Przysłowia hinduskie niosą całą mądrość tej mającej tysiące lat i niezwykle bogatej kultury, w której mistycyzm i duchowość zawsze odgrywały ogromną rolę.
Kultura hinduska jest pod wieloma względami fantastyczna. To cudowna mieszanka ekspresji pochodzącej z wielu różnych narodów. Dlatego jest to tak ogromnie bogata kultura. Właśnie dlatego warto znać najpiękniejsze przysłowia hinduskie, stanowiące przejaw tej różnorodności kulturowej.
W kulturze hinduskiej można odnaleźć wpływy arabskie, buddyjskie, brytyjskie i portugalskie. Oczywiście istnieją również lokalne kultury, które ją ukształtowały. Właśnie dlatego przysłowia hinduskie są tak wielobarwnym pokazem sposobów patrzenia na życie. Oto siedem z nich.
„Co może zobaczyć niewidomy, nawet jeśli trzyma latarnię w ręku?”
-Przysłowie hinduskie-
1. Przeciwności ukazane przez przysłowia hinduskie
Jednym z najpiękniejszych przysłów hinduskich mówi o przeciwnościach. Brzmi następująco: „Nie ma drzewa na świecie, którym wiatr by nie wstrząsnął”. Jest to piękna metafora, która przypomina, że nikt nie może uciec przed przeciwnościami losu. Są one całkowicie nieuniknione.
Złe chwile są jak wiatr, który wstrząsa gałęziami i sprawdza ich stabilność. To, co jest naprawdę wyjątkowe w tym przysłowiu, to fakt, że bez względu na to, jakiego rodzaju życie prowadzisz, zawsze istnieje ryzyko, że los się od Ciebie odwróci. Ale nie powinno się postrzegać tego jako dziwnych lub niezwykłych wydarzeń, ponieważ przeciwności są jedynie częścią życia.
2. Serce pełne pokoju
Motyw pokoju wewnętrznego jest jednym z najczęstszych tematów, o których mówią przysłowia hinduskie. Wszystkie religie i filozofie tej kultury w dużej mierze skupiają się na zrównoważonym stanie, w którym człowiek staje się spokojny i dociera do stanu pokoju z samym sobą i światem zewnętrznym.
Właśnie dlatego istnieje przysłowie, które brzmi: „Spokojne serce dostrzega świętowanie w każdej wiosce”. To znaczy, że wszystko zaczyna się od wewnątrz. Jeśli Twój duch jest spokojny, patrzysz na świat zewnętrzny z pozytywną perspektywą. Z drugiej strony prowadzenie wewnętrznych wojen sprawia, że widzisz wszystko w znacznie ciemniejszych kolorach.
3. Czytanie i działanie
Oto, co jedno z przysłów hinduskich mówi o czytaniu: „To dobrze, kiedy ignoranci czytają książki. Lepiej, gdy zachowują to, co przeczytali. Jeszcze lepiej jest, gdy zrozumieją ich treść. Ale najlepiej jest, gdy robią te wszystkie rzeczy i zabierają się do pracy”.
Tym razem chodzi o nadanie równego znaczenia uczeniu się i podejmowaniu działań w oparciu o zdobytą wiedzę. Powyższe przysłowie ustala skalę, która rozpoczyna się od czytania. Następnie przechodzi do internalizacji tego, co przeczytaliśmy w książce. Na koniec następuje podjęcie działania w oparciu o to, czego się dowiedzieliśmy.
4. Szczodrość duszy
Większość z tych hinduskich filozofii traktuje o podobnej tematyce. Wszystkie mówią o solidarności i braterstwie jako najwyższych wartościach. Są to wartości, które sprawiają, że jesteśmy jedną rasą zajmującą się tymi samymi trudnościami, mającą takie samo przeznaczenie.
Przysłowie brzmiące: „Drzewa nie odmawiają nikomu ich cienia, nawet drwalowi” w poetycki sposób uświadamia, że zadanie pomagania ludziom obejmuje nawet tych, którzy nas skrzywdzili.
5. Ścieżka do szczęścia
Żadna z dróg do szczęścia nie jest zbyt łatwa. Ale nie ma wątpliwości, że jedną z dróg jest szlachetne postępowanie wobec innych ludzi. Pewne przysłowie hinduskie przekazuje tę samą wiadomość. Brzmi: „Prawdziwe szczęście polega na uszczęśliwianiu innych ludzi”.
Szczęście innych ludzi zawsze odgrywa rolę w naszym osobistym szczęściu. O wiele łatwiej jest czuć się dobrze w życiu i świecie, gdy ludzie wokół nas są szczęśliwi. Nikt, kto krzywdzi innych ludzi, nie jest w stanie osiągnąć prawdziwego szczęścia.
6. Zbiór i siew
Wszystko w życiu jest ze sobą powiązane. Jedne rzeczy dzieją się, ponieważ coś do nich prowadzi. Ale większość z nas postrzega te różne części życia jako niezwiązane ze sobą incydenty. Bardzo często nie zauważamy, że po prostu zbieramy to, co zasialiśmy.
Odnosi się do tego jedno z przysłów hinduskich. „Dobro, które uczyniłeś wczoraj, przyniesie Ci szczęście, kiedy się obudzisz”. Chodzi o ideę, że bycie dobrym dla innych ludzi przynosi osobiste szczęście.
7. Ocean i kropla wody
To, co osobiste i to, co uniwersalne nie są odrębnymi koncepcjami. Zawsze są głęboko powiązane. Mają wzajemny wpływ na siebie i nie można ich rozdzielić. Dlatego zawsze istnieje tak wiele osobistych elementów w rzeczach uniwersalnych. Oczywiście sprawy osobiste także mają własne uniwersum.
Dokładnie tak brzmi jedno przysłowie hinduskie. „Bóg również ukrywa się w oceanie w kropli wody”. W tej sentencji słowa „Bóg” nie należy rozumieć dosłownie. To, o czym naprawdę mówi to przysłowie, to „siła wyższa”, a nie konkretny bóg.
W końcu wszystkie powyższe przysłowia hinduskie mają dwie wspólne cechy: piękno i głębię. Kultura hinduistyczna przejawia się na rozmaite sposoby, jak widać także w tych fascynujących stwierdzeniach, które mogą pomóc Ci rozwinąć Twoją duszę.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- De Acosta, J. (1995). Vida religiosa y civil de los indios:(Historia natural y moral de las Indias) (Vol. 83). UNAM.
- Guénon, R. (1945). Introducción general al estudio de las doctrinas hindúes. Losada.
- Junceda, L. (1998). Diccionario de refranes, dichos y proverbios. Espasa-Calpe.