Psychologiczny profil mordercy: kto staje się mordercą?

Mężczyzna z kapturem w cieniu - psychologiczny profil mordercy

Ludzi od zawsze fascynowało morderstwo. Ale dlaczego niektórzy zabijają innych? Jaka jest tego przyczyna? Co rożni zabójstwo od morderstwa i jaki jest psychologiczny profil mordercy? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na te pytania.

Chociaż morderstwo to okropna zbrodnia, to wcale nie zdarza się najczęściej. Na szczycie listy znajdują się przestępstwa przeciwko mieniu oraz przestępstwa związane z narkotykami. Mimo tego wiele osób jest zafascynowanych mordercami i faktem, że jedna osoba zabija drugą.

Co w takim razie popycha ludzi do popełniania takich zbrodni? Dowiedzmy się jak wygląda psychologiczny profil mordercy.

Termin zabójca pochodzi od arabskiego słowa hashashin. Byli to Nasrydzi, którzy należeli do sekty zajmującej się zabijaniem określonych osób. Ich celem stawały się zazwyczaj osoby posiadające znaczącą władzę, na przykład przywódcy polityczni. Zabijali różne osoby, ponieważ wierzyli, że dzięki temu dostaną się do nieba.

Członkowie tej sekty zaczynali swój trening w bardzo młodym wieku. Starsi członkowie wyszukiwali sierot, żebraków i innych niewykształconych ludzi, otumaniali ich i sprawiali, że zaczynali wierzyć, że to ich życiowa misja.

W tym momencie zaczynał się ich trening. Niektóre teksty i badania twierdzą, że używali nazwy “konsumenci haszyszu”, ale nie ma żadnych dowodów na to, że jest ona prawdziwa.

Czy morderstwo to to samo co zabójstwo?

W Hiszpanii, zgodnie z artykułem 138 Hiszpańskiego Kodeksu Karnego, zabójstwo oznacza odebranie komuś życia bez jakichkolwiek związanych z tym okoliczności. W tej kategorii znajdują się tak zwani “mordercy z afektu”. To przypadek, w którym zaczyna się od kłótni, a kończy na śmierci.

Zakapturzony mężczyzna - psychologiczny profil mordercy

Z kolei morderstwo, zgodnie z artykułem 139, musi spełniać kilka określonych standardów. Sam fakt, że ktoś zabił inną osobę, stanowi jedynie część wyroku. Ważną rolę odgrywa również sposób, w jaki kogoś zabił.

Istnieją cztery okoliczności, w których zabójstwo zamienia się w morderstwo:

  • Premedytacja. Sprawca stwarza sytuację, w której wyraża swoją wyższość nad ofiarą, co sprawia, że ofiara nie ma szans się bronić (na przykład zabójstwo zza pleców).
  • Zabójstwo w zamian za nagrodę, opłatę lub obietnicę. Zabicie kogoś w zamian za coś innego (np. płatni mordercy).
  • Ekstremalne okrucieństwo. Wywołanie większego bólu niż to konieczne, aby odebrać komuś życie. Na przykład godzenie nożem w strategiczne miejsca, aby ofiara bardziej cierpiała i umierała wolniej.
  • Zabójstwo, aby uniknąć złapania. Na przykład napaść na tle seksualnym na ofiarę oraz późniejsze zabicie jej, aby ukryć swoje działania.

Czy trzeba być psychopatą, aby popełnić morderstwo?

To, jak bardzo przerażające jest odebranie życia drugiej osobie (zwłaszcza w niektórych okolicznościach) buduje w ludziach przekonanie, że wszyscy mordercy mają problemy psychiczne.

Pacjenci z zaburzeniami psychicznymi, o których często się mówi, to psychopaci. Jednak w rzeczywistości psychopaci popełniają niewielki procent morderstw. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że znajdziesz psychopatę piastującego ważną rolę polityczną lub czołowe stanowisko w dużej firmie.

Jednak gdy psychopata kogoś zabija, robi to z takim okrucieństwem, że Twoje postrzeganie tego, co się wydarzyło, jest skrzywione.

Mordercy nie zawsze są psychopatami. Procent morderstw popełnianych przez psychopatów jest dość niewielki.

Chociaż społeczeństwo potrzebuje znaleźć wytłumaczenie takich działań, to wiele osób popełnia zbrodnie bez jakiejkolwiek przyczyny. Czasami nie ma medycznego wytłumaczenia ich działań. Na świecie są zarówno dobrzy, jak i źli ludzie.

Trucicielka Melilli to kobieta, która zabiła swojego męża i córkę, ponieważ krzyżowali jej plany. Ani psycholodzy, ani psychiatrzy nie byli w stanie wykryć u niej jakichkolwiek zaburzeń. W takim razie dlaczego to zrobiła? Jedyna odpowiedź sprowadza się do stwierdzenia, że po prostu była bardzo złą osobą.

Psychologiczny profil mordercy: mordercy i morderczynie

Ogólnie rzecz biorąc, mordercami są częściej mężczyźni niż kobiety. Jednak nie oznacza to, że kobiety nie zabijają. Taki rodzaj przestępczego zachowania jest bardzo ludzki.

Rola, jaką kobiety pełnią w społeczeństwie sprawiła, że metody, które wykorzystują do w celu dokonania morderstwa znacząco różnią się od tych, które stosują mężczyźni. Ponieważ kobiety często są oddelegowane do kuchni, aby dokonać zabójstwa stosują truciznę.

Z kolei mężczyźni uciekają się do bardziej agresywnych i pełnych przemocy metod. Jeśli chodzi o motywację, to kobiety mają tendencję do popełniania morderstwa, aby zyskać coś w zamian (niekoniecznie coś materialnego). Z kolei mężczyzn motywuje seks lub kontrola.

Samotnie idąca kobieta

Kilka dodatkowych cech mordercy

Widzisz więc, że większość morderców musi mieć plan. Poza tym wydaje się, że brakuje im empatii. Aby zbliżyć się do swoich ofiar, uciekają się do perswazji, uwodzenia, itp.

Należy jednak pamiętać, że nie jest to nauka, którą cechuje spora doza dokładności. Zbrodnia jest zmienna i jedynie osoby, które biorą w niej udział, są w stanie dokładnie określić dlaczego zachowały się w dany sposób.

Możemy jedynie stworzyć przybliżony psychologiczny profil mordercy, który pomoże nam zrozumieć powody stojące za jego działaniami. Jednak każdy jest inny, więc istnieje niezwykle duże prawdopodobieństwo, że pojawi się ktoś, kto nie pasuje do stworzonej formy.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Velasco de la Fuente, Paz. , (2018), Criminal – Mente. La criminología como ciencia. Barcelona: España, Ariel

Scroll to Top