jest złe.
Dlaczego jest ważne, aby poprawić regulowanie emocji u osób cierpiących na zaburzenia odżywiania?
Po tym, co już wyjaśniliśmy, jasno widać rolę odgrywaną przez regulowanie emocji w zaburzeniach odżywiania i potrzebę jej poprawy. Z jednej strony ważne jest, aby zastąpić czymś ograniczenie jedzenia lub objadania się (i wynikające z tego kompulsywne przeczyszczanie). Na przykład innymi metodami radzenia sobie ze stresem i bardziej przystosowanym zarządzaniem emocjami. Tak będzie lepiej dla osoby, która ich używa.
Jednak musimy pracować nie tylko nad poprawą zachowań patologicznych, które są stosowane, gdy ktoś cierpi na tę chorobę. W rzeczywistości zdolność do akceptowania, identyfikowania i wyrażania naszych emocji przynosi nam korzyści całościowo. Regulowanie emocji daje poczucie dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.
Ponadto, odpowiednie regulowanie naszych negatywnych emocji poprzez przystosowane strategie radzenia sobie z nimi ma tez inne korzyści. Powoduje zmniejszenie poziomu lęku, smutku i gniewu. W rzeczywistości naukowcy odkryli, że regulowanie emocji u osób z zaburzeniami jedzenia znacznie poprawia ich rokowania.
“Jedzenie to nie tylko przyjemność materialna. Dobre odżywianie się daje spektakularną radość życia i ogromnie przyczynia się do odczuwania dobrej woli i zapewnia szczęśliwe towarzystwo. Ma ogromne znaczenie dla pogody ducha”.
-Elsa Schiaparelli-
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Zeeck, A., Stelzer, N., Linster, H. W., Joos, A., & Hartmann, A. (2011). Emotion and eating in binge eating disorder and obesity. European Eating Disorders Review. https://doi.org/10.1002/erv.1066
- Fox, J. R. E., & Power, M. J. (2009). Eating disorders and multi-level models of emotion: An integrated model. Clinical Psychology and Psychotherapy. https://doi.org/10.1002/cpp.626
- Macht, M. (2008). How emotions affect eating: A five-way model. Appetite. https://doi.org/10.1016/j.appet.2007.07.002
- Svaldi, J., Griepenstroh, J., Tuschen-Caffier, B., & Ehring, T. (2012). Emotion regulation deficits in eating disorders: A marker of eating pathology or general psychopathology? Psychiatry Research. https://doi.org/10.1016/j.psychres.2011.11.009
- Wallis, D. J., & Hetherington, M. M. (2009). Emotions and eating. Self-reported and experimentally induced changes in food intake under stress. Appetite. https://doi.org/10.1016/j.appet.2008.11.007